Dnes je 20. 04. 2025
svátek má Marcela

Jak to bude s pískovišti?

Archiv

"Zabezpečení všech pískovišť, aby splňovala zpřísněné hygienické požadavky, by bylo pro město příliš nákladné, proto chceme jejich počet redukovat," řekla dnes  mluvčí českolipské radnice Markéta Aulová.


Občanům se záměr radnice nelíbí, podle mluvčí ale mají možnost převzít některá pískoviště do vlastní péče.


"Nejsem si úplně jistá, zda je to dobrý nápad. Teď mám pískoviště doslova pod okny a bojím se, že když ho město zruší, nebudou si hlavně malé děti mít kde hrát, anebo s nimi budu muset chodit příliš daleko," řekla dnes  matka dvou malých předškoláků na sídlišti Špičák. Převzít ale pískoviště do vlastní péče nechce.


"Chodím do práce a manžel taky, na takové věci opravdu nemáme čas," poznamenala.


Podle Aulové má zatím radnice pouze dva zájemce o pískoviště. "Věříme, že až nabídku zveřejníme v tisku a na výlepových plochách, najdou se další zájemci," poznamenala Aulová.


Radnice chce podle ní oslovit i vlastníky bytových domů. Pokud se ale zájemci nenajdou, město podle ní pískoviště zruší a začlení je do městské zeleně. Záměr ale musí nejprve schválit městská rada. Na správu a údržbu pískovišť a drobné architektury vynakládá město podle Aulové ročně kolem půl milionu korun. Tyto prostředky stačí na každoroční výměnu písku a na nátěry laviček. Nestačí už ale na oplocení všech pískovišť, jak to vyžadují nové předpisy.


"Odbor životního prostředí proto vytipoval 22 pískovišť v nejnavštěvovanějších lokalitách, které si město ve správě ponechá," dodala Aulová. Jde většinou o pískoviště, která jsou součástí dětských hřišť.