Brněnský hudebník, neortodoxní bubeník, hudební aranžér, skladatel či producent je známý na hudební scéně od 90. let. Zakladatel skupin Dunaj či Bittová & Fajt, autor mnohé divadelní hudby nebo pořadatel projektu Slet bubeníků vystoupí v České Lípě s izraelským živlem, zpěvačkou a pianistkou Kama Kamilou.
Kde začala vaše spolupráce se zpěvačkou Kama Kamilou?
Když jsem před třemi lety hledal pro Slet bubeníků zpěvačku, vynořila se Kamila z youtube jako dokonalá kombinace anarchie, talentu a profesionality. Mám za to, že jsem ji kontaktoval již o rok dříve, ale e-mail se k ní nedostal. Jinak by naše spolupráce započala již v roce 2014.
Čím si vás krom zmíněného před třemi lety při první spolupráci získala?
Zpěvačky často vyžadují, nebo, lépe řečeno, očekávají takový trošku pozornější přístup. My, jako bubeníci, s tím nemáme samozřejmě problém, neb jsme gentlemani od přírody. Jsme navíc zvyklí podporovat sólisty a děláme to rádi. Kamila, ač profesně na vysoké úrovni, splynula s naším bubenickým týmem jako skvělý parťák.
Jak tedy bude vypadat váš společný koncert?
Na začátku prosince natáčíme společné album v Ústí nad Labem v Tajném studiu s přítelem Janem Brambůrkem. Je tam velká nahrávací místnost, a tak tam převezu spoustu bubnů a elektroniky. Vše zapojíme a budeme bubnovat, zpívat a hrát si. Potom, později, přijdou na řadu postprodukce, plochy, harmonie, snad změna některých partů, více elektroniky. Ale tyto podklady, či říkejme tomu živý background, tam prostě musí být. No a tento základní archetypální model hudby a zvuku, tedy bubny a ženský zpěv bude vlastně základním prvkem i pro koncertní projekt našeho dua. Elementární energická a zvuková rovina.
Toto je tedy vaše novinka pro následující rok? Bude mít nějaký název?
Název ještě nemáme. Správné slovo hodně určí. Je to můj hlavní projekt pro rok 2019 a já osobně to chci udělat nejlépe, jak to jde. Bubny, rytmus a zvuk jsou samo o sobě strašlivou zbraní, a pokud si k tomu jestě domyslím zpěv Kama Kamily, připadně její hru na klavír, či klávesové plochy, bojím se domýšlet. Neříkám, že se toho později nebudou ůčastnit i další hudebníci, protože jiná energie je vždy cítit a děla další vrstvy. Kamila nedávno hrála v Izraeli koncert s Jean-Michel Jarrem, tak se uvidí, kam nás toto album zanese.
Co pro vás vlastně znamenají bicí?
Bubny mi daly moc. Je to pro mě více a více jistý typ jógy, hra a cvičení obou hemisfér, výzkum vhodné elektroniky a konstrukce hudebních nástrojů, výzkum archetypálních rytmů, prostředek k meditaci. Na závěr koncertu Sletu bubeníků říkám lidem, že bubnování je zdravé. Říkám to proto, že tomu věřím.
Pavel Fajt a Kama Kamila, 20. 12., U bílýho černocha