Mimořádnou divadelní událost můžeme zažít již dnes. V komponovaném programu klasické hudby a mluveného slova se představí dva klenoty českého umění.
Václav Postránecký a William Shakespeare
Divadelní herec Václav Postránecký bude číst vybrané Sonety Williama Shakespeara do úryvků a vět z kvartetních děl mistrů Mozarta, Schuberta, Janáčka či Ravela v podání dámského smyčcového kvarteta Eva Quartet. Václav Postránecký jako divadelní herec, který v 60. letech dostal angažmá v Londýně od režijní legendy Petera Brooka (pád vojsk spojení zabránil), držitel Thálie, učitel na Famu, spisovatel, režisér a zakladatel Herecké asociace, sám zvolil výběr, cenou pro profesora Hilského za překlad ověnčených, sonetů. O jejich výjimečnosti hned z kraje programu hovoří citací z Hilského poznámek: „Shakespearovský sonet, co měří na šířku pět stop a na výšku čtrnáct řádků, je vlastně malé jeviště a každé slovo v něm je herec a každý verš pak divadelní part. A na tomto stísněném, přesně vymezeném prostoru, na tomto malém jevišti světa Shakespeare předvádí, co umí: přesvědčuje, radí, stěžuje si, utěšuje, vytýká, poučuje, nabádá, napomíná, vyzývá, chválí, lichotí, vemlouvá se, varuje a hrozí, zatracuje, prosí, vzteká se, soptí, nadává, vysmívá se, naparuje se i pochybuje, uráží i uctívá, zpívá a spílá, zoufá si i doufá – ať píše o lásce či uplývání času, je v tom obsažena komedie i tragédie lidského údělu.“ Pražské kvarteto v současné sestavě hrající od roku 2005 je tvořené členky Symfonického orchestru hl. města Prahy a má od svého vzniku bohaté zkušenosti jak s klasickou hudbou, tak i ze spoluprací na programech rockových velikánů (Pink Floyd), jazzových a swingových umělců (Viklický) a divadel (Národní divadlo). Tento večer bude zkrátka jedinečný.
Městské divadlo Nový Bor, 5. 6., 19:00, 100 Kč
Jaroslav Dušek a Čtyři dohody
Mnozí budou namítat, že je zbytečné zvát na představení, které je již měsíc bezmezně vyprodané. Není. Berte tento tip jako lákadlo na další možnosti, jak zhlédnout mimořádně populární představení Jaroslava Duška. Loňský rok totiž vznikl filmový záznam pro kina a DVD tohoto představení inspirované toltéckým šamanem Donem Miguelem Ruizem a jeho stejnojmennou knihou, kterou po mnohá léta a ještě dnes najdete pro svůj malý rozměr u pokladen knihkupectví. Obsahově je však velice obsáhlá. Kniha má čtyři kapitoly, které čtenáře, zjednodušeně řečeno, směřují k osobní svobodě a tím i vnitřní "pohodě" se sebou samým a lidmi kolem sebe. Dušek převádí knihu do praxe a na mnoha příkladech z vlastního života i životů jiných humorně dokládá, jakých chyb se my či naši rodiče při výchově, v partnerském soužití dopouštíme, resp. dopouštějí. Dušek zvládá utáhnout celé představení sám s vypravěčskou bravurou sobě vlastní. I proto již deset let nejenže vyprodává Divadlo Lávka, ale i výjezdy do hostujících divadel. Nejedná se o žádné sektářství, jak se někteří domnívají, jde pouze o životní pohledy a postoje, u kterých nemáte jinou možnost než si říci: "To by bylo krásné, kdyby se jimi všichni řídili.” Nemanipuluj s jinými lidmi, neber si věci osobně, nevytvářej si domněnky, dělej věci, jak nejlépe dovedeš. Jak hezky to zní, o to hůře se to dělá. Pokud někdy narazíte na DVD či přímo filmovou projekci v kině (jak tomu bylo v České Lípě v prosinci loňského roku), vězte, že už jen slyšet o těchto moudrech a uložit si je někam dozadu do paměti má obrovský význam. Třeba vám někdy vytanou na mysl a budete jednat v některých životních situacích jinak než doposud. Bude vám lépe. A lidem kolem Vás stejně tak.
Jiráskovo divadlo, 18. 6., 19:00, 350 Kč