Dnes je 29. 11. 2024
svátek má Zina

Hong Kong

Archiv

Mé informace tak budou značně neúplné, ale přesto si myslím, že pro čtenáře zajímavé. Určitě nejsem sám, kdo je zvědavý, jak to vypadá v místnostech, kde se ještě před rokem prodávaly školní potřeby a do nichž nyní není pro různé tapety ani trochu vidět.


Odvahu, kterou jsem sbíral celé odpoledne, jsem málem ztratil, když jsem se k provozovně ležící několik metrů od Horníka přiblížil. Před vchodem stála horda nezletilců čile komunikujících s mužem asijského původu, kterému se nelíbilo, že stěna domu je čerstvě počmáraná. Ale vědom si své zodpovědnosti vůči čtenářům, vzal jsem za dveře a vstoupil.


Mým očím chvíli trvalo, než si přivykly na tmu. Poté jsem objevil stůl, na který padalo trochu světla od baru a popelník na něm byl plný jen zčásti. Dosedl jsem a začal se rychle rozhlížet a zároveň zaplňovat zápisník.


Spolu se mnou bylo v místnosti šest zhruba patnáctiletých drsňáků s kolující cigaretou a s „ničím“ k pití. Zřejmě by něco pili rádi, ale provozovatelům se musí nechat, že nápisy upozorňující na různá věková omezení aspoň v době mé přítomnosti brali vážně. Dvě náctiletá děvčata seděla na baru u sklenic s džusem a dívala se na nějaký samurajský film v televizi, další se vinula k jednomu z cizokrajců. Vietnamci dělali, že něco dělají – jeden vyměňoval žárovky, dva cosi rovnali za barem, další dvojice posouvala sudy s pivem, které jsou shromážděny v místnosti oddělené od restaurace jen pomyslně. Jediný Asiat seděl v klidu u turecké kávy. Zbytek osazenstva tvořili tři unavení čtyřicátníci a skupinka Romů.


Na stolech byly nápojové lístky, tak jsem nahlédl, co bych si asi mohl dát. Gambrinus za čtrnáct (desítka) a za sedmnáct (dvanáctka) je slušný cenový standard. Dvojka coly za patnáct … no, jasně, už jste to ode mě slyšeli stokrát, trochu cenově-objemový nepoměr. K jídlu jen asijská polévka za dvacet korun.


Po patnácti minutách čekání a napsání předcházejících řádků jsem začal mít pocit, že jsem neviditelný či - lépe řečeno - nejsem pro tmu vidět. Také mě zmátla cedule umístěná u baru: „Platit ihned u obsluhy.“ Jestli já si nemám nakonec pivo přinést sám?


Když však došel vyměňovač žárovek až ke mně a za mnou na několik okamžiků zablikalo světlo, byl jsem odhalen. Posunky jsme se domluvili, že bych si dal pivo, velké pivo, desítku. Rozhlédl jsem se po výzdobě – kýč na kýč. Šílené obrázky známé z asijských obchodů, laciné lampičky, vše doplněno reklamními předměty od dodavatelů nápojů.


V tom okamžiku jsem začal mít neodbytný pocit, že něco není v pořádku. Klíče mám, mobila, tužku, notes také… peníze nemám!!! Vyskočil jsem k pultu a začal vysvětlovat, že si to pivo, které se stejně nějak nedařilo natočit, protože z pípy lítala jen pěna, dát nemůžu. Obsluha byla po asijsku ochotná, vysvětlovali mi, že vše se opraví. Teprve když jsem přiznal, že nemám peníze, divně se podívali a propustili mě.


Dnes tedy logicky nebudu dávat žádné hodnocení. Nic jsem neochutnal, záchod neviděl, jen ta atmosféra a personál by se daly oznámkovat. Restaurace navštívena 16.10.2004.