Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Dny evropského dědictví v České Lípě

Archiv

Záměrem vyhlašovatelů letošního tématu je přiblížit veřejnosti historické památky jako stále žijící objekty, jež jsou nezastupitelnou součástí každodenního života měst a obcí.


„Jejich prezentace právě při příležitosti tradičních Dnů evropského dědictví má upozornit na zdařilé příklady obnovy architektonického dědictví, při nichž se podařilo najít vhodnou hranici mezi ochranou památky a jejím uplatněním v současném životě,“ vysvětluje vedoucí odboru školství, kultury, sportu a cestovního ruchu městského úřadu Mgr. Bronislava Tvrzníková.


„Město Česká Lípa si dovoluje při příležitosti Dnů evropského dědictví pozvat nejen odborníky, ale všechny milovníky historie do areálu vodního hradu Lipý,“ zve starostka města Česká Lípa Hana Moudrá.


V sobotu 9. září 2006 od 14:00 hodin zde bude veřejnost seznámena s další etapou obnovy zdejšího vodního hradu


„Návštěvníkům zde budou bude kromě prohlídky s odborným komentářem představeny i výsledky dosavadních archeologických výzkumů. V rámci této tradiční akce, v letošním roce soustředěné na výsledky revitalizace Východní brány hradu, jsou návštěvníci srdečně zváni na přednášku spojenou s promítáním diapozitivů na téma archeologické nálezy na hradě Lipý. Letošní národní téma připomeneme vzpomínkou na slavné osobnosti z našich dějin, které jsou s českolipským hradem spojeny,“ prozradila starostka.


„Já osobně jsem velice ráda, že se nám daří právě tuto významnou historickou památku tak intenzivně zapojovat do současného života občanů našeho města. Úžasná atmosféra areálu vodního hradu se již tradičně stává krásnou kulisou řady společenských i kulturních akcí, jimiž dnes Česká Lípa žije,“ řekla ještě starostka Hana Moudrá.


Celkové náklady, které město do této historické památky dosud vložilo, dosáhly výši cca 34 mil.Kč, z Programu regenerace bylo dosud poskytnuto dalších cca 3 mil. Kč.


Nad Dny evropského dědictví v ČR již tradičně převzalo záštitu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Kromě seznamování veřejnosti s výsledky práce na obnově památek je v tyto dny řada památek, ale i muzeí otevřena veřejnosti zdarma.


Program – vodní hrad Lipý


9.9.2006 od 14 hodin:


• úvodní slovo – starostka města Česká Lípa Hana Moudrá


• seznámení veřejnosti s průběhem další etapy obnovy vodního hradu Lipý – Obnova Východní brány č.p.63


• odborná prohlídka objektu č.p.63 – Východní brány -Seznámení veřejnosti s aktuálním stavem rekonstrukce objektu před dokončením


• přednáška PhDr.F.Gabriela na téma Archeologické nálezy v areálu vodního hradu Lipý


• přednáška Mgr.L.Smejkala – Otisky slavných jmen na hradě Lipý Průběh revitalizace vodního hradu Lipý:


První etapa rozsáhlé rekonstrukce proběhla již v letech 1988 až 1995 a zahrnovala především vyklizení zdevastovaného areálu a odstranění novodobých přístaveb. V dalších etapách doprovázel revitalizace areálu rozsáhlý archeologický výzkum, jenž se především soustředil na torzo paláce, zbytky válcové věže, nádvoří, zdivo hradeb a podzemní části paláce. Od roku 2001 pak byla do obnovy areálu zahrnuta i rekonstrukce renesančního domku, následně pak přibyly terénní úpravy nádvoří, osázení nádvoří zelení, vybavení objektů mobiliářem a osvětlení. Celý areál tak mohl být veřejnosti zpřístupněn v roce 2003. Díky svému geniu loci se stal zajímavým a  velmi emotivním místem využívaným při různých reprezentativních městských slavnostech a kulturních akcích.


Zpřístupněním veřejnosti však jeho obnovu ukončena nebyla. V současné době se chýlí ke konci III.etapa revitalizace areálu (zahájené v roce 2004) zahrnující opravu tzv. Východní brány (čp. 63).


Celková oprava zahrnuje opravu krovu objektu, střešní .krytiny, restaurování renesanční sgrafitové vnější omítky a nové omítnutí těch částí, na kterých se sgrafitové omítky již nedochovaly. V rámci opravy vnějšího pláště budovy byla také osazena nová okna. Obnova západního průčelí zahrnovala vsazení nové brány, jejíž vzhled vychází z odvozených analogií. Po zahájení prací a odstranění novodobých omítek byly potvrzeny některé prezentované hypotézy vývoje hradu. Na severním průčelí byly odkryty zazděné otvory – okna a branka původního nástupu na bývalý ochoz v 1. NP a branka v přízemí objektu s gotickým portálem pro vstup na parkán. Na východním průčelí pak byla odkryta vedle vstupní brány i branka pro pěší s částí gotického portálu, současně byla odhalena i šikmá kamenná eskarpa.


V letošním roce se završují práce na Východní bráně obnovou interiéru. Byly odstraněny novodobé příčky a nevhodné uživatelské zásahy do interiérů.. Byly opraveny a doplněny vnitřní omítky a na základě restaurátorských průzkumů navrženy způsoby a odstíny výmalby interiérů. V části 2. NP byly opraveny a přeloženy původní podlahy, v části, kde se nedochovaly, byly položeny nové prkenné podlahy. Na podestě byla doplněna kamenná dlažba a na schodišti dubové stupnice. Jsou zhotoveny kopie interiérových dveří a opraveny původní zárubně. V průjezdu byly restaurovány původní omítky s doplněním poškozených omítek v části spodní. V přízemí pak byla vybudována pokladna se sociálním zázemím. V neposlední řadě lze z dokončených prací zmínit i restaurátorské práce na kamenném gotickém portálu v brance a na parkánu.


V roce 2006 zahájilo město přípravné práce pro vybudování veřejné expozice, a to právě v této části hradu. Ve spolupráci s NPÚ byl zpracován scénář expozice a vytipován byl i zamýšlený mobiliář. Po dokončení bude celá expozice zaměřena na poslední ucelenou a významnou etapu užívání hradu, kdy zde byla cukerní rafinerie.


Návštěvníci si budou moci prohlédnout náznakovou expozici přijímací kanceláře bývalé firmy a interiéru z 2. poloviny 19. století, kde budou instalovány exponáty upomínající na významné osobnosti spojené s hradem.