"Od pátečního odpoledne až do dnešního odpoledne jsme v kraji vyjeli jen k jednomu malému lesnímu požáru. Předtím jsme jich za den likvidovali někdy i pět a více a některé zasáhly plochu několika tisíců nebo dokonce desítek tisíců metrů čtverečních," dodal operační důstojník Hasičského záchranného sboru v Liberci Karel Skořepa.
Stanice Českého hydrometeorologického ústavu na letišti v Liberci naměřila v pátek 9,1 milimetrů srážek a v sobotu 2,4 milimetru. Dnes zaznamenala jen drobné přeháňky. V pondělí meteorologové očekávají v Libereckém kraji polojasné až oblačné počasí s místními přeháňkami a v úterý by mělo pršet na většině území kraje.
"Deště přišly v pravou chvíli. Minulý týden na našem území hořelo dvakrát a nebýt obdivuhodné práce hasičů, oheň by v extrémně vyprahlých porostech napáchal obrovské škody," uvedl ještědský lesní správce Josef Rákosník. V oblasti kolem Ještědu promokla v uplynulých dvou dnech půda pod stromy do hloubky zhruba pěti centimetrů a pokud by znovu nastala tropická vedra, slunce by lesy rychle vysušilo.
Páteční a sobotní déšť zažehnal obavy z dalších požárů také v Lužických horách, kde minulý týden na kopci Klíč shořel hektar lesa a oheň napáchal škody za téměř 220.000 korun. "I když hasiči spálenou půdu prolili co nejvíce vodou, plameny se pod zemí udržely a menší požáry se potom na Klíči rozhořely ještě třikrát. Teď už situace není zdaleka tak kritická," konstatoval revírník na Klíči Miloslav Slánský. Revírník upozornil, že kdyby nepřišly srážky, vypukly by v lesích zřejmě ještě horší požáry. "Nezodpovědnost lidí nemá hranice. Ve vysokém lese jsem během největšího sucha přistihl mladíka, jak si dělá oheň. Nedal si říci, aby ho uhasil, a musel jsem zavolat policistům," konstatoval Slánský.
Požáry ve státních lesích v Libereckém kraji způsobily letos škody za více než půl milionu korun a hasiči jich likvidovali přes 30. Většinu zavinili neopatrní lidé. Letní sucho je ještě horší než v extrémně horkém roce 2003, kdy oheň poničil porosty za více než jeden milion korun. Nejčastěji hoří na Českolipsku, kde škody přesáhly 450.000 korun. Lesy tam stojí vesměs na písčité půdě. Podle Libora Dostála z libereckého krajského inspektorátu Lesů ČR by nebezpečí požárů úplně zažehnal alespoň týdenní rovnoměrný vytrvalý déšť. Jednorázové přívalové srážky po ztvrdlé půdě jen sjíždějí do potoků a řek. Lesům by prospělo, kdyby se vláha dostala několik desítek centimetrů pod zem - až ke kořenům stromů. "Nejde přitom pouze o ochranu před ohněm, ale i o zdraví lesa. Nedostatek vody stromy stresuje a mohou odumřít," konstatoval Dostál.