Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

Kdo a proč ve skutečnosti lže

Archiv

„...............kaple památkově chráněná není. Toto vyjádření máme písemně. Občanské sdružení (SONOW), které tvrdí opak, účelově lže. Jsou to ekoteroristé a staromilci, prohlásil starosta Kamenického Šenova“(Mgr. Raiter).


Kdo ve skutečnosti lže, vyjde brzy najevo. Pak uvidíme, zda po osočení v tisku bude následovat i adekvátní omluva. Z našeho pohledu je záležitost jasná: Barokní kaplička má být podle platného stavebního povolení kvůli výstavbě parkoviště pod Panskou skálou rozebrána a chystá se její „kompletní rekonstrukce při využití některých kamenných prvků stavby“ (sic!) o 50 metrů blíž k Panské skále (na veřejném zastupitelstvu byl též prezentován záměr jejího využití ke komerčním účelům).


Ve stavebním povolení ovšem není zohledněn ten fakt, že kaplička je Památkou chráněnou státem a tedy s ní není možno bez povolení Ministerstva kultury ČR jakkoli hýbat. Tuto informaci jsme získali právě na MK a ověřili jsme si ji i na Státním Ústavu Památkové Péče v Praze, kde jsme ohroženou kapličku beze všech pochyb identifikovali podle fotografie a popisu na Evidenčním listu nemovité kulturní památky. Kopii evidenční karty s kulatým razítkem od památkářů z Prahy jsme předali panu starostovi i na Stavební úřad Kamenický Šenov.


Co se stalo pak? Ověřil si pan starosta naši informaci na patřičném místě? Ne, pro pana starostu byl tento fakt pouze podnětem k tomu, aby nás v tisku označil za lháře a odmítl se našimi dokumenty zabývat!


Za památkově chráněnou označil jinou, mladší kapli, stojící cca 200 metrů od plánovaného místa výstavby. Kdo má tedy v rukou Černého Petra? Zdá se, že jich bylo rozdáno víc: kromě starosty je ještě jeden na referátu kultury v Novém Boru, který má pravděpodobně nesprávné podklady pro svou práci a snad i na stavebním úřadě v Kamenickém Šenově.


Ať už tyto instituce vycházely z jakýchkoli podkladů, v případě důvodného podezření na procesní chybu by měli platnost stavebního povolení pozastavit, jinak hrozí porušení Památkového zákona. V tomto případě je relevantní to, co je archivováno na SUPP v Praze a ne to, co mají na MÚ v Novém Boru!


Až NPÚ Ústí nad Labem formálně potvrdí Stavebnímu úřadu v K. Šenově naše zjištění, bude se muset k transferu vyjádřit MK ČR. Nechceme předjímat jeho rozhodnutí, ale vzhledem k tomu, že parkoviště na tomto místě není nezbytně nutné a existují i alternativní řešení, jsme přesvědčeni o tom, že transfer nebude povolen.


Oč tedy usilujeme my? O záchranu kapličky, která má být zbytečně zbourána, o záchranu stromů, které mají být zbytečně pokáceny, o záchranu Panské skály, která má být komerčně zneužita!


A oč jde panu starostovi? Parkoviště má stát 18 miliónů korun. Za 5 let (podle pravidel grantu, v který město doufá - ale pokud ho nedostane tak i dřív) jej bude město moci prodat a tím umořit půjčku na jeho výstavbu. Kdo jej ale koupí za tyto ohromné peníze, aniž by měl zajištěnou návratnost?


Vše by vysvětlovalo prohlášení starosty Raitera v Šenovských listech 12/04: „Na základě požadavků občanů bude zatím z projektu vypuštěna čerpací stanice PHM“.


Investuje ale někdo 18 miliónů s tím, že je bude získávat zpět prodejem lístků na hlídaném parkovišti? Nebo bude tím „ritem“ prodej občerstvení a kemp karavanů? Viděli jste tuto zimu v Čechách nějaký karavan? (na mistrovství světa v lyžování do Liberce (!) jich však údajně přijedou spousty, říká starosta).


A spočítal už někdo, kolik bude stát zimní údržba této „celoročně provozované plochy“? Je vůbec na tomto „výdrholci“, který navíc bude podle projektu zbaven všech vzrostlých stromů - přirozených větrolamů, reálná?


Dále se nabízí otázka, zda po několika letech zcela ztrátového provozu, opět z ekonomických důvodů, město tuto nasvícenou a oplocenou „atrakci“ neprodá „výhodně“ pod cenou.


Kdo má tedy ve skutečnosti zájem postavit přímo pod Panskou skálou veliké parkoviště? Jaký investor na tom v budoucnu má vydělat? Bude tam benzínová pumpa, nebo snad supermarket, anebo tržiště se stánkaři? A co stavební firmy, také si zde přijdou na své?


Parkoviště rozhodně není v zájmu přírody, ani turistů, ani občanů Kamenického Šenova a Práchně (kterých se jako obvykle nikdo na nic neptá). Rozhodně ne v této podobě a na tomto místě.


Občanská sdružení SONOW z Kamenického Šenova, Společnost pro trvale udržitelný život - českolipská regionální pobočka, Hnutí DUHA Česká Lípa, Ekokrajina Natura, Společnost přátel přírody, Zákupská iniciativa a četní pražští výtvarníci a umělci, kteří protestují proti záměru vybudovat rozsáhlé parkoviště a rozšířit silnici I/13 v těsné blízkosti Národní přírodní památky Panská skála (Varhany) u Kamenického Šenova.