Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Divadlo v České Lípě

Archiv

Zastupitelstvo města dále uložilo místostarostovi Janu Stejskalovi podniknout veškeré kroky k zahájení projektových prací.


Odbor rozvoje, majetku a investic se již delší dobu zabývá přípravou důstojného uměleckého a kulturního stánku v České Lípě. V minulých letech byl zpracován projekt na výstavbu nového centra umění a kultury v prostoru mezi Jeřábkovým náměstím a ulicí Tržní. Na realizaci projektu však nebyly získány dostatečné finanční prostředky. Město Česká Lípa tedy vyzvalo autora projektu architekta Jaromíra Pizingra k zpracování návrhu alternativního řešení investičního záměru. Návrh řešení byl zastupitelstvu předložen na zasedání 29. 10. 2008. Řešení navrhuje propojení kulturního a divadelního provozu s moderním ubytovacím zařízením hotelového typu vyššího standardu. Tato koncepce by umožnila městu Česká Lípa nalézt výrazně hospodárnější řešení jak při stavbě samotné, tak při dlouhodobém využívání obou prostorů s možností například dlouhodobého pronájmu hotelové části, případně dalších vzniklých prostorů. Vzhledem k časové          a finanční náročnosti přípravy této stavby uložilo zastupitelstvo místostarostovi Janu Stejskalovi prověřit možnost revitalizace stávajícího Jiráskova divadla v Jiráskově ulici na centrum odpovídající současným požadavků kulturního vyžití v městě s bezmála 40.000 obyvateli.


Na základě usnesení z 29. 10. 2008 a výběrového řízení na zpracovatele studie byla zpracována architektem Antonínem Odvárkou ověřovací architektonická studie revitalizace stávajícího objektu Jiráskova divadla, který vykazuje značné fyzické i morální opotřebení. Revitalizace objektu by měla vyřešit zásadní nedostatky současného provozu, zejména v oblasti foyer, jeviště a sociálního zázemí.


Dle předložené studie lze objekt divadla rozdělit na tři provozní celky, a to na budovu v Panské ulici, sál s jevištěm a vstupní objekt.


V budově v Panské ulici se v současnosti nacházejí kanceláře, šatny herců, divadelní klub a část technického zázemí divadla. Studie kromě celkové opravy budovy řeší především zlepšení sociálního zázemí personálu divadla a účinkujících. Nově je v objektu zřízena i zkušebna. Stavební úpravy sálu s jevištěm se týkají převážně jeviště. Stávající balkony jsou zrušeny, do prostoru je vestavěno stupňovité jeviště pro cca 330 diváků, které stoupá až do výše původního balkonu. Tímto řešením se podstatně zvýší rozhled diváků. Zároveň toto řešení umožní propojení vstupního objektu s objektem v ulici Panské, které umožní jejich využití nezávisle na provozu vlastního sálu. Ke stávajícímu sálu studie navrhuje přistavět nový sklad kulis. Zrekonstruovaný sál bude vybaven novými sedadly, novou divadelní technikou, vzduchotechnikou, zároveň budou provedena opatření ke zlepšení akustiky sálu. Vstupní objekt prochází ve studii největší změnou. Část stávajícího vstupního objektu je odbourána, k objektu je navržena přístavba nového foyeru. Jedná se o dvoupodlažní objekt. V prvním podlaží je umístěna vstupní hala, šatna a sociální zázemí. Ve druhém podlaží pak kavárna, sociální zázemí. Část haly v druhém podlaží je oddělitelná mobilními stěnami a může sloužit k výstavám, přednáškám či společenským akcím jako samostatný víceúčelový sál. V rámci revitalizace divadla je třeba upravit i chodníky a zpevněné plochy, veřejné osvětlení vstupních prostorů a přilehlou zeleň.


Odhad nákladů na revitalizaci stávajícího Jiráskova divadla byl proveden na základě kubatur jednotlivých celků a činí 109 mil Kč.


Revitalizace stávajícího objektu Jiráskova divadla
Kapacita divadla cca 330 míst
Odhadované náklady 109 mil. Kč
Ostatní prostory kavárna, divadelní klub, kanceláře příp. klubovny,
 zkušebna, oddělitelný víceúčelový sál.


Nespornou výhodou této varianty je využití stávajícího objektu, ve kterém je divadlo již dlouhou dobu provozováno a má v našem městě svou tradici. Využitím stávající konstrukce dojde k nemalé úspoře finančních prostředků ve fázi investiční výstavby. Zároveň tak bude opraven objekt ve vlastnictví města, jehož využití a případně i rekonstrukci by při výstavbě nového objektu divadla město muselo následně řešit. Na druhou stranu je nutné připustit, že se jedná o revitalizaci stávajícího objektu, který je omezen okolní zástavbou a také vlastní nosnou konstrukcí. Dále je objekt značně omezen v oblasti dopravní obslužnosti, a to zejména z hlediska dovážení rozměrnější divadelní techniky a parkování. Parkování v areálu divadla bude umožněno pouze imobilním občanům. Problémem stísněného prostoru je i problém umístění staveniště a omezení okolních vlastníků nemovitostí při provádění stavebních prací. Nevýhodou této varianty je i fakt, že po dobu realizace přijde město Česká Lípa o jedinou divadelní scénu. Alternativou je však víceúčelový sál v kulturním domě Crystal.