Expozice nabídne nejen špičková výtvarná díla, ale návštěvníky chce vést hlavně k zamyšlení. ČTK to dnes řekl autor expozice Ladislav Smejkal.
"Vedle plakátů na výjimečné české výstavy z doby 50. a 60. let jsme připravili doprovodné texty, ve kterých jsme zachytili překážky, jež uspořádání výstav provázely," uvedl Smejkal.
Kvůli ekonomickým problémům, ale hlavně názorovým neshodám podle něj trvala příprava některých výstav celá desetiletí. Podle Smejkala byla muzea tehdy vedena hlavně k lidovýchovné činnosti a tehdejší režim jim bránil vytvářet expozice zaměřené na nové vědní obory.
"Nesměla k nám pronikat například nauka o dědičnosti, problém byl i s výstavami o osobnostech dějin české fotografie nebo s představením antiky - do Itálie ani Řecka se nemohlo volně cestovat," připomněl Smejkal.
Českolipská expozice připomíná i snahu komunistů přetvářet dějiny - změnit chtěli třeba význam bitvy u Slavkova nebo husitství chtěli prezentovat jako politickou ideologii. Zřízení experimentální výstavby Husitství v Táboře v roce 1972 chystalo ministerstvo kultury přes deset let. Na technické vybavení muzea chyběly peníze a i jeho pozdější provoz byl často poruchový a hlavně nekoordinovaný.
Odhalovat historické souvislosti nad plakáty mohou návštěvníci českolipského muzea do 18. června.