Již tento měsíc proběhnou volby do poslanecké sněmovny. Pojďme se postupně seznámit s tím, jak se volí, koho preferovat, kdo má z Českolipska šance do parlamentu proniknout či jak reagují na naše dotazy kandidáti.
Deník píši já a ne fiktivní redakce. Mám nějaké preference, oblíbence a zkušenosti, tudíž nejsem úplně nezávislý ... ale kdo je? Upřímný mohu být i prohlášením, že stále nevím, koho budu volit.
Něco o preferencích
Možná si říkáte, že nějaké preferování nemá smysl, ale podle statistiků používá tzv. kroužkování zhruba čtvrtina voličů. Místo hloupých nápadů bezmyšlenkovitě vybírat poslední čtyři jména na kandidátkách navrhuji dostat do poslaneckých lavic někoho ze sousedství. Preferenční hlasy mají v těchto volbách větší smysl než v těch předešlých. Místo dvou můžete letos okroužkovat čtyři budoucí poslance. A těm stačí posbírat pět procent hlasů místo sedmi, aby poskočili na místo lídra kandidátky. Připomeňme, že právě minule Českolipsko zahýbalo žebříčky i žlučí krajské ODS, když do parlamentu neplánovaně vyslalo Juraje Ranince. Právě jmenovaný poslanec mě na změnu zákona upozornil, když jsme se potkali na bruslích. Návrhů šlo totiž na poslední chvíli do sněmovny několik.
Problém je, že na kandidátkách se to jmény z České Lípy, Nového Boru či okolních vsí právě nehemží.
Dopředu říkám, abychom na Českolipsku zapomněli na to, že nějaké straně bude stačit k vyslání svého zástupce do parlamentu slíbených pět procent. Kraj jsme malý, což dobře vědí Zelení, kteří u nás sice lámali rekordy, ale v Praze pak seděli jiní. Ke vstupu do parlamentu bude u nás reálně potřeba pobrat dobrých devět, deset procent (myšleno na stranu). Na "naše" kandidáty čeká jen osm poslaneckých lavic (méně už mají jen Karlovarští - pět). Můžeme s tím nesouhlasit, ale to je to jediné, co s tím můžeme dělat. I proto je naivní si myslet, že Petr Skokan to má jisté, jak někdo tvrdil v hyde parku.
Na Liberecku se o naše hlasy uchází 18 subjektů. Když počítáme i Národní prosperitu, jejíž jediný kandidát odstoupil v přímém televizním přenosu, ale úředně tak ještě neučinil. Mezi námi: není ho žádná škoda. Národní prosperita je stejně béčkem dělnicko - spravedlivých nácků. Zakladatel Národní prosperity Jiří Richter sám kandiduje právě za přejmenovanou Dělnickou stranu.
Kdo má u nás šanci?
Takto vypadá můj fiktivní žebříček šancí kandidátů z Českolipska na zvolení do parlamentu:
1. Cyril Zapletal (ČSSD, dvojka na kandidátce) - šance na zvolení 80 %, bydliště má v Praze, ale poslaneckou kancelář v České Lípě.
2. Marie Nedvědová (KSČM, jednička na kandidátce) - šance na zvolení 75 %
3. Petr Skokan (Věci veřejné, 1) - 45 %
4. Jaroslav Švehla (ODS, 4) - 10 %
5. Jiří Vosecký (TOP 09, 5) - 2 %
6. Sylva Moravcová (ČSSD, 7) - 1 %
7. Zdeněk Krenický (ODS, 7) - 0,5 %
8. Miroslav Coufal (SPOZ, 5) - 0,1 %
9. Stanislav Mackovík (KSČM, 5) - 0,01 %
10. Monika Rejnartová (Zelení, 5) - 0,001 %
Komentáře
Re: Volební deník (1 – Top Ten kandidátů z Českolipska)
10. Květen 2010 - 15:14 | barta
Už jsem na to koukal. Ano, jsi tam správně, tak jsem byl asi moc kreativní.
Nahoru