Bude v parku nová restaurace majitele Kantráče a Yukonu? Kompletní znění interpelace Romany Žatecké a pokus o odvolání starostky z mého pohledu. Parkovací automaty zatím nebudou. Zákopová válka zastupitelů. Pašije.
Myslel jsem, že si napíšu nějaký aprílový žertík, ale nic soudného mě nenapadlo, takže se vrátím zcela vážně ke středečnímu zasedání českolipských zastupitelů.
K dispozici ještě není zápis, lze si však promítnout videozáznam. Chtěl jsem si udělat vlastní obrázek z pokusu o odvolání starostky Moudré a místostarosty Kočandrleho. Předesílám, že kromě výlevů emocí to zdaleka nebylo tak horké, jak to médiím prezentovali jednotliví účastníci. Na zasedání se projednávaly zajímavější věci.
Hned od začátku opozice do starostky šila - sociální demokraté Štrumfa a Máška připomněli, že chtěli po vedení města řešení černých skládek kolem města, přičemž nepoznali žádné změny. Romana Žatecká připomněla slíbenou zprávu o vývoji sporu s firmou Vett, také chtěla vědět, čeho se týkaly leasingové smlouvy schválené radou (nákupu tří aut pro městskou policii) či za co dostaly odměny ředitelky příspěvkových organizací (starostka slíbila, že jí vše dodá písemně do příštího zasedání zastupitelstva).
Zaujal mě bod, který jsem zmínil i minule - partnerství s italským městem Caorle. Hana Moudrá řekla, že o toto partnerství už usilujeme pět let, protože jí přijde za jedno z nejpřirozenějších - jezdí se tam rekreovat tři čtvrtiny České Lípy. Jana Rychtaříková z ČSSD požádala o vyúčtování příjmů a výdajů všech partnerství, protože už jich máme nějak moc. Starostka slíbila, že připraví materiál pro informaci na příští zasedání zastupitelů. Usnesení bylo přijato, pro hlasovalo 16 zastupitelů.
Kupodivu sociální demokraté nic nenamítali k valné hromadě ČLT. Asi už opustili své tradiční téma, když mají Městské noviny. Anebo jim v sestavě chybí Ivan Stránský, pro něhož je teplo tématem No. 1, zatímco Romana Žatecká se vyžívá v mediích.
První větší diskusi vyvolalo dofinancování opravy budovy mateřské školky v Dolní Libchavě. Jana Zejdová namítla, že pochybení muselo být u ORMI. Jolana Nebřenská, vedoucí odboru, řekla, že by s tím mohla souhlasit, kdyby neznala podrobnosti. Prý byla otevřená střecha, poslední zasedání v lednu, nebyl čas řešit operativněji. Pro město byly vyjednány ty nejvýhodnější podmínky. Zastupitelé se na tom víceméně shodli. Místostarosta Jiří Kočandrle dokonce pochválil ORMI za to, že svým jednáním jeho pracovníci minimalizovali náklady."
Další velká diskuse se týkala žádosti architekta Miroslava Pavljuka pronajmout si na dvacet let část Městského parku za účelem výstavby a provozování objektu letního občerstvení. Ostře se proti tomuto záměru postavil Petr Máška, který obvinil koalici, že nám chce na léta dopředu nadělit problém s alkoholiky. Hana Moudrá připomněla, že občané by chtěli park oživit a ona jednoznačně nápad podpoří. Jaromír Štrumfa - proti. Miroslav Hudec smířlivě pro, za předpokladu, že zastupitelé zváží dobře podmínky. Petr Máška chtěl vyvolat jakési referendum, Jiřina Mimrová se prohlásila za zástupce mládeže v zastupitelstvu a byla pro. A jak dopadlo hlasování o záměru pronajmout pozemek? Pro hlasovalo 17, čtyři zastupitelé byli proti. Jen doplňuji, že jde o doporučení radě města, ta musí v další fázi rozhodovat. Možná je dobré uvést i fakt, že Miroslav Pavljuk provozuje restaurace Kantráč a Yukon, které jsou na různých serverech hodnoceny jako nejlepší na Českolipsku - to je samozřejmě subjektivní hodnocení, často ovlivnitelné, ale za sebe musím říct, že jsem v nich většinou rovněž spokojen.
Dvacet jedna minut se jednalo o změně systému parkování v centru České Lípy. Diskutující zastupitelé byli spíše proti, Jana Zejdová například řekla, že finanční rozvaha je nadnesená a navrhla, aby peníze vybírali stále lidé, nikoliv však zaměstnanci firmy. Naopak Jiří Kočandrle návrh hájil a prohlásil, že naopak výnos je podhodnocený, protože počítali s nižší obsazeností i delší dobou splácení parkovacích automatů. Výsledek hlasování: usnesení nebylo přijato, pro bylo devět, proti devět, zbytek buď nehlasoval, nebo se zdržel.
Bez minuty hodinu trvaly interpelace. V jejich třetině vystoupila Romana Žatecká se svými připomínkami k "radničním novinám".
Její interpelaci mám v písemné podobě. Bohužel se celá v žádném článku ještě neobjevila, takže ji čtenářům nabízím:
"Chci se znovu vrátit ke své interpelaci v lednu letošního roku, která se týkala koncepce Městských novin a jejich internetové verze.
Tehdy jsem předložila návrh usnesení, které se dožadovalo stanovení podmínek vstupu všech politických subjektů v zastupitelstvu do radničních novin. Cílem bylo, abychom se všichni zastupitelé napříč politickým spektrem mohli v radničních novinách vyjadřovat k projednávaným problémům stejnou formou a v adekvátním prostoru, na kterém se prezentuje vedení města. Mimochodem, v podstatě stejný problém řeší nové znění tiskového zákona.
Cílem tohoto usnesení bylo, aby si vedení města přestalo přisvojovat městské noviny pro hlásání výhradně svých názorů, ale zprostředkovalo občanům i názory jiných zastupitelů v rozsahu, který lze označit jako vyvážený. Cílem tohoto usnesení – stejně jako novely tiskového zákona – je zabránit tomu, aby zde byla nadále omezována soutěž politických sil a zneužívány veřejné prostředky na šíření názorů pouze rady města. Veřejnost totiž již několik let není dostatečně informována o tom, že na našich jednáních zaznívají také názory jiných členů či návrhy jiných řešení daných záležitostí a jaké jsou. Například redakcí popsané jednání o rozpočtu města na rok 2012 se věnovalo pouze navrženému znění a z cca 12 opozičních výhrad zmínilo pouze jednu – a to ještě blbě. Rozpočet pak v celostránkovém rozhovoru hájila paní starostka, ale my, kteří jsme hlasovali proti rozpočtu, jsme rozhodně adekvátní – alias vyvážený – prostor nedostali. A proti navrženému rozpočtu bylo 5 hlasů, tj. 20 % všech zastupitelů.
Nyní připomenu svůj návrh usnesení z ledna letošního roku: požadovala jsem po vedení města předložit takovou koncepci MN včetně její internetové verze, která stanoví podmínky pro vyvážený a rovnoprávný přístup zastoupených politických. Klíčová slova jsou vyvážený a rovnoprávný přístup – stejně jako v novele tiskového zákona. Usnesení překvapivě nebylo přijato - 2 hlasy byly dokonce proti - 7 se zdrželo - 4 nehlasovali.
Vy jste svým hlasováním zcela bez skrupulí řekli, že se nehodláte zabývat názory opozice, natož je dávat občanům tohoto města na vědomí a ještě ke všemu v rozsahu adekvátním tomu, jak se prezentujete sami. Řekli jste to svým hlasováním nahlas a veřejně, vážení zastupitelé. Alias: Chcete tedy tok informací nadále držet ve svých rukách, kontrolovat ho, pouštět občanům tohoto města jen ty informace, které uznáte za vhodné.
Připomínám jenom tolik, že kontrola a omezování sdělování informací se nazývá cenzura, slouží pro udržování politického monopolu a je součástí praktik mocenských struktur. Po listopadu 1989 byla cenzura zrušena, nyní ale vedení města CL veřejně přiznává, že chce kontrolovat politické informace o činnosti obce a omezovat jejich tok k veřejnosti. To je v demokratické zemi naprosto nepřijatelné. A k této totalitní, mocenské praktice se veřejně přihlásila starostka. A místostarosta, který tu sedí za politickou stranu, která měla ve volebním programu otevřenou komunikaci s občany.
Považuji to za tak zásadní porušení demokracie, že jsem se rozhodla využít svého práva zastupitele a s podporou Klubu zastupitelů ČSSD navrhuji odvolání starostky Hany Moudré, místostarosty Jiřího Kočandrleho z funkcí."
Hana Moudrá ji vyzvala, aby předložila jediný článek, který z jejich klubu do redakce přišel a nebyl vydán.
Tomáš Vlček pojal podezření, že toto zastupitelstvo má sejmout z paní Žatecké stigma, neboť byla hlásnou troubou hejtmana Ústeckého kraje.
Petru Skokanovi se udělalo špatně z toho, co se tady děje. Prý slyšel v Radiožurnálu, jak se to v Lípě vede nedemokraticky.
Obzvlášť mezi Petrem Skokanem a Hanou Moudrou se nakonec diskuse dostala do emoční roviny.
Do jednání vstoupil i tajemník města Hladoník, který řekl, že hlasování o odvolání starostky je protizákonné, protože nebylo jako bod programu a občané o něm nic nevědí. "Odcitujte mi paragraf zákona o obcích, který to umožňuje," požádal Romanu Žateckou.
Ta řekla, že jsou v zákopové válce a její výklad zákona je dobrý.
Hana Moudrá ji požádala, aby přeformulovala bod a připravila ho na další zasedání zastupitelstva.
Po pětiminutové pauze stále v rámci interpelací navrhla Romana Žatecká usnesení, podle něhož by Hana Moudrá musela na příštím zastupitelstvu navrhnout odvolání Hany Moudré a Jiřího Kočandrleho z funkcí. Pět lidí bylo pro. Takže jen šaškárna, která nám hezky zvedla čtenost.
Nevím, jestli je nutné opakovat, co už jsem několikrát napsal – Městské noviny jsou úplně jinde, než byly za Petra Skokana nebo na začátku starostování Hany Moudré. Sociální demokracie nerozlišuje mezi klasickými zprávami o fungování města a politickou propagandou. A také, že sociální demokracie na té naší městské úrovni vlastně nemá co říci, protože příspěvky přes několik výzev neposílají ani k nám do i-novin, a podle diskuse ani do Městských novin. Jde o naprosto jalovou politiku, které se děsím více než arogance politiky ODS.
Nepolitické a zcela privátní top ten tohoto týdne. Teď jsem si vzpomněl na článek o geocachingu v časopise Závislost a zapřemýšlel jsem, jestli tam byl kvůli tomu, že je jednou z alternativ boje proti závislostem, anebo jestli není u některých lidí novou závislostí. Třeba u mě.
1. Pondělní noční hledání keše ve skalách v oblasti Babylonu pod Kozly – sešlo se nás více než deset a za jasné noci se po třech hodinách zadařilo. Ta jasná noc byl zážitek – už jsem skoro zapomněl, jak to vypadá, když pohled na oblohu nekazí městské osvětlení a jiné zdroje.
2. Venuše Dubová – ve čtvrtek jsem po devíti hodinách ve škole ještě zvládl rozhovor do dalšího dílu Štafety. Dozvěděl jsem se leccos zajímavého o optice a zároveň si nechal změřit své oči. Pro nás, co jsme nikdy nenosili brýle, malé sci-fi.
3. Společenský večer ZŠ Špičák – tradiční akce školy, ve které jsem učil a v níž má žena dělá zástupkyni. Miluji přehlídky práce s dětmi – nadchl mě kroužek country tanců i break dance. Aspoň krátké video:
4. Kešky v Turnově – syn byl v Turnově pískat, tak jsem ho svezl a volný čas využil k procházce po tomto městě. Nejvíce mě zaujal židovský hřbitov pod dálničním mostem, to je opravdu rarita. Pár záběrů přidám do videodeníku v příštím týdnu.
5. Heřmanický rybník - v pondělí po práci jsem si vyběhl do lesů v okolí České Lípy. Překvapilo mě, že po ujetí tisíců kilometrů na kole a napsání více než stovky tipů na výlety zjistím, že jsem u tohoto nádherného rybníku nikdy nebyl. Tak tentokrát v pravý čas – bylo to jako ornitologická exkurze. Pochop, rákosník, sýkora parukářka, lysky, čírky, kachny, konipas.
Co příští týden? Já mám program nalajnovaný. Odučím si dva dny, doprovodím studenty na chemickou olympiádu a frrr, jako každý rok, do zahraničí. Já nikdy nebyl v Lucembursku, manželka v Paříži, tak to chceme napravit. Bohužel tradičně přijdu o Pašijové hry na vodním hradě. Naprogramovány jsou Štafeta, pointovky, videodeník a žebříček nejčtenějších článků. Nevyjde jen deník.
Co ještě se bude v Lípě a okolí dít? V pondělí Sex, Drugs, Rock & Roll (více zde). Do Boru můžete i v úterý, pokud vám dnešní doba přijde málo depresivní. V rámci Filmového klubu tam promítají film Musíme si promluvit o Kevinovi. Je o matce, jejíž syn zastřelil sedm spolužáků i třídní učitelku. V sobotu jsou zmíněné Pašijové hry nebo také bicí workshop v Crystalu. Večer Los Chuperos křtí novou desku v Progresu.