Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

Duha podala stížnost na ilegální těžbu na Tlustci

Archiv

Obnovená těžba čediče na kopci Tlustec na Českolipsku je ilegální. Podle ekologů z českolipské pobočky Hnutí Duha a Sdružení na záchranu kopce Tlustec provozovatel lomu, společnost Go Point, nesplnil podmínky, za kterých povolení dostal. Organizace proto podaly stížnost obvodnímu báňskému úřadu v Liberci a libereckému krajskému úřadu a žádají zastavení těžby. Tuto zprávu nám zaslal Miloslav Lomič z Hnutí Duha Česká Lípa.


Souhlas s obnovením těžby byl podle odpůrců podmíněn omezením prašnosti poškozující zdraví lidí v okolních obcích,  zajištěním bezpečnosti kolemjdoucích, zpracováním projektu rekultivace a  zahájením botanického a zoologického průzkumu.


"Tyto podmínky ale doposud nebyly splněny a práce, která v lomu probíhá, je tedy ilegální," zdůraznil.


Hlavním viníkem současné situace je podle odpůrců těžby báňský úřad, který obnovení těžby schválil. Těžbu čediče na Tlustci zastavilo ministerstvo v roce 1998. Občané okolních obcí si totiž stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech. Obvodní báňský úřad v Liberci však 20. srpna povolil těžbu obnovit, což uvítali v nedalekém Brništi, kde věří, že se díky tomu podaří najít prostředky na rekultivaci kopce.


Těžit se má v mnohem menším rozsahu. Dříve se na Tlustci ročně těžilo kolem 1,2 milionu tun kamene, nyní by měl lom dávat kolem 300 000 tun. Těžbu na Tlustci zajišťuje liberecká společnost Go Point, která lom koupila před dvěma lety.


"V úterý a dnes jsme provedli první tři zkušební odstřely, zatím pracuje zkušební provoz, ani technologické zařízení na zpracování kamene tu zatím nemáme," řekl  předseda představenstva Tomáš Štainbruch. Zároveň popřel, že by firma nedodržela podmínky obnovení těžby.


"Abychom snížili prašnost, je zajištěno skrápění, také průzkumy jsme nechali zpracovat v předstihu a začali jsme i s rekultivací," dodal Štainbruch. Nevidí důvod, proč by těžba neměla pokračovat. Sdružení na záchranu kopce Tlustec se už kvůli obnovení těžby obrátilo na soud a stejně chce postupovat také vedení nedalekého Jablonného v Podještědí, které s těžbou rovněž nesouhlasí. Také Hnutí Duha zvažuje, že se ke sdružení a městu připojí.