Dnes je 21. 11. 2024
svátek má Albert

DK Jirásek se představí v rámci Noci divadel

Noc divadel je tradiční celorepubliková divadelní akce, která se vždy koná třetí listopadovou sobotu. Jejím cílem je představit divadlo trochu jinak, nabídnout divákům netradiční zážitek v netradičním prostředí či čase. Letošním podtitulem Noci divadel je "Fresh air". Divadla, která se do letošního ročníku Noci divadel zapojí, představí divadelní novinky, novátorské přístupy či kusy, které reflektují pandemickou situaci. 

Do letošního ročníku Noci divadel se zapojí také českolipský Divadelní klub Jirásek. V netradičním prostředí Centra textilního tisku představí v sobotu 20. listopadu od 21:00 svoji zbrusu novou inscenaci "S vyloučením veřejnosti". Jedná se o inscenaci podle slavné hry filosofa J.P. Sartra. Čtyři herci v ní 70 minut hrají v bezprostřední blízkosti diváků a kladou si otázky o smylu života, o smrti, hříchu, pekle a o přiznání. Premiéru měla tato inscenace v rámci letošního ročníku Českolipského divadelního podzimu na sále v KD Crystal. 

Vstupné je 120,- Kč, vstupenky jsou k dostání na clvstupenka.cz nebo na místě. 

inscenační tým
scéna, režie - Štěpán Kňákal
překlad - Antonín J. Liehm
dramaturgie - Lukáš Křížek, j. h.
kostýmy - kolektiv

osoby a obsazení
Joseph Garcin - Vít Šťastný
Inès Serrano - Kristýna Kňákal Brožová
Estelle Rigault - Tereza Šťastná
Sluha - Jiří Kratochvíl

ROZHOVOR S REŽISÉREM ŠTĚPÁNEM KŇÁKALEM

Po každém z nás by na světě mělo něco zůstat

1. Je to tvoje první režie v DK Jirásek. Máš nějaké předchozí zkušenosti s režií, např. z jiných souborů?

Ano, už jsem režíroval v novoborském divadelním spolku NOPOĎ, jehož jsem byl členem. Režíroval jsem tam tři inscenace, asi nejvýraznější byla Záhada hlavolamu. Potom v klubu Progres jsme dělali punk undergroundovou autorskou inscenaci Přátelé, kterou jsem také režíroval.

2. Je to zároveň první spolupráce s Lukášem Křížkem z pražského divadla RADAR. Jak spolupráce vznikla?

Spolupráce začala vznikat už před pěti lety, když jsme se potkali na Jiráskově Hronově. Po několika letech se naše potkávání proměnilo v přátelství. Konkrétně spolupráce na této inscenaci vznikla na začátku ledna, kdy jsem přemýšlel, co by se v covidu dalo zkoušet. A došlo mi, že během těch pěti let jsme se s Lukášem téměř každé setkání bavili právě o této inscenaci. Když jsem se Lukáše ptal, jestli by do toho se mnou šel, přišlo mi, že vůbec neváhal a s nadšením spolupráci přijal.

3. Jak dlouho jste inscenaci připravovali a zkomplikovala její přípravu pandemie koronaviru?

Asi je důležité říci, že kvůli koronaviru jsme odpískali jednu inscenaci, kterou jsme zkoušeli s DK Jirásek v roce 2020. A právě po těch zkušenostech, kdy se zavíralo a nemohlo se zkoušet, jsme s Lukášem pečlivě připravili zkoušecí plán, aby pandemie byla pro inscenaci co nejméně invazivní. Naše režijně dramaturgická příprava trvala asi měsíc a půl do konce února. Od konce února cca do půlky dubna probíhaly čtené zkoušky s herci přes online hovory. Plánovali jsme to tak, že jakmile se začne uvolňovat, uvidíme se a začneme zkoušet naživo. Lukáš na začátku vůbec neznal Vítka a Terku a měsíc a půl se vídali pouze přes webkameru a osobně se poznali až na první zkoušce. Potom jsme zkoušeli v bytech, protože jsme ještě stále nemohli kvůli pandemii využívat standardní prostory ke zkoušení.

4. Měl jsi od začátku jasno o hereckém obsazení?

Ano, měl. Jsem rád, že Vítek s Terkou nabídku přijali. A ačkoli je Jirka Kratochvíl již v Praze, je skvělé, že se k nám připojil. A v neposlední řadě mě těší, že mě moje žena Kristýna na zkouškách poslouchala (smích).

5. J. P. Sartre napsal svoji hru na konci II. světové války. V čem myslíš, že je stále aktuální?

Nechci říkat, že je hra stále aktuální, ale že je ZASE aktuální. Silný pocit osamění a izolace jsme koneckonců v uplynulých měsících měli asi všichni.

6. S jakým pocitem bys rád, aby diváci s inscenace odcházeli?

Rád bych, aby diváci z inscenace odcházeli s uvědoměním, že by po každém z nás mělo na světě něco zůstat.

alt
alt
alt