Dnes je 21. 11. 2024
svátek má Albert

Stabat Mater v podání dua Kchun nově na CD

Ve čtvrtek 23. listopadu vychází nová nahrávka. Vokální duo Kchun působící ve složení Martin Prokeš, tenor, a Marek Šulc, baryton, připravilo před rokem novinku v podobě světové premiéry úpravy díla Stabat Mater soudobého italského skladatele Marca Rosana s doprovodem violoncella, jehož partu se ujal Eduard Šístek. Její provedení zaznělo na festivalu Lípa Musica. Nyní tento projekt vychází na CD. Jeho křest se uskuteční při příležitosti hudebně-tanečního nastudování tohoto titulu ve spolupráci s taneční skupinou Dekkadancers 23. listopadu od 19 hodin v Jiráskově divadle v České Lípě. CD bude následně dostupné v prodeji online na webu dua a také v elektronické distribuci na českých i globálních streamovacích platformách.

Marco Rosano skladbu napsal v roce 2004, původně pro kontratenor, smyčce a varhany, zcela otevřeně ve stylu napodobujícím barokní hudbu. Původní kompozice vznikla pro jednoho z nejlepších současných světových kontratenoristů Andrease Scholla, který se specializuje na interpretaci barokní hudby. Stabat Mater v podání Andrease Scholla a Australian Brandenburg Orchestra pod vedením Paula Dyera měla premiéru v únoru 2008 v australském Sydney a Scholl ji od té doby provedl nesčetněkrát po celém světě. V roce 2022 jí skladatel sám upravil přímo pro duo Kchun a violoncello.

Vedle čistě hudební podoby, kterou zachycuje nový nahrávka, která vznikla na jaře letošního roku v kostele sv. Petra a Pavla v Prysku, v Libereckém kraji, a kterou nyní vydává spolek ARBOR, připravilo duo Kchun i unikátní hudebně taneční projekt, kdy ke spolupráci přizvalo progresivní taneční soubor Dekkadancers složený ze špičkových tanečníků evropských baletních scén. Toto provedení umělci uvedou 21. listopadu v Trutnově, 22. listopadu v Turnově a 23. listopadu v České Lípě.

„Nadšení a obdiv, který jsem pociťoval při prvním poslechu Stabat Mater Marca Rosana ve mně okamžitě evokovalo barokní hudbu. Brzy jsem si uvědomil, že jde o vyjádření napsané v barokním stylu, avšak současným autorem. Můj zápal pro tuto hudbu sdíleli i kolegové z umělecké rady festivalu Lípa Musica, a tak se otevřely dveře k tomu, aby hudba Marca Rosana zazněla na našem festivalu. To se naplnilo díky tanečnímu souboru Dekkadancers, který si tuto hudbu zamiloval a jeho umělečtí šéfové stvořili nádhernou choreografii. Jejich vystoupení na festivalu Lípa Musica bylo nezapomenutelné, i když stále s nahrávkou s hlasem Andrease Scholla,“ vzpomíná na genezi projektu Martin Prokeš, tenorista a producent nahrávky a současně ředitel festivalu Lípa Musica. V návaznosti na úspěšná provedení díla na festivalu došlo k oslovení autora k přepracování Stabat Mater pro duo Kchun. „Během pandemie covidu-19 jsem se uzavřeli v prostorách hejnického kláštera a začali zkoušet Stabat Mater. Pro náš projekt jsme zvolili spojení dvou lidských hlasů s violoncellem, nástrojem, jenž svým hlasem tak dokonale ladí s tím lidským. K tomuto úkolu jsme si přizvali talentovaného violoncellistu Eduarda Šístka, člena České filharmonie. Bylo to, jako by se naše umělecké cesty setkaly a spojily se v jedinečný celek. Tento okamžik byl korunován na premiéře festivalu Lípa Musica. Cesta k nahrávání se stala logickým vyústěním této hudební pouti,“ dodává Martin Prokeš.

Pěvecké duo Kchun je mimořádným objevem na současné klasické scéně díky důrazu na čistou formu hlasového projevu a výjimečnou dramaturgickou objevnost. Vzniklo v roce 2016, kdy tenorista Martin Prokeš a barytonista Marek Šulc navázali na své předchozí umělecké zkušenosti a spolupráci, zejména v rámci renomovaného souboru Schola Gregoriana Pragensis, a vydali se vlastní originální cestou. Výjimečné souznění svých hlasů prezentují ve zcela unikátních autorských projektech, kde kombinují starou i soudobou hudbu a nevyhýbají se ani použití videoartových prvků či živé kresby světlem ve spolupráci s renomovanými vizuálními umělci. Úspěšnou kariéru dua Kchun odstartoval projekt Purgatio, který nabídl neotřelý pohled na Danteho Božskou komedii s využitím gregoriánského chorálu, renesanční polyfonie, recitace a kresby světlem. Věčný příběh života a smrti, moudrosti a pokory prezentovalo duo Kchun na mnoha tuzemských i zahraničních koncertních a festivalových pódiích. Nastudování Stabat Mater je jejich druhým diskografickým počinem právě po projektu Purgatio.

„Nyní je Stabat Mater natočeno na naší nové nahrávce, a za to bychom rádi poděkovali autorovi, který pro nás dílo upravil a Spolku pro duchovní kulturu Arbor, který nám umožnil realizovat v pořadí již druhou nahrávku. Rovněž bychom rádi vyjádřili vděk našim podporovatelům, zejména rodině Tichých, Libereckému kraji, Státnímu fondu kultury ČR, truhlářské dílně Paikea a společnosti SVS. S velkou pokorou a rozechvěním bychom Vás rádi pozvali k poslechu naší nové nahrávky s upřímným přáním, aby Vám tato hudba přinesla stejnou míru naplnění, jakou přináší nám během interpretace,“ uzavírá Martin Prokeš.

Nová nahrávka bude v prodeji od 23. listopadu, a to ve fyzické podobě při objednávce na webových stránkách dua, na Supraphonline a na dalších globálních streamovacích platformách. Více informací na www.kchun.czVstupenky na čtvrteční provedení s Dekkadancers a křest nahrávky v předprodeji Kultury Česká Lípa.

Nahrávka Stabat Mater vznikla za podpory Státního fondu kultury, Libereckého kraje, společnosti SVS a donátorů – rodiny Tichých a Vojtěcha Huka a jeho truhlářské dílny Paikea.

alt
alt