Dnes je 20. 04. 2025
svátek má Marcela

Hospodářská krize si už v Libereckém kraji vyžádala své oběti

Archiv

Na žádost zaměstnanců, jimž od dubna firma dlužila mzdy, zahájil v červnu soud insolvenční řízení a od července je Falcon v konkurzu. Firma dluží věřitelům 120 milionů korun a její bankrot připravil o práci stovku lidí.


Falcon doplatil na krizi, která ve druhé polovině loňského roku postihla USA. Země byla totiž hlavním odbytištěm podniku. Na americký trh míří ale ve velkém také produkce sklářských a bižuterních podniků, které v Libereckém kraji patří hned po automobilovém průmyslu k nosným odvětvím a zaměstnává kolem 10.000 lidí. Americká krize urychlila zřejmě podle analytiků pád sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Celá skupina je od září v insolvenčním řízení včetně největšího podniku, kterým je Crystalex Nový Bor s 1800 zaměstnanci.


BCT doplatila na miliardové zadlužení, hospodářskou krizi a také na silnou korunu, která ji jen v posledních dvou letech připravila na tržbách o více než miliardu. Podnik se navíc musí vyrovnávat s levnou asijskou konkurencí. Podobné problémy mají i další sklářské firmy například skupina Jablonex Group prochází restrukturalizací, která má zvýšit produktivitu a práce a snížit náklady. Postupně opustila nerentabilní výrobu a propustila stovky lidí. Podnik který ještě před třemi lety zaměstnával 3500 lidí, jich bude mít na konci letošního roku jen 1800.


Podobně ale restrukturalizuje výrobu také sklářská společnost Preciosa. Jeden z největších zaměstnavatelů v Libereckém kraji měl ještě před pěti lety 5000 pracovníků. Na konci letošního roku jich bude podle informací z úřadu práce mít jen kolem 3320, což je o třetinu méně. Problémy ale mají i textilní podniky. Například na Semilsku propustí do konce letošního roku textilní továrny Hybler a Tessitura Monti Cekia zhruba 190 lidí. V Hybleru údajně propouštění neunesl ředitel tamní tkalcovny a spáchal sebevraždu.


Jen sklářské podniky v Libereckém kraji propustily v letech 2007 a 2008 na 2500 lidí, zatím je trh práce dokázal vstřebat díky novým pracovním příležitostem ve firmách vyrábějících součásti automobilů. To ale nyní zřejmě končí. "Výroba jde dolů, i my musíme propouštět," řekl dnes na jednání Hospodářské komory v Jablonci nad Nisou Pavel Juříček ze Sdružení automobilového průmyslu. Kvůli ekonomické krizi se podle něho prodej automobilů v Evropě propadl o 30 procent, a proto výrazně ubývá zakázek.


Na trhu práce se to však zatím výrazněji neprojevilo, i když v září nezaměstnanost v Libereckém kraji neklesla jako v minulých letech ale zůstala na srpnové úrovni 6,1 procenta. Pro 13.800 nezaměstnaných bylo k dispozici 4300 volných míst, což bylo o 440 méně než v srpnu. "Zatím ale není prokazatelná souvislost ekonomické krize s růstem nezaměstnanosti či úbytkem volných míst," řekl ČTK krajský analytik Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák. Připustil ale, že pokud výrobci automobilů začnou ve velkém propouštět, může to znamenat vážný problém. V Libereckém kraji jde totiž o nosné odvětví, které zaměstnává kolem 20.000 lidí.