Dnes je 19. 12. 2024
svátek má Ester

Filmový klub uvádí: Sny Akiry Kurosawy

Archiv

Kurosawovy filmy jsou dnes samozřejmou součástí výuky na všech filmových školách a patří bezesporu mezi ty, které utvářely po celou druhou polovinu 20. století tvář filmového umění. Osobitý autorský přístup ke klasickým látkám, schopnost přizpůsobit jejich poselství modernímu člověku, aniž by musel slevovat ze svých uměleckých nároků, spojování klasických témat japonské kulturní minulosti s evropským myšlením (a opačně) - to vše charakterizovalo Akiru Kurosawu jako vyhraněnou a nenapodobitelnou tvůrčí osobnost.


Film "Sny Akiry Kurosawy" sám o sobě příliš komentovat nelze. Už jeho vznik je netradiční, protože k jeho natočení byl Kurosawa přemluven svými dvěma velkými obdivovateli, americkými režiséry George Lucasem a Stevenem Spielbergem. Ti se také ujali produkce tohoto snímku, který Kurosawa pojal jako velmi intimní vyjádření svých vnitřních myšlenek a pocitů. Film, sestavený jako obrazově-hudební pásmo z osmi epizod, je vlastně lyrickým průřezem autorovým životem se všemi jeho obavami a traumaty. Kurosawa ale nezůstává v zajetí svých vzpomínek a reflektuje i obecnější témata, jako je hrozba jaderné války či ekologická katastrofa.


Vyprávění se nese v poklidném tempu, formou uhrančivých obrazů se surrealistickými prvky. Sám režisér si v jedné z epizod zahrál postavu malíře Van Gogha a v jedné z vedlejších rolí se představí také slavný americký režisér Martin Scorsese.


Akira Kurosawa (1910-1998), který vstoupil do světa filmu ve 40. letech, se už za svého života stal klasikem, jehož respektoval snad celý svět. Když v roce 1950 představil na filmovém plátně drama lásky a nenávisti "Rašomon", přijaté s nadšeným ohlasem všude ve světě, stal se jednou z osobností, které pomáhaly poválečnému Japonsku najít opět cestu k normalizaci válkou pokřivených vztahů se zbytkem světa.


Jeho další dramatická díla, natáčená často podle námětů klasických her či románů (Shakespeare, Dostojevkij, Gorkij), jenž byly zručně zasazeny do japonských reálií, jsou dnes považována za filmovou klasiku. Vedle již zmíněného filmu "Rašomon", počítaného mezi nejlepší filmy všech dob, je to bezesporu vynikající drama "Žít", dále klasický snímek "Sedm samurajů", který se stal později předlohou známější americké westernové adaptace, mistrovský přepis Shakespearova Macbetha "Krvavý trůn", brilantně natočené drama "Tělesná stráž" (později posloužilo opět jako předloha známému westernu "Pro hrst dolarů"), myšlenkově hluboký a závažný příběh venkovského lékaře "Rudovous", oscarová adaptace Arsenjevova románu "Děrsu Uzala" či další, tentokrát velkofilmově pojatá adaptace Shakespeara (Král Lear) pod názvem "Ran".


Film Sny Akiry Kurosawy je posledním představením Filmového klubu v letošní sezoně. Jeho projekce proběhne v pondělí 10. prosince tradičně od 20.00 hod. v kině Crystal.