Dnes je 19. 04. 2025
svátek má Rostislav

Japonci vycouvali z Ralska

Archiv

"Japonci postaví svůj závod ve městě Žarov. Poláci jim totiž nabídli lepší podmínky, než jsme jim mohli dát my," vysvětlil dnes důvody odchodu investora starosta Ralska Jindřich Šolc.


Japonská firma Daicel vyrábí podle Šolce vyvíječ plynu pro automobilové airbagy. Závod měl v Ralsku nabídnout zpočátku 500 pracovních míst a v dalších letech až trojnásobek.


"To by prakticky vyřešilo problémy s vysokou nezaměstnaností nejen v Ralsku, ale v podstatné části českolipského okresu," poznamenal.


Přestože ještě nedávno měla Česká republika mezi investory pozici jedné z nejoblíbenějších lokalit, její investiční atraktivita podle odborníků začala klesat. Důvodem je podle ekonomů nevyhovující podnikatelské prostředí, zejména v oblasti konkurzu a vyrovnání, obchodního rejstříku a obchodního soudnictví. Jedním z posledních případů, kdy ČR nezískala významnou investici, je jihokorejská automobilka Hyundai. Ta dnes oznámila, že svůj nový závod za téměř 25 miliard Kč postaví na Slovensku. ČR přitom ještě na podzim loňského roku patřila mezi nejsilnější kandidáty.


Obec Ralsko vznikla v roce 1992 ve stejnojmenném bývalém vojenském prostoru. Svou rozlohou 170 kilometrů čtverečních je hned po Praze druhou největší obcí České republiky. Obec se 1700 obyvateli prakticky nemá žádný průmysl a nabízí jen minimální pracovní příležitosti. Nezaměstnanost se proto pohybuje kolem 20 procent.


"Na tom, že není ještě vyšší, má zásluhu Škoda Auto, která si odtud vozí dělníky do Mladé Boleslavi," uvedl starosta.


Přestože Ralsko patří k regionům s vysokou nezaměstnaností, nebylo podle Šolce zařazeno mezi rozvojové regiony, které stát podporuje zvýhodňováním investorů.


"I když se o podpoře oživení bývalých vojenských prostorů v minulých letech hodně mluvilo, skutečná podpora je minimální," povzdechl si.


Podmínky pro investory jsou podle něj stejné jako kdekoli jinde v okrese či Libereckém kraji. "Přitom než investor vůbec začne stavět musí nechat udělat pyrotechnický průzkum," dodal Šolc.


Japonská firma nebyla podle Šolce jediným zájemcem o investici v Ralsku. V současné době obec jedná se zástupci portugalské společnosti, jež chce v bývalém vojenském prostoru vybudovat strojírenskou výrobu, která by v budoucnu nabídla až 500 pracovních míst. Kolem 50 lidí chce zaměstnat i italská firma Ecosistema, která zde plánuje výstavbu třídicí linky na odpady.