V prvním díle letošního volebního deníku (zde) jsem tipoval, kdo z Českolipska má šanci se do parlamentu probojovat. Nebuďme nespravedliví a podívejme se na další kandidáty z našeho okresu.
Na hlasovacím lístku číslo jedna, kandidátce Občanů.cz, nalezneme hned jako číslo 2 Tomáše Procházku, který je mistrem Krajské správy silnic Libereckého kraje. O jeho politické aktivitě není na netu ani vidu, ani slechu.
Na místě šestém je chemik Miroslav Peša. Na místě jedenáctém můj bývalý žák, nyní student vysoké školy Tomáš Copko. Jinak jsou na kandidátce také tři Pražáci a jeden kandidát z Lysé nad Labem. V minulých volbách do sněmovny strana v našem kraji nekandidovala.
Číslo čtyři (dvojka a trojka u nás nesestavily kandidátky) patří novému seskupení s názvem Věci veřejné. Jejich lídra asi není potřeba představovat. Je jím bývalý starosta České Lípy a hejtman Libereckého kraje Petr Skokan. Kromě něho na kandidátce není jediný kandidát, který by měl bydliště v České Lípě. Mezi zájemci o místa v parlamentu je několik známých osobností, například ředitel Městského divadla v Jablonci a také sbormistr Vrabčáků Pavel Žur či velký novátor ve školství Karel Bárta, nyní nejvýše postavený školní inspektor v kraji.
Pětku má Konzervativní strana. Dvojkou na kandidátce je starosta nedaleké obce Velký Valtinov Josef Lukavec, na místě sedmém je Lenka Germanová, plánovačka výroby a plavkyně z České Lípy. V minulých parlamentních volbách se v našem kraji tato strana neangažovala.
Volební lístky s číslem šest si vylosovali komunisté. Jak už bylo řečeno, jejich lídrem je advokátka Marie Nedvědová. Ta sice kandiduje jako bezpartijní, ale ve straně byla do roku 1990 a vystoupila z ní jen kvůli své profesi. V současnosti má svou advokátní kancelář, před tím působila jako žalobkyně na Okresním úřadě v České Lípě. Mnozí jí vyčítají, že o ní nic nevědí, ale mezi komunisty je známá. Nepravidelně přispívá do komunistických Haló novin, takřka výhradně články týkajícími se její profese. A to v poměrně širokém záběru. Komentuje činnost ministryně spravedlnosti i zákony týkající se zahrádkářů.
Mezi kandidáty jsou další známé tváře z Českolipska - Stanislav Mackovík z Pertoltic či Miloš Tita z Ralska. Obzvlášť první jmenovaný je kovaným komunistou, který s typickou rétorikou tepe imperialisty v bolševickém plátku s názvem Severočeská pravda. V minulých volbách do parlamentu byl českolipskou jedničkou a na Českolipsku získal více než třikrát tolik preferenčních hlasů než absolutní lídr kandidátky, bachař Josef Vondruška.
Před čtyřmi roky čtrnáctka, letos už devítka, to je Miloš Tita. V Ralsku vystřídal všechny politické posty, od řadového zastupitele, přes radního po starostu. Fanoušci metalu ho v současnosti asi moc nemilují, protože je považován za jeden z důvodů, proč se z Hradčan do Milovic přesunul největší koncert tvrdého rocku v dějinách Česka. Podle preferenčních hlasů soudě mu ale ani sami komunisté moc prsty nedrží. V celém okrese nasbíral minule jen 113 preferencí. Důvodem může být i jeho bezpartijnost.
Českolipanům bude asi nejbližší zastupitel Oldřich Panc na čtrnáctém místě. Ten je pověstný svým puntíčkářstvím během zasedání. Žádná hrubka v usnesení mu neunikne, žádný milionek neodejde z radnice, aniž by k němu neměl připomínku. Samozřejmě přeháním, ale už dlouho je to můj jediný oblíbený komunista. V minulých volbách získal jen v našem okrese 1 136 preferenčních hlasů.
V minulých volbách komunisté samozřejmě kandidovali. V českolipském okrese obdrželi 7 375 hlasů, což představovalo 15,16 %. To je o čtyři procenta více než v celém Libereckém kraji.
Komentáře
Re: Volební deník (5 - Českolipané na kandidátkách 1 až 6)
15. Květen 2010 - 16:52 | barta
Mají lístek č. 23. Teprve na ně přijde řada.
Nahoru