Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

39/2012

Škatulata cikáňáta. Kolik najezdí ročně autobusy MHD? A kolik jen s řidičem? Překvapivě: rybáři mají rybník. Kolik bude stát Českolipany čistá voda v Častolovicích? Dočkáme se Ježíška? 12. 12. 12 – bude konec světa nebo aspoň Haidy?

 

Žádost o dotaci na terénního pracovníka

Pokoušel jsem se dále prodírat zápisem z listopadového zasedání zastupitelů. Desátý bod se jmenoval Program "Podpora terénní práce na rok 2013". Zastupitelé schvalovali podání žádosti Úřadu vlády ČR, kanceláři Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny o poskytnutí dotace v programu Podpora terénní práce na rok 2013.

Minule jsem do deníku zařadil (zde) výsledky ze sčítání lidu v České Lípě. Podle tohoto sčítání žije v našem městě jen 27 lidí hlásících se k romské národnosti. Přesto město žádá o dotaci ve výši 201 628 na náklady spojené s činností terénního pracovníka (zbytek do 288 040 doplatí ze svého rozpočtu).

Nechci nijak kritizovat město, všichni víme, že Romů v Lípě žije daleko více a v často v podmínkách, v nichž bychom nechtěli strávit ani den. Ale přemýšlím, proč se dělá sčítání lidu, když získaná data jsou úplně k prdu. Taky mi vadí ta schizofrenie a politická korektnost - v žádosti se hovoří o sociálně slabých, ale pak se žádost podává byrokratovi z nějaké Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. 

Miliony kilometrů

Díky bodu 14A jsem se dozvěděl, že autobusy MHD najedou ročně milion dvě stě tisíc kilometrů. To znamená, že každý z nás najezdil něco přes 31 kilometrů. To číslo mi původně přišlo hrozné, stejně jako Romaně Žatecké z ČSSD, ale po vydělení už to taková tragédie není. Stejně se však nikdy nezbavím pocitu, že penězi za MHD se mrhá a s ekologií, jak se občas snaží namluvit Miroslav Hudec ze Zelených, to mnoho společného nemá. Jsou špičky, kdy jsou autobusy plné, ale většinu dne potkávám autobusy poloprázdné. I když jedno pozitivum vidím - jezdí menší vozidla, která snad mají menší náklady na provoz. Jasně - každý může namítnout, že mám mladé nohy a dojdu si všude pěšky. Navíc ještě stále jsem schopen ufinancovat provoz auta. Na druhou stranu jsou obce, do nichž zajíždí autobus jednou denně, a taky to tam nějak zvládnou. Už vidím, jak někdo jde do voleb s tím, že omezí městskou hromadnou dopravu nebo veřejné osvětlení. Veřejné rozpočty se zkrátka nebudou chovat podle stejných modelů jako třeba rozpočty rodinné.

Rybáři mají rybník

U dalších bodů jsem si vypomohl tiskovými zprávami mluvčí města. Lépe jsem tak i já pochopil podstatu problému. Tisková zpráva vysvětlující čachry kolem Pekelského rybníka vypadala takto:

Českolipští zastupitelé odsouhlasili prodej Horního Pekelského rybníka českolipské pobočce Českého rybářského svazu. Ti by chtěli v rybníce chovat kaprovité ryby. Definitivně tím tak zastupitelé zamítli plánovou revitalizaci vodní plochy, na kterou mělo město šanci získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Celkové náklady na odbahnění a opravu hráze rybníka se pohybovaly okolo 9,5 milionu korun, přes tři miliony korun by muselo město dát ze svého.

„O rybník projevila zájem místní organizace Českého rybářského svazu. Pokud bychom se rozhodli pro revitalizaci, nemohli bychom rybník kvůli čerpání evropských peněz prodat po dobu minimálně pěti let. Kromě prostředků vynaložených na projekt bychom museli vynakládat peníze i na údržbu vodní plochy. Rybáři chtějí v rybníce pěstovat kaprovité ryby. Po odbahnění dna bychom jim ale tento záměr znemožnili,“ vysvětlil důvody rozhodnutí místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.

Horní Pekelský rybník prodali zastupitelé Českému rybářskému svazu za 1 milion korun. Částku rybáři městu uhradí ve třech splátkách. „Do smlouvy o smlouvě budoucí kupní jsme na zasedání doplnili podmínku padesátiprocentní spoluúčasti Českého rybářského svazu na údržbě rybníka a opravě hráze, ke které během několika let pravděpodobně dojde. O rybník tak bude dobře postaráno, město navíc získá další prostředky do rozpočtu,“ dodal Jiří Kočandrle s tím, že zastupitelé smlouvu odsouhlasili ještě s podmínkou, že město bude mít na Horní Pekelský rybník předkupní právo.

Čistá voda v Častolovicích

Díky tiskovce je mi jasnější i problematika výstavby čistíren odpadních vod v Častolovicích. Z rozpočtu města na ně půjde nemalá částka. Vzpomínám na zasedání, kdy se Častolovice k Lípě připojovaly, to bylo v dobách, kdy chtěl starosta Skokan udělat z Lípy čtyřiceti tisícové město. Dnes i s Častolovicemi a dalšími satelity máme sotva 38. By mě zajímaly náklady na občana bydlícího na sídlišti a na občana obývajícího svou vilku v satelitu. Tady je tiskovka:

Chybějící kanalizaci v Častolovicích by měly v budoucnu nahradit domovní čistírny odpadních vod. A to v rámci pilotního projektu, který českolipští zastupitelé schválili. Ten se spustí již v příštím roce, trvat bude až do roku 2014.

Zastupitelé pro příští dva roky vyčlenili z rozpočtu města částku maximálně pěti milionů korun pro zhruba 50 domů v Častolovicích, u nichž je předpoklad, že budou potřebovat vyřešit problém s odpadními vodami. Lidé pak v příštích dvou letech budou mít možnost zažádat si o příspěvek města až do maximální výše 100 tisíc korun na vybudování domovní čistírny odpadních vod. Podrobné podmínky, podle kterých celá akce proběhne, zpracuje odbor majetku, rozvoje a investic MěÚ v nejbližší době.

„Vyřešit problém s chybějící kanalizací v Častolovicích i dalších přidružených obcích České Lípy je naprosto nutné. Je potřeba ochránit životní prostředí, které se i kvůli houstnoucí zástavbě neustále zhoršuje. Původním záměrem bylo vybudovat v Častolovicích současně kanalizaci s vodovodem, který v obci taktéž chybí. Po dlouhých jednáních se Severočeskou vodárenskou společností jsme ale bohužel zjistili, že je akce pro město finančně neúnosná. Vymysleli jsme proto náhradní řešení, které umožní obyvatelům Častolovic vyřešit problém s odpadními vodami individuálním způsobem, podle potřeb každého z nich. Pokud se pilotní projekt osvědčí, mohl by se poté aplikovat i v dalších obcích na území České Lípy, kde není kanalizace. K nim patří například Manušice, Vlčí Důl, Vítkov nebo Dobranov,“ podotkl místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.

V e-mailu mi ještě uvízly nějaké pozvánky. Třeba na oficiální otevření nově rekonstruovaných podzemních prostor novoborské Základní umělecké školy. Rekonstrukce sklepního zázemí a kanalizace byla investiční akcí města, a to v hodnotě 3 miliony korun. Realizací oprav pak byla architektonicky cenná budova ve své podstatě zachráněna. Slavnostního uvedení v provoz těchto prostor se za účasti vedení města a zástupců Městského úřadu Nový Bor uskuteční v pondělí 10. prosince od 14 hodin. V rámci akce také proběhne symbolické předání nového koncertního klavíru žákům hudebního oddělení zdejší ZUŠ.

Čekání na Ježíška:

V pondělí proběhne v KD Crystal Vánoční koncert Českolipského dětského sboru. V úterý můžeme zajet do Cvikova na besedu o důchodové reformě - v Kulturním centru Sever. Ve středu proběhne v Novém Boru premiéra dokumentu o Novoborácích s názvem Hra o kámen. Já si ji asi nechám ujít, magické datum 12. 12. 12 znamená mnoho geoeventů a já bych se rád aspoň jednoho z nich zúčastnil. Od čtvrtka nabízejí v kinech trochu jinou kávu - Hobita. V pátek do Boru zamíří Divadlo Járy Cimrmana s Lijavcem. V sobotu jsou v Mimoni Koblížci a Rybičky48.