Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

Tomáš Hoskovec: Hlavním cílem Školy rocku je autorská svoboda

Hudebník českolipské kapely Lingers.on a zároveň učitel místního gymnázia Tomáš Hoskovec přišel před dvěma lety s nápadem vybudovat ve škole zkušebnu pro studentské kapely a tím zastřešit jejich aktivity a dále rozvíjet jejich snahu. Od června loňského roku Tomáš zorganizoval U bílýho černocha a v klubu Cascada již šest minifestivalů pod názvem Škola rocku. Stejně tak se aktivity prezentují například na Městských slavnostech či na festivalu Všudybud. Kde se nápad vzal a jak se postupně rozvíjí?

Co tě vedlo ke vzniku Školy rocku?
Sehrálo v tom roli několik věcí. Sám jsem se jako muzikant začínal profilovat na gymnáziu v Litvínově. Chodil jsem sice předtím řadu let do hudebky, ale když jsem dospíval, pocítil jsem potřebu dělat hudbu po svém. Tenkrát nám vyšel vstříc litvínovský kulturní dům Citadela, kam jsme sebevědomě nakráčeli a požadovali prostory a aparaturu na zkoušení. Překvapivě nás vedení neposlalo do háje, ale ve všem nám vyšlo vstříc. Takže prvním faktorem byla jakási potřeba splatit tuto skvělou příležitost, kterou jsme sami dostali, další generaci v jiné době a na jiném místě. Dalším podnětem byl pro mě mezinárodní projekt Lanterna Futuri, který se koná dvakrát do roka v Německu a Polsku, a jsou do něj zapojeni i studenti našeho gymnázia. Celé to funguje na principu tvůrčích dílen, jako hudba, divadlo, film, výtvarné umění. Týden studenti pracují na svých uměleckých projektech, a pak je na závěr prezentují. Tam jsem viděl, jak obrovský umělecký potenciál v našich studentech je, a napadlo mě, že by bylo fajn podpořit jejich kreativitu přímo ve škole. Máme mnoho studentů, kteří jsou systematicky hudebně vzděláváni na ZUŠ v České Lípě. Věděl jsem, že pokud jim jako škola nabídneme prostory a aparaturu ke tvorbě a zkoušení a do jejich hudebních aktivit nebudeme nijak kecat a necháme je tvořit samostatně, určitě se to setká s úspěchem.

Jak to tedy všechno začalo?
Myšlenku jsme začali pomalu realizovat na podzim roku 2016. Paní ředitelka Helena Paszeková byla od samého počátku nápadem nadšená. Navíc na tak velké škole jako je Gymnázium Česká Lípa není o prostory nouze. Rozhodli jsme se využít místnost, kde se skladovaly vyřazené svazky z knihovny. Studenti vyklidili staré učebnice, demontovali nepotřebné police, kvůli akustice polepili stěny platy od vajec. Díky podpoře města a finanční spoluúčasti naší školy jsme byli schopni docela slušně vybavit zkušebnu.

Kam chceš Školu rocku směřovat?
Věřím, že by se časem mohla Škola rocku stát jakousi startovací platformou pro mladé kapely a umělce nejenom z naší školy. Moje další vize je, že by se studenti mohli ještě více osamostatnit a organizovat si věci sami a po svém. Hlavní věc by samozřejmě byly kapely, ale další funkce od propagace přes dramaturgii až po logistiku a technická řešení by mohli plnit studenti, kteří nutně nemusí být hudebníci. Příležitost pro všechny kreativce, kteří by tak mohli rozvíjet svůj talent na jiném poli než hudebním. Studenti si například sami tvoří plakáty na jednotlivé akce.

Kolik kapel je zahrnuto pod hlavičku Škola rocku?
Zatím má školní hudební klub přes třicet členů a momentálně máme asi šest nebo sedm kapel, některé mají za sebou už slušnou řadu vystoupení, jiné teprve čekají na svou první příležitost. Je to žánrově pestré a co mě opravdu těší, že v drtivé většině se jedná o vlastní tvorbu. Studenti si píší svoji muziku i texty. A to byl vlastně hlavní cíl – autorská svoboda a iniciativa.

Vystupují kapely pouze v rámci společných koncertů?
Zatím většina kapel vystupuje na Školách rocku, ale jsou tu i kapely, které si samy hledají další příležitosti, kde vystupovat. Takže ano, některé kapely už žijí vlastním životem a roztahují křídla. Další věcí je, že až úspěšně odmaturují, budou mít příležitost zkoušet i vystupovat pod hlavičkou Školy rocku i poté, kdy odejdou ze školy. Jednu takovou kapelu už tu máme. Půlka odmaturovala před rokem a zbylá půlka absolvuje letos. Na další akce se s nimi samozřejmě počítá.

Proč bych měl, jako běžný návštěvník kulturních akcí, navštívit jakýkoli program Školy rocku?
Žánrová pestrost, nadšení, příjemná atmosféra, setkávání bývalých a současných studentů gymnázia. Možnost nahlédnout do prostředí, ve kterém se dnes formuje nová generace místních muzikantů. Skvělá příležitost být svědkem začátků nějaké potenciální vycházející hvězdy. V posledních dvou Školách jsme na závěr zkusili jam, kde se může kdokoli s kýmkoli na místě domluvit a zahrát si či zaimprovizovat. Hudebně kulturní happeningy.

Škola rocku, 20. 4., 20:00, U bílýho černocha