Pane Merto, co vás vedlo k tomu, že jste založili společně s Karlem Schwarzbachem a několika dalšími lidmi novou místní organizaci ČSSD v České Lípě.
Především jsme měli pocit, že nám původní místní organizace dávala příliš malý prostor. Dále jsme měli jen malou možnost ovlivnit dění na radnici přes současné zastupitele za ČSSD, a proto jsme se rozhodli založit novou organizace. V podstatě to byl důsledek názorové nejednotnosti.
Dokážete se zpětně zamyslet nad tím, proč vás vaši kolegové straníci nevyslyšeli?
I přesto, že byla původní místní organizace docela početná, fakticky rozhodovalo nějakých 10 lidí. Když něco řekli, tak to tak bylo. S takovýmto jedním jsme se nebyli ochotni smířit.
Vaše slova lze chápat tak, že místní organizace ČSSD nefungovala demokraticky!
Zdánlivě demokraticky fungovala. Když se o něčem hlasovalo veřejně, tak to prošlo, takže můžete mít pocit demokracie. Pokud je ale vaše zvednutá ruka podmíněna tím, že se musíte bát říci svůj názor, abyste nebyl ukřičen, tak je to taková pofidérní demokracie.
Mám to chápat tak, že současní zastupitelé za ČSSD nejsou natolik silné osobnosti, aby si nedokázaly stát za svým vlastním názorem?
Něco jiného je stát za svým názorem v rámci určitého seskupení, kde vám vlastně může vyhovovat to, že když trošku změníte svůj názor, tak jste za odměnu navržen na kandidátku.
V předvolebním materiálu, který vaše místní organizace rozdává, je u vaší osoby uvedeno, že jste asistentem generálního ředitele. Mohl byste upřesnit, čím se nyní živíte?
V současné době pracuji ve Státní podniku Diamo jako asistent generálního ředitele. Mým hlavním úkolem je a bude koordinace sanačních prací po celé republice, které Diamo realizuje.
V případě, že byste dosáhli ve volbách takového úspěchu, který by vám umožňoval stanout ve vedení města, opustil byste své současné místo?
Ano, protože práce v komunální politice je nyní moje nejvyšší priorita.
O vaší místní organizaci se objevily v médiích informace o dohodnuté paritě při obsazování kandidátky s původní místní organizací ČSSD. Nakonec jste dohodu údajně nedodrželi. Proč?
Musím říct zcela jednoznačně – žádná takováto dohoda nebyla.
Tuto informaci mám potvrzenou od několika členů původní MO ČSSD, mimo jiné od Jaromíra Štrumfy. Lhal mi tedy pan Štrumfa?
Je možné, že bylo jejich přání otcem myšlenky. Žádného z těchto jednání nebyl přítel Štrumfa přítomen. Byl tam určitý tým z obou místních organizací a o paritě nebylo nic řečeno.
Kategoricky tedy existenci dohody o paritě popíráte?
Ano
Hovoří se o tom, že váš stranický kolega Karel Schwarzbach pořádal setkání s důchodci v DPS Dolní Libchava, kde velmi nevybíravým způsobem verboval do strany místní obyvatele. Hovořil o jejich problémech. Na závěr je požádal, aby podepsali jakýsi protokol, který potvrzoval to, o čem společně diskutovali. Většina z nich to „cosi“ podepsala, nicméně nikdo z nich netušil, že to byla přihláška do strany. Zajímavé také je, že dotyční dokonce neplatili žádné členské příspěvky. Kdo je tedy platil? K. Schwarzbach?
Vy jste vycházel ze seznamu lidí, kteří jsou na kandidátce?
Ne, vybral jsem si náhodně několik lidí ze seznamu členů vaší místní organizace.
My jsme se s těmito členy sešli opakovaně. Nevěřím tomu, že si nejsou tito lidé vědomi toho, že se stali našimi členy. Náborová akce proběhla také z toho důvodu, že většina těchto seniorů byli našimi voliči. Tím, že přijali členství, jsme jim dali možnost spolurozhodovat o tom, kdo bude na kandidátce. Velice mě překvapuje to, že si nejsou vědomi toho, co podepsali. Jednoznačně podepsali přihlášku do ČSSD.
Dobře. Nicméně ti členové, se kterými jsem hovořil, neměli vůbec žádný doklad o tom, že členy stranou jsou. Žádnou průkazku, zkrátka žádný doklad o členství ve straně.
Členové ČSSD mají členský průkaz. Pokud jde o členské příspěvky, tak ty se platí během roku. V tuto chvíli nejsem schopen říci, kdo má zaplaceno a kdo ne, kdo má průkazku a kdo ne.
Pokud to tedy shrneme, tak v DPS proběhlo podle vašeho názoru vše v pořádku?
Myslím si, že ano. Dali jsem seniorům možnost vyjádřit se aktivně k dění ve městě.
Do června letošního roku měla vaše místní organizace do 60 členů, během června, kdy měla být navržena kandidátka, jste nabrali dalších několik desítek členů. Přijde vám to jako standardní postup?
Odhaduji, že jsme během června nabrali dvacet, možná třicet členů. Přibírání členů je u nás kontinuální proces. Naším cílem bylo mít co největší místní organizaci už od samého začátku. Začínalo nás pět. Mrzí mě, že když jsme nabírali mladé členy do třiceti let, tak to nikoho nepohoršovalo. Chystáme se zalovit i v řadách studentů, protože prostě dokážeme lidi přesvědčit, aby k nám vstoupili.
Jak to děláte?
No přesvědčíme je naším volebním programem
Mladá fronta DNES informovala o tom, že minimálně čtyři lidé na kandidátce ČSSD pracují pro Karla Schwarzbacha, dále figurují na kandidátce jeho příbuzní - matka a bratr. Nevadí vám to?
Odpovím otázkou – vám nevadí, že jsou na kandidátce US tři učitelé z jedné školy?
Nezlobte se, ale otázky kladu v tomto rozhovoru já.
Nejsou to v žádném případě čtyři zaměstnanci.
V době, kdy jste zveřejnili kandidátku, tak v pro Karla Schwarzbacha pracovali minimálně čtyři kandidáti.
Nejsou to zaměstnanci. Jediným zaměstnancem je paní Slavíčková, která nejbližší době odejde.
A třeba také paní Juřicová.
Mně se nezdá úplně košer zmiňovat paní Juřicovou, která je tělesně postižená …
Já vím, že je tělesně postižená. Ale právě proto, že jí K.S. zaměstnal, mu může být zavázána.
Já takto neuvažuji a nezdá se mi to v případě paní Juřicové podstatné.
A co mi řeknete k ostatním kandidátům, kteří figurují na předních místech a je velmi reálné, že budou zvoleni do zastupitelstva?
Nechal bych to na nich. Nevidím na tom nic špatného.
Ve vašem volebním programu mě zaujala obligátní fráze – více bytů pro mladé. Jak toho chcete dosáhnout?
Například by si mělo město ponechat větší procento bytů sociálního charakteru. Chtěli bychom bytovou výstavbu podpořit formou zvýhodněných splátek.
Více sociálních bytů už asi nezískáte, protože většina bytového fondu, který město vlastnilo, je už zprivatizována. Jak budete potencionální zvýhodněné půjčky rozdělovat? Neznám žádný spravedlivý způsob …
Bude se to muset rozlišovat případ od případu. Důležité je, aby byl program nastartován. Už proto, že je město schopno bez problémů tento program financovat.
Někteří vaši členové říkají, že zrušíte v případě volebního úspěchu poplatek za vyvážení komunálního odpadu. Bylo to míněno vážně nebo to byl jen pokus o žert?
To někdo řekl?
Ano. Bylo to vyřčeno v kontextu s tenisovou halu. Za peníze, které se ušetří zrušením její výstavby, bude dostatek peněz na odvážení komunálního odpadu.
Je pravda, že bychom chtěli snížit poplatky za odpadky. Ale zároveň to spojit i s tím, aby byli stimulováni ti, kteří odpady třídí. V současné době můžete třídit, ale platíte stejně.
Jak konkrétně chcete třídění realizovat a následně kontrolovat?
Docela jste mě zaskočil, bylo by to organizačně náročné. Realizovatelné to ale je, i když mě teď žádný konkrétní způsob nenapadá.
Jsou pro vás v současné době nějaké strany přijatelné pro vytvoření koalice v zastupitelstvu (pokud se tedy setkáte s přízní voličů)?
My se nebráníme spolupráci s žádnou politickou stranou. Nechceme v rámci komunální politiky příliš politikařit.
Mohl byste krátce zhodnotit, co dobrého a co špatného vykonal za poslední volební období starosta města Petr Skokan?
Velice mě překvapilo, na jak profesionální úrovni vede starosta jednání zastupitelstva. Co se negativ týče - nesouhlasím s celou řadou jeho názorů jako pravicového politika (například se mi nelíbil způsob, jakým byly privatizovány byty).
Usilujete o funkci starosty; cítíte se na to dostatečně erudovaný vzhledem k tomu, že jste v zastupitelstvu působil jen velmi krátce (několik měsíců) a s veřejnou zprávou nemáte dostatek zkušeností?
Je pravda, že s veřejnou zprávou mám zkušenosti minimální, na druhou stranu si myslím, že bych mohl zužitkovat své manažerské schopnosti, které jsem získal během svého působení v Diamu. Myslím si, že jsem člověk velmi flexibilní a pracovitý, není pro mne problém dělat 16 až 20 hodin denně. Dokázal bych se do funkce starosty velmi záhy vpravit. Také bych se obklopil schopnými lidmi.
Uvažujete, v případě volebního úspěchu, o nějakých personálních změnách na Městském úřadě?
V době, kdy převezme MÚ celou řadu kompetencí od Okresního úřadu, by byly jakékoliv překotné změny kontraproduktivní. A hlavně, většinu úředníků neznám a nemohu tedy posuzovat jejich práci.
Na českolipském MÚ panuje mezi zaměstnanci nervozita, celá řada lidí se Karla Schwarzbacha bojí. Co může být příčinou těchto skličujících pocitů?
Je pravda, že Karel je člověk razantní, kolikrát i konfliktní, je to určitý styl jeho práce, který mu přináší nejen úspěchy, ale i problémy. Nicméně pocit strachu některých úředníků se mi zdá poněkud přehnaný.
Objevují se názory, že se Karel Schwarzbach angažuje v komunální politice proto, aby ovládl trh se stravenkami přes funkci na radnici.
Pokud se Karel Schwarzbach dostane do zastupitelstva, tak tím se jeho šance na získání jakékoliv zakázky od města minimalizují. I kdyby splnil veškeré podmínky a vyhrál, bude na něho nahlíženo podivně.
Do voleb vstupujete s relativně agresivní kampaní. Prozradíte zdroje finančních prostředků, ze kterých je kampaň financována.
Podstatnou část prostředků máme od mateřské strany. Dále tuto kampaň financuji já společně s Karlem Schwarzbachem.
Kolik jste do kampaně s K.S. celkem investovali?
Bezmála 200 tisíc korun, ovšem bez novin Necenzura, které ale nepovažuji za součást volební kampaně.