Dlouhých 9 let se čekalo na novou studiovou produkci českolipské crossoverové smečky Pertho. Kapela si dávala na čas, ale každoročně vystupovala na pravidelných akcích jako byl např. letošní červnový Metal Attack na českolipském Vodním hradě anebo loňský Jarofest v Mimoni, kde bylo jejich noční vystoupení vrcholem celého večera. Tehdy ještě tvořila jádro živého vystoupení druhé album Bossou z roku 2013, ale kvartet představil i novou píseň Svoboda. Ta se naživo stala už tahákem celého setu kapely, a je třeba zdůraznit, že je to jeden z vrcholů studiové novinky Zvesela držkou v zemi, jenž se v hudebním éteru objevila během letních měsíců. Základem skladby je přesýpavý jednoduchý riff, zpěvák a kytarista Charlie nekompromisně řve „Kde je ta svoboda“ na pozadí hlomozných riffů a příjemně vytažené basy Rendy Heideho.
Precizně a kompaktně
Podívejme se však pozorně na celou nahrávku. Bookletová stránka – autorkou hlavního obrazu je basákova dcera Simona – představuje precizní uměleckou práci, surrealistický artwork evokuje mnoho zajímavých symbolů. Jak to u Pertha bývá, deska nemá velkou stopáž, neboť kapela se i po letech drží hesla „méně znamená více“ čili raději méně propracovaných songů nežli se suše opakovat. A je nutné konstatovat, že se Pertho prostě neopakují. Jediným spojujícím prvkem, který je snadné rozpoznat při prvních posleších, je zřetelně nahuštěný zpěv a zároveň plnokrevný grooving. „Tahle nahrávka je jiná v tom, že nás opravdu vystihuje a je kompaktní jako celek. Ne, že by naše starší CD byly špatné, ale Zvesela….mi přijde jako jedna skladba složená z více menších“, sdílí bezprostřední pocity k nové desce kytarista Renda Vondra.
Necelé půlhodinové album začíná otevřením dveří, krátkým monologem a surovým nářezem pod názvem Intro – Nova stará. Hutný thrashing podporují bodavé kopáky a lehce přidušený hlas vokalisty Charlieho. Po minutě zaujme nečekaný kytarový odchod do jazzového hájemství. Kapela pak opět metalově zhutní a zároveň zpomalí, aby člověk nezůstal v letargii stejného tempa, na to zaduní bicími. Charlie tahá svůj specifický hlas odněkud zespodu, jako by vycházel z hlubin sociální spodiny, která se bouří a chce se prodrat na povrch.
Následující Krysí král nastoupí s těžkým zvukových kalibrem, ale s harmonizujícími riffy obou kytaristů. Tady vynikne progresivní baskytara a vokální hrátky, všichni kytaristé experimentují se společnými hlasy. Rytmika diktuje neúprosné tempo, zdvojené riffy jsou spíše upozaděné, ale funkčně dotváří náročnou zvukovou koláž. Tohle není muzika pro každého, jak bych to mohl jen nazvat – progresivní groove/hard core? Basová kytara svými odchody vzdáleně připomene legendární práci Steve DiGiorgia na albu Death The Sound of Perseverence anebo kultovní devadesátkové thrash/death bandy z Floridy Cynic či Atheist. Je to jen takový příměr, kam jejich v mnoha ohledech složitou hudbu zařadit. S Charlieho vokálem se ale zaníceně ukotvují ve zdejší lokalitě a dávají osobitý hudební punc tuzemské tvrdé scéně. Krysí král samozřejmě po svém lyricky ironizuje současnou sociální situaci.
Energie groovingu se nevyčerpá
Kytarista Renda Vondra také potvrzuje harmonii, která je z alba cítit: „Ze všech nahrávek, co jsme kdy s Pertho vydali, mám tohle CD nejraději. Celkově mě to hodně uklidňuje a zároveň nakopne energií. Když si dnes vzpomenu na porodní bolesti nahrávání, mixu a grafického zpracování, tak se vůbec divím, že to takhle uspokojivě dopadlo.“
Kroutivé riffy vysoce dominují dalšímu impresivnímu songu Malá (že by jen sémanticky metaforický překlep ze španělštiny „špatná“?). Bicí dynamicky bijí na poplach a Charlie se ve zpěvu nejdříve zdánlivě klidně rozjíždí, pak se intenzivně opírá do hlasu a dává si na délkách opravdu záležet, klobouk dolů. Najednou přijde překvapivý předěl, změní se tempo, přijdou opět osobité „kroutivky“ a zase nervní grooving s řevem na pozadí. Intenzita všech nástrojů nenechá posluchače vydechnout. Tu a tam baskytara opět vystrčí své růžky, vzápětí ji přehluší Charlieho řevozpěv. Nervní crossover, který se neoposlouchá a který navíc koření provokativní text. Renda ještě doplňuje k procesu tvoření: „V kapele skládáme všichni. Každý může přinést nápad, na kterém pak ostatní spolupracují. Proto i pro některé lidi vypadáme tak neurčitě, co jsme vlastně za styl a dávají nám různé nálepky, což je dané právě tou otevřeností na zkouškách a dotvářením písniček, aby byli všichni spokojeni. Ale nechceme dělat guláš, musí to mít hlavu a patu.“
Sehrané kvarteto vypustilo před necelými dvěma týdny zcela čerstvý videoklip, a to k titulní skladbě Zvesela držkou v zemi, ze kterého je doslova cítit nadšení ze společné kreativní energie. Autorem profesionálního videoklipu je Pája Junek.
Proč (ne)být masomlejnek
Uplynulo dost let, ale Pertho zůstávají věrni svému progresivnímu crossoverovému stylu, který se zkušenostmi a novými podněty obohacují. Živočišnost druhého alba Bossou z roku 2013, kde silně rezonovaly tribal rytmy a la Sepultura a Soulfly, na novince ustoupila v mnohém alternativnějšímu pojetí. Fanoušek těžkých riffů bude mít možná problém za začátku s chytlavostí písní, ale podle mne o tento faktor nikdy kapele evidentně nešlo. Jak potvrzuje Renda, „stylově je nyní kapela otevřená různým uvolněním a nástupům tvrdosti tak, aby to nebyl jeden masomlejnek. I když proč by to tak nemohlo být?“ (smích). Málem bych zapomněl i pochválit zvuk. Kapela nahrála album ve studiu Audio Factory, ale o další zvukové produkční úpravy, mix i mastering se postarala sama ve spolupráci se studiem Otoman. Výsledek je opravdu vynikající.
Kapele se třetí deska opravdu povedla. V časech, kdy se místní žánroví souputníci Scream of the Lambs sporadicky objevují naživo, post moderní Area Core pouze recykluje naživo staré hity a na kultovní thrashové ikony Torax se může jen vzdáleně nostalgicky vzpomínat, jsou Pertho stále kreativní a potvrzují status špičky svébytného hard-core/crossoveru v severočeských luzích a hájích.
Je třeba dodat, že i když Zvesela… vyšlo už v létě, podle posledních info připravuje kapela v dohledné době plnohodnotný křest CD. Nezbývá tedy než poslouchat a poslouchat a pak se vydat na živou prezentaci, kterou podle početných ohlasů čtveřice zvládá vždy na výtečnou.
Současná sestava Pertho: Charlie – zpěv a kytara, René Vondra – kytara, Renda Heide – baskytara, Vráťa – bicí.