Dnes je 27. 12. 2024
svátek má Žaneta

Fotoglosy z Korejského poloostrova 22. (O vysokoškolácích)

Marcela Meidiger pochází z Nového Boru, ale po revoluci odešla do světa živit se jako učitelka francouzštiny. Pobyla v Mexiku a USA. Nyní už více než rok působí v Jižní Koreji.

 O korejských vysokoškolácích

 

1. Na úvod několik čísel: Od šedesátých let se systém vzdělávání v Jižní Koreji prudce rozvíjí. Dnes 99 % mladých Korejců studuje na druhém stupni a 55% jich vstoupí na vysokou školu, z toho 78% na univerzitu a 22% na profesně zaměřenou vysokou školu.  25 % studentů studuje na státních vysokých školách. Ministerstvo školství posuzuje kvalitu výuky a sestavuje žebříček vysokých škol a univerzit. Konkurence mezi školami je motorem pro zlepšování kvality výuky. Korejský systém vysokého školství, založený na přísném výběru kandidátů, je označován jako jeden z nejlepších na světě. Na fotografii je budova humanitních věd University Cheongju, kde učím.

 

 

2. Na vysokou školu se mladí Korejci hlásí po maturitě, v 18 letech. Přijímací  řízení bere v úvahu známky během střední školy, maturitní vysvědčení a výsledky jednotného státního testu.  Ten, v americkém stylu, spočívá v zatrhávání správných odpovědí na otázky ze tří předmětů: korejštiny, angličtiny a matematiky.

 

 

3. Vstup na vysokou školu je pociťován mladými jako skutečné osvobození. Odloží školní uniformu, mají více času pro sebe a své přátele a mohou si vybrat studijní program podle svých zájmů. Stávají se dospělými, mohou chodit do večerních podniků, pít alkohol a kupovat si cigarety. Někteří z těch, kteří pocházejí ze vzdálených míst, bydlí na studentské koleji, většina si ale pronajímá byt a sdílí ho s několika dalšími studenty. 

 

 

 

4. První dva universitní roky slouží k doplnění všeobecného vzdělání. Program výuky sestává z předmětů dané specializace, které jsou povinné, a ze všeobecných předmětů, které si studenti volí podle svých zájmů, ale také podle kvality výuky a popularity vyučujícího. Aby na konci studií získali diplom, musejí získat předepsaný počet hodnotových jednotek. Mezi mými studenty na soukromé Universitě Cheongju jsou ti, kdo si zvolili francouzštinu jako hlavní obor, ale také ti, kteří si ji vybrali jako volitelný předmět. 

 

 

5. Mnoho studentů chodí současně do soukromých počítačových nebo jazykových kurzů. Jsou potřebné, protože u vstupních zkoušek na magisterské a doktorské studium se vyžaduje znalost angličtiny a jednoho dalšího cizího jazyka, a u přijímacího pohovoru v podnicích angličtina a výpočetní technika.

 

 

6. Nejvíce státních prostředků jde do vysokých škol technického směru (chemie, strojírenství, elektronika a výpočetní technika). Vyfotila jsem studenty kybernetiky University Chungbuk, kteří předváděli makety svých projektů.

 

               

7. Univerzitní rok odpovídá, tak jako na středních školách, kalendářnímu roku. Začíná kolem prvního března. Na fotografii jsem zachytila zahajovací slavnost, s oltářem s dary v duchu šamanismu: prasečí hlavou, rybou, ovocem a lahví vína.

 

 

8. Univerzity organizují mnoho akcí vědomostních, sportovních a kulturních. Nejčastější kulturní akcí na školách, kde učím, je zpěv. V duchu japonské tradice karaoke korejští studenti, obvykle nesmělí, bez váhání vstupují na pódium a zpívají před naplněným sálem, imitují své oblíbené hvězdy za doprovodu reprodukované hudby. Zpívají i ve francouzštině. Organizátoři soutěže na soukromé universitě Mokwon v Daejeonu nás s Rodolphem přizvali do komise, která měla vyhlásit vítěze. První cena byla účast na třítýdenním mezinárodním setkání mladých ve Francii.

 

 

9.  Studenti Univerzity Chungbuk hrají divadlo ve francouzštině. Můj manžel Rodolphe s nimi nastudoval muzikál Romeo a Julie, premiéra byla v listopadu 2007.

 

               

10. Jednou ročně Univerzita Chungbuk organizuje festival, na kterém studenti předvádějí své projekty, ale také vaří, prodávají, diskutují, hrají hry, smějí se a dobře se baví.

 

 

11. Korejský národní sport, taekwondo, se praktikuje i na univerzitě a žádný svátek se neobejde bez představení skupiny mladých, vyrážejících bojovné výkřiky a lámajících prkýnka bosýma nohama.

 

 

12. Univerzita Chungbuk má také svůj soubor korejské lidové hudby a tance. Pod našimi okny slyšíme často bubny a gongy studentů, kteří zkoušejí nové vystoupení  pro některou z oslav na univerzitě.