V Památníku K. H. Máchy v Doksech budou od začátku května k vidění staré mapy z 19. a počátku 20. století zachycující oblíbenou turistickou lokalitu a její okolí. Představí je zajímavá výstava nazvaná: Máchovo jezero na starých mapách. Zájemci ji v památníku mohou navštívit v termínu od 4. 5. do 26. 6.
Vymezení kraje a označení jedné z největších vodních ploch v Čechách se v průběhu staletí měnilo, což ukáží i dobové mapy. Výstava kopií 20 historických map ze sbírek Vlastivědného muzea a galerie (VGM) v České Lípě z 19. a počátku 20. století zachycuje vývoj mapového obrazu turisticky vyhledávané a oblíbené oblasti. Největší vodní plocha Máchova kraje má dlouhou a zajímavou historii. V roce 1366 sem zavítal Karel IV., který nechal průrvu vytvořenou ledovcem zahradit, a o rok později vznikl Velký rybník, dnešní Máchovo jezero.
Mapový fond knihovny VMG v České Lípě zachycuje zdejší krajinu na mapách od 16. do 20. století. Nejvíce dochovaných map je ze století 19. a 20., kdy se začal rozvíjet turistický ruch a do kraje pod Bezdězem přijíždí lázeňští hosté, turisté a milovníci přírody.
Výstava Máchovo jezero na mapách minulých století doplní kulturní nabídku v hlavní turistické sezóně v Doksech. Návštěvníci uvidí dříve nevystavované exponáty, dozví se méně známá fakta a zajímavosti o oblasti, která byla vždy jednou z nejatraktivnějších v Čechách.
Ve stejném termínu, tedy 4. 5., začne v památníku i druhá výstava tematicky věnovaná Máchovu kraji, tentokrát představí Máchovo jezero v průvodcích. Potrvá až do 16. 10.
V průvodcích z 20. a 30. let se o Doksech psalo jako o Severočeských jezerních lázních nebo Severočeské riviéře. Doksy a Staré Splavy byly označovány za perlu severních Čech a byly zmiňovány i v publikaci „Čechoslowakische Kurorte“, vydané v Karlových Varech v roce 1931, jako jedny z významných československých lázní. S rozvojem lázeňství a rekreace souvisela i potřeba propagace. Zrodil se fenomén turistické reklamy v podobě propagačních brožur, letáčků a turistických průvodců. Městské lázně, založené v roce 1906, nabízely hostům různé druhy zdravotních koupelí, rašelinové zábaly pro léčbu nervových chorob, onemocnění žaludku a střev, chudokrevnosti, nemocí kloubů, srdce a ženských nemocí.
Vystaveny budou např. publikace německy píšícího lékaře a vlastivědného pracovníka Franze Hantschela, rodáka z Chotovic u Nového Boru a dokského učitele a pozdějšího starosty Doks Josefa Quaissera. Ve své době byla velmi populární kniha Dubské Švýcarsko, kterou vydal vlastním nákladem v roce 1936 český učitel Bohumil Kinský, rodák z Chotovic u Nového Boru.
Další dvě výstavy věnované Máchovu jezeru připravují v Památníku K. H. Máchy v Doksech na červenec. Tentokrát budou věnovány tématu jezera v dílech výtvarných umělců.