I laikovi je totiž na první pohled zřejmé, že hodnotící parametry, ke kterým patřily například počty hospitalizovaných a zemřelých, procento zemřelých na danou diagnózu, procento operovaných, počet zemřelých po operaci či počet a procento lidí, kteří museli zákrok podstoupit znovu, posunou do popředí na Rathově žebříčku nemocnice, kde se rodí děti, a naopak znevýhodní zařízení, kde se léčí onkologičtí pacienti nebo uzdravují lidé po vážných dopravních nehodách na D 1.
Veliké rozpaky potom budí vyjádření vysokého ministerského úředníka, který sdělí národu, že sestavené pořadí musí brát s rezervou. Přičemž argumentuje, že k jeho zveřejnění dotlačila ministerstvo média. Ať už to byla média či volby, podobný postup považuji za nezodpovědný. Na ministerské úrovni bych takovou neprofesionalitu nečekal. Ujištění, že další, v pořadí již třetí hodnocení kvality poskytované péče, porovná šestnáctku ministerstvem řízených nemocnic tzv. DRG systémem, který umí akceptovat, o jak nemocné se pečuje, považuji za výsměch.
Zároveň se začínám čím dál víc obávat, aby za léčbu těžce nemocného pacienta nebyli ředitelé ministerstvem řízených nemocnic pokutováni.
PS: I Liberecký kraj přistoupil k hodnocení nemocnic ve svém regionu. Ale na rozdíl od ministerstva zvolil metodiku databázového systému MARK-Q, která je na vysoké odborné úrovni. Je podrobná a srovnává srovnatelné. Pokud bude mít ministerstvo zájem, rádi mu poradíme.