Dnes je 13. 04. 2025
svátek má Aleš

Do Evropského parlamentu kandiduje 22 lidí z Libereckého kraje

Archiv

Při minulých evropských volbách před čtyřmi lety jich přitom bylo o 50 procent více, celkem 34. Do EP se však nedostal žádný z nich. Buďto byli na nevolitelných místech nebo na neúspěšných kandidátkách. Novinářům to dnes řekl Ladislav Knap z libereckého Českého statistického úřadu.


Podle něj lze z dlouhodobého sledování volebních výsledků vyvodit, že ODS má v Libereckém kraji tradičně vyšší podporu než v jiných regionech. Spolu s KSČM mají občanští demokraté také stabilní voličskou základnu. "Při minulých evropských volbách i při loňských krajských volbách pro ně hlasoval zhruba stejný počet lidí, přestože volební účast byla ve volbách do Evropského parlamentu výrazně nižší," upozornil Knap.


Minulých voleb do EP se účastnilo v Libereckém kraji 26,96 procenta voličů, zatímco k posledním krajským volbám přišlo přes 38 procent voličů. Statistici předpokládají, že ani letošní zájem o evropské volby nebude nijak výrazný. "Čím více lidí k volbám přijde, tím méně hlasů dostanou KSČM a ODS. Do hry pak vstoupí i jiné strany a uskupení," poznamenal Knap. Podle jeho propočtů by mohla při třicetiprocentní účasti získat KSČM v Libereckém kraji asi 16,3 procenta hlasů a ODS zhruba 28 procent. "Kdyby však přišlo o pět procent voličů více, KSČM by ztratila asi dvě procenta a dostala jen 14 procent," doplnil Knap.


Naději na volební úspěch má podle statistiků jen jediný kandidát z Libereckého kraje, a to poslanec Robert Dušek, který je šestý na kandidátce ČSSD. Aby se o EP dostal, musela by ČSSD celkově získat přes 400.000 hlasů.


V roce 2004 vyhrála volby do EP v Libereckém kraji ODS před KSČM a SNK-ED. Následovali Nezávislí a až za nimi skončili sociální demokraté. KDU-ČSL tehdy v kraji nedosáhla ani pěti procent nutných pro vstup do EP.


Česko se řadí mezi 25 zeměmi EU ke státům s malou volební účastí. V roce 2004 dosáhla jen 28,3 procenta. Ještě menší zájem o volby měli Poláci, kde činila volební účast je 20,9 procenta, a Slováci, kterých přišlo volit jen 17 procent. Ze starých zemí EU byla nejvyšší volební účast, přes 90 procent, v Belgii a Lucembursku. V německé spolkové zemi Sasko, která s Libereckým krajem sousedí, se voleb zúčastnilo 48 procent voličů.