Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

Do kina i v únoru

Finská a rumunská komedie, americké akčňáky, dramata z Íránu, Maďarska, Dánska i Velké Británie. Únor na plátnech nabízí opravdu mnoho. A pozor, vrátil se nejen Michael Myers (Halloween, 1978), ale také Derek Zoolander!

Taxi Teherán – drama
Íránský režisér Džafar Panahí dostal před šesti lety zákaz režisérské činnosti a zákaz opuštění země za podněcování opozičních protestů proti současné vládní moci a také za natáčení filmu bez oficiálního povolení úřadů. To není příběh z filmu, tak zněl rozsudek soudu. Držitel ocenění z Cannes či z Benátek (Bílý balónek, Offsajd), který již v minulosti dokázal své kvality, opět natočil na malém prostoru a bez finančních možností film, který o Íránu řekne více než investigativní reportáž. Panahí se v druhém filmu natočeném v domácím vězení proměnil v taxikáře, který prostřednictvím rozhovorů s rozličnými klienty nabízí vytříbeně kritický pohled na íránskou společnost. Panahí tu bez jakékoli sebelítosti a s odzbrojujícím humorem nastoluje otázku, jak se má chovat umělec v zemi, která mu neumožňuje svobodu projevu. S kamerou připevněnou za předním sklem svého vozu natočil Panahí film výmluvnější než mnohé sociopolitické studie. Vítězný film loňského Berlinale z ilegální dílny tak triumfuje nad politickou represí.
Írán, 2015

Halloween – horor
Po Návratech do budoucnosti a Svatém grálu Monthy Pythonů nám distribuční společnost Pannonia Entertainment vrací do kin hororovou klasiku mistra žánru Johna Carpentera, která se v průběhu let rozrostla do osmidílné série a již dvou dílů remaku. První návrat Michela Myerse do městečka Haddongield bude však vždy jen jeden. V roce 1963 o halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer Všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane dne 31. října 1978. Mrazivý horor s pozvolně budovanou atmosférou po čtyřiceti letech sice neděsí, ale filmové kvality rozhodně neztratil.
USA, 1978

Dánská dívka – životopisné drama
Oscarový režisér Královy řeči Tom Hooper nás po koktavém králi Jiřím VI. seznámí s osudem prvního muže, který podstoupil operaci vedoucí ke změně pohlaví. Herec Eddie Redmayne, jenž ztvárňuje Einera Wegenera, později známého jako Lili Elbe, prokázal již v Teorii všeho, kde hrál ochrnutého fyzika Stephena Hawkinga, že se umí s bravurou zhostit jakékoli atypické role. Jeho proměna v ženu je skutečně okouzlující, stejně jako celý film.
VB, 2015

Saulův syn – drama
Mezinárodní festival Cannes nám posílá do kin držitele loňské Velké ceny poroty, debut maďarského režiséra Laszla Nemese. Je obdivuhodné, že se již o jeho prvotině hovoří jako o nejsilnějším, nejrelevantnějším a nejstrašlivějším filmu o holocaustu, jaký byl kdy natočen. Snímek natočený z pohledu hlavního protagonisty připomíná až „umělecký horor" a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni. Film, v němž se zvuk stává stejně děsivým vypravěčem jako obraz. Umělecky mrazivý zážitek par excellence.
Maďarsko, 2015

Zoolander 2 – komedie
Pokud neznáte největší módní ikonu 90. let Dereka Zoolandera a jeho úchvatný pohled Magnum, asi nebudete mít z jeho návratu takovou radost. Parodie na módní průmysl a popkulturu, v níž byla píseň Relax od Frankie Goes to Hollywood použita jako impuls k zabíjení, je zpět, a to opět z pera režiséra i herce Bena Stillera. Ten kolem sebe shromáždil starou partu, několik současných hereckých hvězd a celebrit a nepočítaně absurdních a groteskních fórů a situací. Derek a jeho bývalý nepřítel z módních mol Hansel/Jeníček se tentokrát musí spojit, aby nebyli nahrazeni mladými a šikovnějšími exponáty.
USA, 2015

Brooklyn – romantické drama
Filmová adaptace stejnojmenného románu irského spisovatele Colma Tóibína odhaluje dvě tváře mladé irské imigrantky a jejích dvou lásek. Jedna láska je spojená s New Yorkem, touhou po seberealizaci, práci a jiném životě. Zde potkává i pohledného italského dělníka a vypadá to na šťastnou budoucnost daleko od domova. Druhá láska je pak spojená s rodinou a domovským Irskem, kam se musí vrátit k matce kvůli smrti své sestry. Zde pak nachází zalíbení v irském mladíkovi. Režisér John Crowley film natočil podle scénáře známého spisovatele Nicka Hornbyho a společně tak vyprodukovali svěží romantiku schovanou do hávu 50. let.
VB, 2015

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází – akční
Pokud kvalitu filmu posuzujete podle počtu výbuchů na plátně, pak vám hollywoodský pyroman Michael Bay (Skála, Transformers) posílá psaníčko, v němž členové speciální ochranky odrážejí útok islamistů na americkou ambasádu v Libyi. Pánové jsou vysloužilí vojáci s takovou mírou zkušeností a národní hrdostí, že dají vzpomenout na všechny akční hrdiny 80. let, které známe. Při rekonstrukci útoku z 11. září se budete v kinosedačce ošívat, jako byste byli v té bitevní vřavě s nimi.
USA, 2016

Deadpool – akční sci-fi
Nového komiksového antihrdinu ze série X–Men budete milovat. Bývalý člen speciálních jednotek a zběhlý žoldák Wade Wilson se podrobil experimentu, díky kterému získal schopnost rychlého samouzdravování. Vyzbrojený novými schopnostmi a opravdu zvráceným černým humorem pronásleduje muže, který mu téměř zničil život.
USA, 2016

Mrzout – komedie
Finský filmový průmysl by nás rád přesvědčil, že nejúspěšnější film loňských let u finských diváků má šanci svým humorem uspět i u našinců. Film pojednává o generačním konfliktu mezi mladou a starší generací. Jedná se o herecký koncert 77letého finského herce Antti Litja a o příležitost pro již vyzrálého 36letého režiséra Dome Karukoskiho. Ti nám nejen pocuchají bránice, ale nakonec nás i donutí k zamyšlení, že vzájemný respekt mezi rodiči a dětmi je ten nejdůležitější stavební kámen idylického rodinného života.
Finsko, 2014

Poklad – komedie
Rumun Corneliu Porumboiu (Policejní, adj.) přináší další filmařský majstrštyk. Komorní komedie s jemně sarkastickým humorem a překvapivým koncem má jednoduchou stavbu založenou na pozorně připravených, postupně gradujících dialozích, opatrné práci s načasováním a autentickými hereckými projevy. Proto lze také beze vší nadsázky říct, že čerpá z odkazu tvůrčí skupiny Forman-Passer-Papoušek z československé nové vlny šedesátých let. Že by se rumunská nová vlna již vyčerpala a hledá inspiraci jinde? Těžko. Již 10 let kvality je tomu jasným důkazem.
Rumunsko, 2015