Nejde zde o tradiční akci, jaké se konají např. na Moravě, neboť s odsunem německého obyvatelstva se původní vazby přetrhaly. Cílem této akce je přiblížit návštěvníkům význam období masopustu a k němu se vážících zvyků a obyčejů.
Pro návštěvníky byl připraven bohatý program. Kromě stálé expozice lidového bydlení, umění a architektury byla rychta oživena hned několika kulturními vystoupeními. Světnice patřila nejen návštěvníkům, ale i Folklórnímu souboru písní a tanců HORAČKY. Soubor vznikl roku 1970 a zaměřuje se především na podještědskou lidovou písničku. Písniček se podařilo shromáždit velké množství, o čemž nás Horačky přesvědčily ve svém dopoledním i odpoledním takřka hodinovým vystoupením. Ani jedna písnička nezazněla dvakrát. Pro Horačky nebylo prostředí rychty neznámé. Vystoupily zde již při loňském Masopustu. Při letošním ročníku představily i své již druhé CD s názvem Kolovrátek.
Členy A-Z Divadla Milovice mohli návštěvníci spatřit v prostorách horní světnice. Soubor zpočátku vystupoval pouze v Milovicích. Postupně se jejich záběr rozšířil na celý Středočeský kraj, ale i na kraj Liberecký. Svým vystoupením na Vísecké rychtě si současně oslavili své dvouleté působení. Po celý den přibližovali svým pásmem básniček a říkanek návštěvníkům masopustní období. (http://www.a-zdivadlo.cz/).
Období masopustu je nejen o veselí a zábavě, ale také o hodování. Samozřejmě i na tuto skutečnost se pamatovalo. Tradiční zabijačkové pochoutky byly připraveny v prostorách chléva. Kdo měl chuť, mohl si dát jitrničku, jelítko, tlačenku či guláš nebo polévku. Mastnotu mohl spláchnout svijanským pivem, které sponzorsky poskytl pivovar Svijany. Kdo neměl chuť na svijanské pivo, mohl využít venkovní stánek s horkou medovinou. Pro vegetariány a nejen pro ně byl k dispozici i stánek se sýrovými pochoutkami. Nezapomnělo se ani na „mlsné jazýčky“, pro které bylo připraveno přes 400 koláčků.
No a jak celá akce dopadla? Myslím si, že velmi dobře. Rychtu navštívilo na čtyři stovky návštěvníků. Největší nával byl pochopitelně dopoledne – patrně podle rčení „kdo zaváhá,……!“ Zorganizovat tradiční masopustní průvod není v silách muzea. Třeba se příští rok připojí i obec. Masopustní atmosféru však zajistili sami návštěvníci. Kdo přišel v masce, měl totiž vstup zdarma. A opravdu někteří toho využili. V maskách dorazili například členové divadelního souboru Havlíček ze Zákup i řada jiných. J. Slabý