Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Jak si užít koncert v Jablonném v Podještědí?

Archiv

neděle 4. října v 17 hodin
bazilka sv. Zdislavy, Jablonné v Podještědí
Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie


Víš, že já jsem hudební diletant … co to znamená Sdružení hlubokých žesťů?


Milane, rozhodně nejsi hudebním diletantem. Už jenom fakt, že máš zájem na koncerty jít, napsat z nich své dojmy a následně si za nimi stát, vyžaduje jistý přehled. Takže bych tě rozhodně nepodceňoval :-) Sdružení hlubokých žešťů je seskupením dechových nástrojů, tedy čtyř pozounů a jedné tuby, což je zcela ojedinělé.


Doslechl jsem se, že jsou to pěkní pařmeni, kteří nevynechají žádnou možnost setkat se i mimo práci. Promítá se to nějak do jejich výkonu? Myslím pozitivně…


Tak to víš víc než já, každopádně dechaři vždy patří k prima lidem, kteří dokáží držet pospolu. A to se vždy odráží pozitivně.


Na původních plakátech ještě není program koncertu. Zkus nám nějak stručně představit, na co se máme připravit.


Nabídka je hodně rozmanitá … ale raději doplňuji plánovaný program:


Johan Georg Christian Störl (1675–1719)
Turmmusik


Václav Adam Michna z Otradovic (1600–1676)
Loutna česká (výběr ze sbírky)
* Předmluva
* Svadební prstýnek
* Žehnání s světem
* Duší věno
* Andělské přátelství
Samuel Scheidt (1587–1654)
Canzon


Maurice Ravel (1875–1937)
Pavana za mrtvou infantku
Miloš Bok (1968)
Malá svita
* Fanfára
* Litanie
* Fuga


Claude Debussy (1862–1918)
3 chansony


Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Ricercar à 6


Georg Friedrich Händel (1685–1759)
Suita D dur
* Pochod
* Menuetto
* Bourée


Proč vlastně po tak trochu monotematických koncertech taková pestrost? Je účelem představit právě možnosti zmíněných nástrojů?


Teď jsi to přesně pojmenoval, po tom tvém prohlášení, že jsi hudební diletant. Takové seskupení je opravdu nezvyklé, a tak je pro ně repertoár hodně specifický. Jedná se o opravdové mistry svých nástrojů, kteří hrají po právu v tom nejlepším orchestru.


Bazilika v Jablonném působí proti ostatním kostelům, do nichž festival zavítal a zavítá, velmi dominantně.  Je složité vyjednat koncert právě v ní?


Ne, za ta léta, tuším, že budeme v Jablonném popáté, máme s paní starostkou Vlastou Dozorcovou i  s místní farností dobré vztahy. Rádi se vracíme na místo, kde je o festival zájem.


Já tam ještě na koncertu nebyl. Přibliž mi atmosféru. Je jiná než třeba v Prysku?


Už jenom tím prostorem. Je to překrásná bazilika, kde je cítit genius loci. Je zde hrobka sv. Zdislavy. Světicí se Zdislava stala jako manželka a matka rodiny. Zdislava vzdělávala a vychovávala také hradní čeleď, ošetřovala i jinak pomáhala (ve špitále, který rovněž založila) nemocným, chudým, bezdomovcům a válečným uprchlíkům. Zdislava zemřela pravděpodobně na tuberkulózu, je pohřbena v kryptě klášterního kostela v Jablonném,  její lebka je v relikviáři na mariánském oltáři vlevo v chrámové lodi.
Hrob sv. Zdislavy se těší úctě věřících nepřetržitě od její smrti dodnes, přijíždějí sem na pouť nejen Češi a Moravané, ale též Slováci, Poláci, Lužičtí Srbové, Němci a Rakušané. Dodnes u jejího hrobu dochází k podivuhodným vyslyšením, uzdravením a jiným divům na přímluvu této světice. Úctě poutníků se velmi těší též i Zdislavina studánka pod hradem Lemberkem, kde mnozí nacházejí zdraví po pití nebo umývání v této vodě. K sv. Zdislavě se jako ke své vzdálené příbuzné hlásí dodnes hrabata Waldsteinové a její hrob v Jablonném navštěvují.
Přijeďte či přijďte s námi začít do tohoto neobyčejného prostoru hezký nedělní podvečer.


---
Na otázky odpovídal ředitel festivalu Lípa Musica Martin Prokeš.