V prosinci si z nabídky filmových sálů vybere snad každý. Dokumenty, thriller a drama, tragikomedie, Malý princ, Tři oříšky pro Popelku a dlouho očekávaný nový díl Hvězdných válek... Příjmený kulturní zážitek.
Star Wars: Síla se probouzí – dobrodružné sci-fi
Walt Disney Pictures mnoha rodinám ušetří díky předvánoční premiéře sedmé epizody stres s vymýšlením vánočních dárků. Většina fanoušků se totiž spokojí s dvěma, třemi lístky do kina. Sedmá epizoda se odehraje přibližně 30 let po smrti Dartha Vadera, tedy i po smrti hlavního strůjce zla Dartha Sidiouse. Děj je přísně tajen, ovšem návaznost na původní sérii slibuje návrat Luka Skywalkera, Leii, Hana Sola, Žvejkala, R2-D2 i C-3PO. J. J. Abrams dokázal umně restartovat sérii Star Trek, vzdát poctu Spielbergovým mimozemským filmům v Super 8, tak proč by nedokázal znovu rozpoutat filmovou vášeň česky zvanou Hvězdné války. Z noci z 16. na 17. prosince uvidíme.
USA, 2015
Malý princ – animovaný
Jedna z nejzásadnějších knih pro děti i dospělé je převedena do počítačové animace a loutkového filmu a kombinuje reálný svět se světem knihy s úctou k původním ilustracím a k postavě samotného autora knihy A. de Saint-Exupéryho. Mark Osborn (Kung Fu Panda) vypráví příběh holčičky, která se uchýlí před drezurou kariérou posedlé matky do světa vyprávění lehce pošahaného souseda, stařičkého pilota, který jí vypráví o svých setkáních s Malým princem. Snímek o přátelství, lásce a skutečném štěstí je jednoznačnou poctou druhé nejzásadnější knize světa.
Francie, 2015
Most špionů – thriller
Novinka Stevena Spielberga, k níž napsali scénář bratři Coenové, je zasazena do období studené války a vypráví spletitý příběh o výměně špionů mezi USA a SSSR, v němž hlavní roli zastává americký právník Tom Hanks. Režijní i herecký koncert obou zmíněných filmových hvězd je leckdy zatěžkán akademismem, moralizováním a tzv. brnkáním na americkou strunu, ale na to jsme přeci u mistra režie již zvyklí a odpouštíme mu to. I přesto máme jistotu, že se dočkáme výjimečného filmového zážitku.
USA, 2015
Láska z Khon Kaen – drama
Pokud máme rádi film, je potřeba se někdy ohlédnout v programech kin po asijské produkci. Nejlepším výběrem pak bude nejnovější snímek thajského držitele Zlaté palmy z Cannes Apichatponga Weerasethakula (Strýček Búnmí), který opět nabídne kombinaci mysteriózního, magického a zároveň meditativního filmu, tentokrát z prostředí nemocnice, v níž jsou hospitalizováni vojáci trpící tajemnou spavou nemocí. V prolínání reálného a mytického světa pak budeme moci hlouběji poznat sami sebe i svět kolem nás.
Thajsko, 2015
Rodinný film – drama
Dle renomovaných filmových kritiků jen pár českých filmů za poslední léta má nesporné filmové kvality přesahující naše hranice. Po celovečerních filmech Cesta ven, Rodina je základ státu či Pevnost a dokumentům K oblakům vzhlížíme a Vše pro dobro světa a Nošovic tuto šestici doplňuje debut slovinského absolventa FAMU Olma Omerzu. Minimalistické komorní drama bylo po svém uvedení na prestižním festivalu v San Sebastianu zahraniční kritikou okamžitě přirovnáváno k dílům Michaela Hanekeho. Ani nevíte, s jakou hrdostí a nadšením se tato slova píší.
Česko, 2015
V srdci moře – dobrodružný
Pokud trpíte fóbií z otevřeného moře, rozhodně se vyhněte filmu Rona Howarda, tvůrce Rivalů a Čisté duše, který se nechal inspirovat příběhem legendárního románu Bílá velryba Hermana Melvilla. Ten svůj román napsal pod vlivem skutečného námořního neštěstí. V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: velrybou mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. A právě s takovým tvorem chce člověk až ve fanatickém boji poměřovat svou sílu.
USA, 2015
Tři oříšky pro Popelku – pohádka
Další skvost českého filmu se vrací do kin v nové, digitálně zrestaurované verzi. Obecně NFA v poslední době digitálně restauruje stále více českých klasik (Adéla ještě nevečeřela, Případ pro začínajícího kata, Dobrý voják Švejk či slavné české sci-fi Ikarie XB1), aby tak zůstaly, s ohledem na trvanlivost filmového pásu, ke zhlédnutí i dalším generacím. Netuším však, zdali v případě Oříšků bude nějaký kinař natolik odvážný, aby nasadil do programu tuto ačkoli skvělou, ale stokrát omílanou televizní klasiku. Měl by. Každý rok se na tento skvost české pohádky s radostí podíváte, tak proč jednou nepovýšit projekci na společenskou událost a nezajít do kina? Bude to jistě dojemné. A klidně si vezměte místo popcornu k chroupání kusy strouhanky a bramborový salát.
ČSSR, Německo, 1973
Zbrusu Nový zákon – komedie
Belgický režisér Jaco van Dormael si získal velké sympatie rádobyfilozofujícím snímek Pan Nikdo. Nyní přichází s absurdní komedií, v níž nepůjde o velké myšlenky, nýbrž o velkou zábavu, pojednávající o vzniku světa, v němž usmolený, stále kouřící alkoholik v tílku Bůh za svým božským počítačem prvního dne stvoří Brusel, pak žirafy a pštrosy, celkem omšelého Adama, až stvoří celý svět. Jeho škodolibou legraci z vlastních výtvorů překazí až bohova malá dcera, která z počítače všem pozemšťanům rozešle datum jejich smrti.
Belgie ad., 2015
Už teď mi chybíš – tragikomedie
Americká režisérka Catherine Hardwicke by se tímto filmem jistě ráda vyvázala z pozice autorky pro teenagery (Stmívání, Legendy z Dogtownu, Červená karkulka). Vypráví příběh o dvou nerozlučných kamarádkách a o jejich společném takřka čtyřicetiletém přátelství. Společně zažily vše, co se zažít dá. Když se jedné stále nedaří se svým partnerem otěhotnět, druhá je spokojenou matkou. Když se jedné vše otočí k lepšímu, druhé je objevena rakovina prsu. Příběh o síle nerozlučného přátelství přes všechny životní nezdary je hereckou příležitostí pro Drew Barrymore a Toni Collette.
USA, 2015
Od Caligariho k Hitlerovi – dokumentární
Fascinující výprava Rüdigera Suchslanda do časů nejsvobodomyslnějšího státního útvaru, který kdy na německé půdě vznikl, do Výmarské republiky (1918–1933), jedné z nejpodstatnějších etap světové kinematografie. Byla to éra provázená rozkladem, krizí i kulturním rozkvětem. Jednalo se také o nejpodstatnější období německé kinematografie, čas plný objevů a divů (Nosferatu, Metropolis, M či Modrý anděl). „Sedmé umění" tehdy získalo silné estetické základy, které přetrvávají dodnes.
Německo, 2014
Perleťový knoflík – dokumentární
Perleťový knoflík je druhou z dokumentárních esejí, v nichž Patricio Guzmán rozjímá o historii své země prostřednictvím fenoménu, jenž výrazně určuje její ráz. V Nostalgia de la luz (2010) to bylo světlo z hvězd, které filmaře provázelo na cestě za traumatickým dědictvím pinochetovského režimu, v Perleťovém knoflíku si zvolil vodu. Zlomky vzpomínek, strhující scenérie a vizionářské pohledy do hlubin kosmu se ve filmu skládají v podmanivý celek, podbarvený autorovým emotivním komentářem.
Chile ad., 2015