Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

Filmové tipy na duben

Koho v dubnu můžeme na plátnech zahlédnout? Třeba komiksové hrdiny, spisovatele Charlese Dickense, režiséra Ingmara Bergmana, zpěváka Justina Biebera či Lecha Walesu. Na své si přijdou fanoušci sci-fi, českého filmu, ale i celé rodiny. Navíc aprílové počasí téměř nabádá k úkrytu v příšeří kinosálů, že? Tak pojďme.

Captain America: Návrat prvního Avengera – akční sci-fi
Pokud chcete proniknout do tajů komiksových postav, dobře. Pokračování snímku o muži s kovovým štítem, který své schopnosti získal vývojem supersilných jedinců během druhé světové války, je příběhem, který patří do velkého fikčního světa superhrdinů z komiksů vydavatelství Marvel. Zároveň Captain America patří do skupiny superhrdinů s názvem Avengers, společně s Thorem, Hulkem, Iron Manem a dalšími. Všechny tyto postavy mají své filmy a pokračování, které vznikly v posledních šesti letech, Captaina Americu nevyjímaje. Pokud chcete pochopit celé universum těchto postav, začněte spíše s prvními díly Iron Mana a Thora. Na tohle zatím nechoďte. Zvláště když to natočil televizní režisér.
USA, 2014

Eugéniové – dokumentární
Dokumentarista Pavel Štingl vytvořil film, kombinací archivních filmových záběrů, expresivních animací a literárního podkresu, který vypráví o fenoménu eugeniky, vědního oboru, který se zabýval zlepšením lidského genofondu, tedy zušlechtěním lidstva. Eugeniky, kterou nacisté zneužili k vytvoření dokonalé rasy a která se po druhé světové válce stala zakázaným slovem. Vhled do ukrutné doby poloviny minulého století má však být spolu s literárním komentářem spisovatele Patrika Ouředníka (z knihy Europeana) zamyšlením nad hranicí vědy a pavědy v dnešní, minulé i budoucí době.
ČR, SR, 2013

Liv & Ingmar – dokumentární
Romantický může být i dokument. Zvolte správnou hudbu, zatónujte záběry do melancholických barev, nechte osoby promlouvat o tom hezkém, co spolu prožily, použijte archivní záběry, které to dokládají a navíc vše podtrhněte deníkovými záznamy. Takto poskládal mladý indický dokumentarista příběh o jednom z nejznámějších režisérů 20. století Ingmaru Bergmanovi a jeho múze, dvorní herečce, krásné Liv Ullmannové. Milovali se, nenáviděli se, ale jako přátelé, milenci a kolegové zůstali pospolu až do konce jejich životů.
Norsko, VB, 2012

Walesa: člověk naděje – životopisné drama
Klasik polského filmu Andrzej Wajda vypráví příběh o člověku, který je pro naše polské sousedy stejným symbolem pádu totalitního režimu, jakým je pro nás Václav Havel. Wajda ukazuje Walesu jako člověka schopného burcovat davy kontroverzním pohledem, ukazuje klíčové vzestupy i pády odborového hnutí Solidarita, ukazuje motivace, sílu i inspiraci, čímž vytváří plastický portrét doby a obyčejného muže z davu. Klasicky vyprávěný příběh, který v Polsku loňského roku trhal rekordy v návštěvnosti, oslovuje i nás svým akcentem na boj za rovnost, spravedlnost a lepší budoucnost.
Polsko, 2013

Justin Bieber's Believe
Náctiletý kanadský zpěvák a skladatel Justin Bieber je pro internetovou generaci fenomén. Byl objeven právě skrze portál amatérských videí youtube.com, kam jeho pěvecká čísla nahrávala maminka pro příbuzné a kde si ho všiml jeho budoucí manažer. Bylo mu dvanáct let. Jedni, většinou dívky, jej bezmezně zbožňují, naopak ti druzí jej nenávidí, a to třeba i tak, že tento dokument má na internetu neuvěřitelně nízká hodnocení, aniž by jej většina hodnotících vůbec viděla. Přitom se jedná o celkem kvalitní snímek o chlapci, který nejen umí, ale měl to štěstí (smůlu), že byl v pravý čas na pravém serveru. Film mapuje na pozadí megalomanského turné růst jeho hvězdné kariéry, jeho prohřešky, které přicházejí s plnoletostí, jeho zpytování svědomí, ale taktéž jeho živelnost a talent.
USA, 2013

Pojedeme k moři – česká komedie
Jiří Mádl představuje svůj režijní debut, k němuž si i sám napsal hravý scénář. Vypráví o malém chlapci, který spolu s kamarádem natáčí amatérský film o sobě a své rodině, díky čemuž objevuje skrytá tajemství všech okolo. Mádl již mnohokrát prokázal cit pro humor a ten se mu podařilo dostat nejen na papír, ale i svým dětským hrdinům do úst. Práce s ruční kamerou mu pak dala nejen volnost, ale i možnosti, jak budovat napětí, a ukázat, že kamera je nebezpečná zbraň k zobrazení skutečnosti a nepříjemné “pravdy”. Uvidíme, zda Jiří Mádl sklouzne do vod podprůměrného českého filmu, či zaexceluje hravostí a nápadem. A nebo z něj snad bude nový a český Amatér Kieslowski?
ČR, 2013

Vášeň mez řádky – životopisné drama
Anglický spisovatel Charles Dickens byl ikonou již za svého života, veřejnost upírala pozornost na něj, jeho manželku i deset dětí. Byl nejen spisovatelem objemných románů, ale i novinářem, divadelníkem, společenským aktivistou, celebritou. Dickens pod režijním vedením a s tváří Ralpha Fiennese však není hlavní postavou příběhu. Je jí tzv. neviditelná žena, Dickensova mladá milenka, která byla až do jeho smrti pro mistra múzou a živnou vodou. Dickens nikdy nemohl vyzradit jejich lásku, neboť by ve viktoriánské Anglii stihl milovanou trest vyhoštění na okraj společnosti. Drama o síle lásky podle biografické knihy anglické spisovatelky Claire Tomalin je nádherným historickým konstruktem.
VB, 2013

Dvojník – kriminální thriller
Režiséra Richarda Ayoadea znáte nejspíše jako Mosse ze seriálu IT Crowd, ale také jako režiséra indie-hipsterského retro filmu Jmenuji se Oliver Tate. Tentokrát dvojnásobně graduovaný režisér převádí na plátno román klasika ruské literatury F. M. Dostojevského. Dostojevského novela prvně v autorově tvorbě zaznamenává hlubinnou analýzu rozdvojené psychiky člověka a vypráví o plachém mladíkovi, který je celému světu lhostejný. Život se mu změní v okamžiku, kdy potká své dvojče, pravý opak své osobnosti, úspěšného a charizmatického mladíka. Ayoade má rád ponurou atmosféru, střídmé osvětlení ve stylu noir, černý humor i napětí. To vše ve vyhypovaném moderním hávu. Tohle se bude líbit a bude to dobré. Ayoade je na to dostatečně inteligentní.
VB, 2013

Trascendence – sci-fi thriller
Kameraman Wally Pfister pracoval s Christopherem Nolanem na všech jeho snímcích od Mementa až po závěrečný díl Temného rytíře, a tak musel od mistra thrillerů ledasco odkoukat. Jeho debut vypráví o muži, který celý život konstruuje stroj obdařený umělou inteligencí i schopností vnímat emoce a který je nakonec zprovozněn v okamžiku, kdy je do něj připojeno vědomí tvůrce. Johnny Depp je z kraje filmu herec z masa a kostí, ovšem v průběhu, po atentátu antirobotiků, se z něj stává jakýsi Hal 9000 promlouvající skrz obrazovky, který brzy pocítí, že lidstvo je přežitá rasa a je potřeba nastolit další krok evoluce. Skvěle vystavěné akční drama zasazené do blízké budoucnosti, které vás uhrane přirozenými efekty, skvělými hereckými výkony a silným příběhem.
USA, 2014

Láska, soudruhu – komedie
V Čechách máme rádi nejen finskou saunu a vodku, nýbrž i finský film díky Aki Kaurismäkimu. Někdo nadává na český film a ejhle, je tu možné řešení, koprodukce. Finská režisérka Makelä vypráví romantický příběh českého saxofonisty a finské modistky na pozadí studené války v roce 1962 v Helsinkách během Mezinárodního festivalu mládeže a studentstva. Retro poetika, antikomunistická nálada, komediální scény, jazzová hudba. Budete se bavit, nebo uvidíte.
Finsko, ČR, 2013