Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Vojta Dyk jako J.-P. Belmondo v Bláznivém Petříčkovi

Ačkoli je hra Bláznivý Petříček již několik měsíců vyprodána, stále je možnost představení vidět, když budete opravdu chtít. Může se totiž stát, že nebudou plně obsazena místa, jelikož někdo znenáhla nebude moci přijít a nestihne předat vstupenky jinému zájemci. Vy pak uprosíte paní u vstupu, aby přimhouřila obě oči. Nebo někdo donese vstupenky na pokladnu za svého známého a před ní budete stát vy, trpělivě čekající na zázrak.

Proč tolik povyku a nabádání k rebeliím? Do Jiráskova divadla totiž zavítá představení, v němž je stoprocentně hvězdná herecká účast. Hrají v něm jen Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhelmová. Nikdo jiný.

Představení na motivy stejnojmenného filmu francouzského režiséra J.-L. Godarda se dá označit za divadelní hru na film či za gangsterskou pohádku, která nezapře svou spontaneitou až anarchistický filmový předobraz, který Godard v roce 1965, jakožto režisér s inovativními vyprávěcími postupy, vytvořil velmi volně podle knihy amerického spisovatele Lionela Whitea. A takto volně vlastně naložil scénárista, divadelní režisér a výtvarník Peter Serge Butko s filmovým předobrazem.

Pokud se však podíváme na příběh a popis Godardova filmu, pak se hra Bláznivý Petříček v mnohém podobá originálu. Mladý Ferdinand, který přišel o práci a v bezútěšné situaci s pocitem zbytečnosti nachází útěchu ve vztahu k Marianne, se zaplete s gangstery. Ferdinand se celou dobu domnívá, že Marianne je sestrou gangstera; za poznání, že je jeho milenkou, zaplatí oba životem. Godardova svoboda vyjadřování vytváří pestrou koláž, svérázný, nekonvenční Belmondo využívá prostor na improvizaci, jeho projev osciluje mezi něžnými, humornými a vážnými polohami. Tak je tomu i u herecké představitelky Anny Kariny. I Butko vypráví příběh lásky mladého muže, znuděného všedností, a krásné teroristky na útěku před policií, rodinami, ale také před životem. A jelikož Godard pracoval s prvky road movie, výprava představení je koncipovaná jako starý filmový ateliér, kterému dominuje automobil s využitím zadních projekcí.

Dyk i Vilhelmová leckdy improvizují a hravé, nespoutané, komediální představení je v prvé řadě pro oba protagonisty radostí. Stejně tak i pro diváky, kteří se nejen skvěle baví, ale taktéž si užívají pestrou škálu různých poloh herectví, zvláště pak u Marianne. Věřte tomu, že pokud měl někdo na jevišti ztvárnit Belmonda a Karinu, pak to může být jen Dyk a Vilhelmová.

Bude to krásná podívaná.

P. S. Butko: Bláznivý Petříček, 14. 6., 19:00, Jiráskovo divadlo, 390 Kč