Není to tak dlouho, co jsem dělal rozhovor s Terezou Šváchovou (zde), která se už léta věnuje šenovské Eliášce.
Ve Štafetě se zmiňovala o projektu Křišťálového údolí, světově unikátní oblasti, pásu táhnoucího se od Harrachova až po Kamenický Šenov, kde se kontinuálně v čase i prostoru vyrábí a zpracovává sklo.
Projektu se dostalo sluchu, a tak poprvé otevře své brány Křišťálové údolí o víkendu 26. a 27. října a nabídne dva dny otevřených dveří v téměř 50 sklárnách, ateliérech, muzeích a školách v Českém ráji, Lužických horách, Jizerských horách a Krkonoších.
V našem nejbližším okolí se to týká těchto provozů:
Lindava (sklárny Lasvit — Ajeto)
Častolovice (Sklárna Floriánova Huť)
Nový Bor (Crystalex CZ)
Kunratice u Cvikova (sklárna Pačinek Glass)
Kamenický Šenov (Preciosa – lustry a Prousek Exclusive Lighting)
Otevřeno bude mít také Sklářské muzeum, kde prezentují historii rytiny od jejích počátků až do současnosti. Jsou tu k vidění také například předměty zhotovené firmou J. & L. Lobmeyr, místní odbornou školou, a také unikátní exponát: skleněná židle vyrobená lustrařskou firmou Eliase Palmeho v roce 1894 pro palác mahárádži v Hajderábádu. Expozici doplňují tradiční historizující křišťálová svítidla. Zapojí se i nejstarší fungující sklářská škola na světě — to je šenovská Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, založená roku 1856. Návštěvníci navštíví školní galerii s výrobky žáků od roku 1856 do současnosti a nechybí obchod se studentskými pracemi.
Skalice u České Lípy (TGK — technika, sklo a umění)
O hovnech
Po čase vydává novou knihu liberecký autor Jan Šebelka. Soubor povídek, vyprávění, krátkých příběhů, anekdot a internetových diskuzí má jedno společné - hovno. Autor parafrázoval knihu Gabriela Garcíi Márqueze (O lásce a jiných běsech) a nazval svůj almanach následovně: O hovnech a jiných běsech. K ilustracím přesvědčil Petra Urbana.
Autor o své publikaci uvedl toto: „K jejímu vydání mě svým způsobem přiměla nenávistná, nevtipná a rozdělující atmosféra v celé naší společnosti. Politika dělí rodiny, kamarády, štamgasty v hospodách. Proto jsem se pokusil historkami o tom, jak se kdo kdy posral (podělal, pokakal, znečistil), toto pnutí poněkud zmírnit. Někomu se může sice zdát, že bavit se o exkrementech a politice je vlastně totéž, ale u toho prvního je alespoň sranda.“
Na kultuře
Tento týden jsme se s manželkou rozdělili a každý si šel své kulturní povinnosti plnit jinam. Ona zamířila do Kamenického Šenova na koncert Lípy Musiky. Velmi spokojená se vrátila nejen kvůli samotné hudbě (Lenka Nová v doprovodu klavíristy Petra Maláska), ale i kvůli tomu, že dramaturgové festivalu pro ni objevili další zajímavý prostor – kubistické kino Hvězda, byť poněkud zprasené komunistickými architekty. A opět bylo plno.
Já se v úterý vydal na Maryšu v rámci Českolipského divadelního podzimu. Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi překopalo klasické dílo Mrštíků tak, že češtinářkám se otvíraly nože v kapsách a i já jsem si musel znovu přečíst stručný obsah. Přitom bylo zachováno nářečí, kostýmy, na první pohled žádná moderna. Bavil jsem se od první do poslední minuty. Hodně povedený kousek na všední den.
Zajímavé akce jsem se zúčastnil pracovně v pátek. Přicházím na kloub soutěžím malotřídek, ta s názvem „Víš, kde domov tvůj“ se konala v zahrádecké sokolovně. Poznávám díky své nové práci nové lidi, nové výzvy, ale i nová prostředí. Vzal jsem s sebou redaktorky z naší TV Okna, tak přidávám video, ať jim můžete zvýšit návštěvnost.
A jako bonus ještě video, jak jsme v Oknech pátrali po místě dopadu letadla, které se tam zřítilo v roce 1959.