Šestý ročník Českolipského komorního cyklu nabídne v úterý 16. května své třetí letošní pokračování. To se uskuteční opět v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě, a to za účasti souboru Concerto Aventino pod vedením a v sólové úloze s flétnistou Jakubem Kydlíčkem. Soubor zaměřený na provozování méně uváděných děl evropské pozdní renesance a baroka uvede program převážně zaměřený na hledání italských stop v prostředí londýnského hudebního provozování kolem roku 1720. Sonáty Manciniho, Sammartiniho či Corelliho doplní skladby Hasseho a Johanna Sebastiana Bacha. Koncert se uskuteční od 19 hodin. Vstupenky budou k dostání i na místě před koncertem.
„Na Českolipském komorním cyklu v květnu představíme flétnistu Jakuba Kydlíčka, vyhledávanou osobnost na scéně staré hudby a současně pedagoga Pražské konzervatoře, kde pod jeho vedením vzniklo respektované centrum studia staré hudby. Kydlíček v rámci cyklu vystoupí se svým souborem Concerto Aventino, který se zaměřuje na provozování evropské hudby 15. - 18. století na dobové nástroje. Jejich projekt pro cyklus nabídne kontrastní program složený ze známějších děl Bacha a Corelliho v dialogu s méně často uváděnými díly Manciniho, Hasseho či Kapsbergera,“ uvedl k vystoupení Martin Prokeš, ředitel pořádajícího spolku ARBOR.
Soubor Concerto Aventino se zaměřuje uvádění programů a projektů, které odhalují mnohdy méně známou tvář děl evropské provenience od konce renesance po soumrak baroka, ovšem s občasnými výlety ke starší nebo naopak novější tvorbě. Klíčovou součástí dramaturgií koncertních programů souboru je spojení méně známých, leč hodnotných skladeb do tematických celků. Soubor se taktéž podílel na několika operních produkcích. Dvakrát se představil na festivalu Smetanova Litomyšl, a to v nastudování oper Georga Friedricha Händela a Christopha Willibalda Glucka. V rámci česko-německého projektu Explorationen-Traditionen realizovaným společně s lipským souborem Michaelis consort účinkovalo Concertino Aventino v projektu staré hudby a nového filmu. Z oblasti orchestrální hudby provedl soubor díla Jean-Féryho Rebela (Symphonie Les Élemens), Georga Muffata, Jana Dismase Zelenky či Francesca Onofrio Manfrediniho. Oratorní a vokální opusy zastupuje provedení Vivaldiho motet či Zelenkových responsorií. Zásadním příspěvkem ke studiu a provozování staré hudby byla vlastní edice a program z tzv. Codexu Speciálník v letech 2014-2015.
Šestý Českolipský komorní cyklus bude pokračovat v sobotu 10. června open air projektem zaměřeným na představení staré sudetské kultury postavené na egerlandsko-chebském nářečí. V usedlosti Hockehof v Janovicích u Kravař vystoupí egerlandská lidová skupina Malíři s programem složeným z písní, básní, příběhů i krojovaných tanců. Na tento koncert bude vypraven i autobus z České Lípy.
Vstupenky jsou v prodeji ve festivalové kanceláři spolku v České Lípě (Žižkova 528/6) či online na ww.clkc.cz a ve večerní pokladně před koncertem.