„Kdo je v okolí nejlepší mažoretkou?“ ptal jsem se ve svém okolí. A shoda byla poměrně jasná. Jana Rodrová je mistryně Evropy a chystá se na mistrovství světa.
Už jsem s několika mažoretkami rozhovor dělal, ale je to jako s karate: v tom systému soutěží se nevyznám. Můžeš mi ujasnit, jaké soutěže existují, jestli máte nějaké organizace?
Jako každý sport máme svá mistrovství. Vrcholem sezóny většinou bývá mistrovství Evropy a jednou za dva roky mistrovství světa. Jinak každý rok se pořádá mistrovství České republiky, kam je nutno se probojovat přes kvalifikaci a semifinále. Řekněme tak, že každému MČR předchází dvě kola, kde se zužuje počet soutěžících. Co se týče asociací, v naší zemi je jich více. Tyto asociace zajišťují republiková kola. O ME a MS se pak stará mezinárodní federace MWF, pod kterou spadají jednotlivá sdružení z různých zemí.
Jinak během roku je ještě možno zúčastnit se nepostupových soutěží pořádaných městy či mažoretkovými týmy.
A jsou mistrovství republiky jednotlivých asociací nebo je jen jedno pro všechny asociace?
Každá asociace má své mistrovství. Na ME pořádané již výše zmíněnou federací však lze postoupit pouze z finále MČR, které organizuje sdružení, jehož členem jsem i já.
Jinak se příliš neorientuji v systému soutěží ostatních asociací, takže bych se radši k tomu nevyjadřovala, abych nešířila dezinformace.
Já se holek ptal, kdo je na Českolipsku nejlepší, když je tolik různých soutěží, a řekly mi, že ty. Co je teda tvým největším úspěchem, když si to i konkurence myslí?
Neřekla bych, že jsem nejlepší. Mažoretky, stejně jako jiné sporty, jsou značně pomíjivé.
Za svůj největší úspěch bych ale asi považovala letošní titul mistryně Evropy a postup na mistrovství světa do Kazachstánu v kategorii sólo senior (nejstarší kategorie).
To je slušný úspěch. A zatím jsi jen postoupila, v Kazachstánu jsi ještě nebyla?
Ne, ještě nebyla. Mistrovství světa vychází až na příští rok, letos bylo pouze mistrovství Evropy.
A pojedeš?
No pokud vše vyjde, tak snad ano. Chtěla bych
Co všechno se dá v mažoretkách hodnotit?
Jejda, toho je spousta. Tak pro představu například - práce s náčiním (v mém případě s hůlkou) a obtížnost cviků, držení těla, správná technika pochodu a tanečních kroků, zvládnutí sestavy na parketu a choreografie samotná atd. Nedílnou součástí hodnocení jsou i technické srážky, kdy asi nejčastější je pád náčiní. V pravidlech lze nalézt detailní seznam povinných prvků, které musí obsahovat vystoupení, jinak následuje srážka. Na druhou stranu je možnost získat i bonifikaci.
Bonifikace za nějaké nové prvky?
Já nejsem porotce, takže úplně přesně nevím, za co se udělují. Domnívám se ale, že za nové originální prvky nebo za čistě provedenou sestavu (to znamená bez pádů náčiní a bez nějakých jiných chybiček) by mohlo být nějaké plus navíc.
A nedělá si z tebe nikdo srandu, třeba ve smyslu, že mažoretky nejsou žádný sport?
Abych řekla pravdu, tak ani ne. Čekala jsem vždycky nějaké narážky, ale přišly jen od těch lidí, kteří neuznávají všechny sporty hodnocené lidmi. Takže se asi nedá říct, že by někdo v mém okolí vyloženě zbrojil proti mažoretkám jako sportu.
Jak vypadá příprava na mistrovství? Máš choreografku, trenérku?
Co se týče mého sóla, tam už si pár let dělám choreografii i trenéra sama. Chyby pak většinou odstraňuji skrz videa nebo doporučení mých kamarádek (taky mažoretek). Může se to zdát nevýhodné, ale zase si tak vytvořím sestavu sobě na míru. Jinak ostatní vystoupení si již sama netrénuji.
Ostatními vystoupeními myslíš skupinové?
Také. Obecně jsem pod pojmem "ostatní vystoupení" myslela další choreografie, se kterými daný rok soutěžím. Mohou to být jak skupinové, tak třeba dua, tria, miniformace (do sedmi děvčat).
Takže nejúspěšnější jsi sólo, ale jinak se účastníš ještě několika dalších kategorií? V kolika třeba v roce 2019?
No určitě. V roce 2019 jsem měla kromě sóla ještě trio, miniformaci (sedm holek) a skupinovou choreografii.
Stále mluvíme o dívkách a holkách. Co mažoretkování a kluci? Nejsou pokusy o nějakou genderovou vyváženost?
I kluci mohou soutěžit. Mají buď vlastní kategorii sólo a soutěží tak odděleně od dívek nebo v některých kategoriích mohou být zastoupeni v určitém počtu v choreografii s děvčaty. Řekla bych, že chlapecká vystoupení vždy sklidí velký aplaus publika.
Já o tobě samozřejmě také vím, že jsi ctižádostivá studentka, která letos maturuje. Jaké máš další, mimomažoretkové plány?
No tak asi hlavně udělat maturitu. A potom bych chtěla zkusit štěstí na nějaké lékařské fakultě v Praze nebo farmacii v Hradci Králové. A jestli se tohle všechno nějakým způsobem podaří, tak můj další plán je jasný - užít si nejdelší prázdniny v mém životě.
A jak se je chystáš užít?
Nad tím jsem popravdě ještě detailně nepřemýšlela. Chtěla bych se asi podívat na nějaká nová místa, ať už v České republice nebo v zahraničí.
Chceš v mažoretkování pokračovat i na vejšce? Bude to vůbec při tak náročném studiu možné?
To asi ještě uvidím, jak to budu stíhat. Ale chtěla bych zůstat nějak u tohoto sportu, i když už nebudu třeba soutěžit.
Kolik takový trénink zabírá času?
To záleží asi, o jakou fázi sezóny jde a o jaké vystoupení. Například u sóla mi nejvíce vyhovují velmi intenzivní tréninky hodinu a půl až dvě.
Každý den?
Ze začátku sezóny jednou týdně, poté před soutěžemi přidávám, když je třeba. Většinou se ale snažím vymyslet choreografii ještě na podzim, abych pak měla čas to natrénovat a nemusela mít tolik tréninků navíc, jelikož se to občas špatně stíhá s přípravou do školy.
Před pár hodinami jsem v deníku v i-novinách zmínil vaše předtančení na maturitním plese. Bylo jedno z nejlepších, které jsem kdy viděl. Měla jsi na něm svůj podíl? Užila sis ho?
Choreografii jsme si nechali udělat od agentury, takže jsem se přímo nepodílela. Jsem toho názoru, že v těchto případech, jako je maturitní předtančení, bývá mnohem lepší přenechat to někomu "externímu", který bude mít větší autoritu než spolužák. Rozhodně se tak zamezí i zbytečným neshodám. Jinak samotné vystoupení jsem si náramně užila. Úplně jiný pocit než při soutěžních sestavách.
Chystáš se na náročné studium, dřeš v tělocvičně. U čeho relaxuješ?
To je různé. Nejlépe se ale asi odreaguji mezi přáteli a je úplně jedno, jestli čas trávíme aktivně nebo zajdeme na kávu, pivo. Člověk tak přijde na jiné myšlenky a odpočine si od každodenního stresu i povinností.
Tak hodně štěstí u maturity, při volbě vysoké školy a také na mistrovství světa!
Fotografie jsou z archivu Jany Rodrové.