Dnes je 30. 11. 2024
svátek má Ondřej

Volební deník (15 - Dotazník KSČM)

Česká Lípa má naději na několik poslanců - s nějvětší pravděpodobností budou z levé části politického spektra. Kromě dnešního dotazníku vyjde ještě do pátku rozhovor s jedničkou komunistické kandidátky Marií Nedvědovou.

1. Můžete našim čtenářům jednoduše vysvětlit, proč by měli volit právě Vaše kandidáty?

Chtějí-li lidé opět důstojně žít, mít práci, mít možnost dostupného bydlení, bezplatného zdravotnictví, dostupného vzdělání pro všechny, kdo chtějí studovat, skutečně právní stát,tak jak jim je alespoň v nezbytném rozsahu zaručuje i Listina práv a svobod, pokud se chtějí podílet  na moci tak, jak hlásají základní principy demokracie, tedy mít skutečnou jistotu, že se nebudou potýkat s dluhy, lichvou, kriminalitou a podobnými jevy a stát  bude skutečně plnit svoji funkci, pak jim tyto jistoty nezaručí žádná jiná strana než KSČM. Před listopadem 1989 byl náš kraj krajem průmyslovým, byl krajem skla, textilu a rozvinutého zemědělství, z čehož v současné době zbyly jenom opuštěné trosky, neobdělaná půda, zadlužené obce.

2. Co je klíčovým tématem vaší kampaně?

„Práce a jistoty“ – požadavky, které splníme, což vyplývá z odpovědi na první otázku.

3. Jak se stavíte k následujícím tématům, které v současnosti hýbou společností?

a) finanční krize

Je základním znakem kapitalistické společnosti, ať chceme nebo nechceme, a periodicky se vrací. Stačí se podívat do minulosti. Nejlepší je, že zejména ČSSD vykřikuje, že má „program“ proti krizi, ale ani ona dosud konkrétně neřekla jaký a zejména, byť má tu možnost, že se spolupodílí na vládě, dosud nic z toho neuplatnila. Lék na krizi nemůžeme v kapitalistické společnosti v žádném případě najít. A bohužel každá krize s sebou přinesla chudobu na jedné straně a na druhé straně extrémistické nálady, které vyústily až ve válečné konflikty.

b) poplatky ve zdravotnictví

Jsem zásadně proti poplatkům ve zdravotnictví. Občané si platí  zdravotní pojištění, takže není důvod, proč by měli platit něco navíc. Navíc tyto poplatky nejdou do zdravotnictví samotného, ale do kapsy tomu, kdo je vybírá. Je zarážející, že na jedné straně se vybírají poplatky a na druhé straně si dovolí Všeobecná zdravotní pojišťovna z finančních prostředků určených pro zdravotnictví sponzorovat naše sportovce a vynakládat je na reklamu.

c) klesající výdaje na školství a vědu

Zcela jednoznačně tento problém souvisí s krizí. Jestliže je v pořádku ekonomika, která přináší finanční prostředky do státní kasy, pak není důvod snižovat výdaje do školství, vědy, kultury sportu a podobně. Navíc investice do vědy se může odrazit kladně i v ekonomice, kdy věda může přinést rozvoj nových ekonomických odvětví tak, jak tomu bylo například v 60. letech u chemického průmyslu nebo nanovlákna v současné době. Jestliže však krátkodobě umožníme zahraničním investorům u nás investovat a ještě jim dáme daňové prázdniny a tito po skončení daňových prázdnin přesunou výrobu jinam, pak je samozřejmé, že stát nemůže mít dostatek finančních prostředků pro svůj vlastní rozvoj.

d) nepřizpůsobiví občané vs. xenofobní jednání některých občanů

Tato otázka velice úzce souvisí s krizí, kterou naše společnost prochází a se systémem nastaveným po listopadu 1989. Na jedné straně chudoba a na druhé straně nepřiměřené zisky konkrétní malé skupiny občanů vyvolávají nálady a chování spojené s xenofobií a extremismem. Na druhé straně je nutno říci, kdo to jsou nepřizpůsobiví občané a co je dohnalo k takovémuto chování. Setkala jsem se s takovými, kteří se mezi tzv. bezdomovce skutečně nedostali vlastním zaviněním, i když na druhé straně jsou mezi nimi i takoví, kteří si svoje postavení zavinili sami. Před listopadem 1989 takovýchto občanů však mnoho nebylo a byli spíše výjimkami

e) klientelismus, propojení byznysu a politiky

Zcela jednoznačně souvisí s morálkou společnosti a jsou typickými znaky kapitalistické společnosti.  V této společnosti jsou přece hlavní modlou peníze a je jedno, jakým způsobem budou získány. Vzpomeňme na výrok pana prezidenta Klause, že nezná pojem špinavých peněz.

4. Zajíci se sice mají sčítat až po honu, ale odpovězte, prosím, se kterým kandidujícím subjektem byste nejraději spolupracovali. Se kterým subjektem v žádném případě či raději ne?

    V současné době na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, samozřejmě spolupracovat můžeme s každým, kdo bude mít stejný nebo alespoň podobný program jako máme my. Mezi současnými politickými subjekty takovýto partner není. Mohlo by se zdát, že by to mohla být ČSSD, ale ta má své bohumínské usnesení, že s KSČM spolupracovat nebude. Navíc ČSSD vždy v minulosti své ideály a svůj program opustila v zájmu svých výhod a proti občanům. Proto KSČM podpoří každý návrh v poslanecké sněmovně, který bude v zájmu lidu a v souladu s programem KSČM, bez ohledu na skutečnost, který subjekt tento návrh učinil.

5. Hodláte nějakým způsobem lobovat za náš region? Jak?

    Na tuto otázku se mě ptají dost často. Asi bych byla špatný patriot, kdybych za náš Liberecký region nelobovala, když to bude možné. Navíc mám Liberecký kraj ráda a považuji ho za nejkrásnější v naší republice, neboť zde najdete všechno. Hory, rybníky, krásnou krajinu, čistý vzduch - prostě všechno. Obávám se však, že parlamentní politika je spíše politikou celostátní než krajovou záležitostí. Pokud to ale bude možné, samozřejmě využiji příležitosti kraji prospět, neboť já zde na rozdíl například od pana poslance Zapletala skutečně bydlím a pracuji. Každá koruna přinesená do Libereckého kraje, ať na infrastrukturu, vzdělání, kulturu, sport či do sociálních služeb určitě kraji pomůže.

6. Voličům jsou trnem v oku některé poslanecké výhody. Napadají vás některé, které by bylo lepší zrušit? A napadají Vás některé, které by se měly zavést?

      Vzhledem k tomu, že nejsem a nikdy jsem zatím poslancem nebyla, je to otázka pro mě poněkud předčasná. Ale samozřejmě, že poslanecké výhody jsou trnem v oku i mně. Počínaje imunitou, která by měla být omezena jen na slovní projev, a konče fiskálními výhodami. Jistě by šlo zredukovat jízdné, když vedle sebe jsou  náhrady za jízdné veřejnou hromadnou dopravou a vedle toho i nárok na auto s řidičem. Dále by bylo možno zredukovat náhrady na bydlení, poslaneckou kancelář, výdaje za zpracování různých expertíz atd.atd. K čemu placení poslanecké kanceláře, když se tam poslanec za celý rok neukáže. K čemu platit expertízy, když by stačil zdravý rozum. Jistě by se našly i další výdaje, které by bylo možno zredukovat.
    

7. Jakou odhadujete volební účast a kolik procent voličů podpoří právě vás?

Volební účast odhaduji kolem 40 - 50 procent, KSČM by mohlo podpořit minimálně 15 procent

Napište, prosím, kdo za Váš subjekt dotazník vyplňoval.

Dotazník jsem vyplňovala osobně - JUDr. Marie Nedvědová