Nositelem tradice tohoto dne byla poté především Francie, na jejímž území v železničním vagoně v lese u Compiegne byla podepsána dohoda ukončující válečný konflikt s Německem. Ti, kteří přežili Verdun a boje na francouzských řekách, veteráni válčící vysoko v alpských velikánech a všichni, kteří se plahočili v bažinách a nekonečných rovinách Ruska, si řekli, že nesmí být zapomenuta památka padlých kamarádů. Dávali podněty, shromažďovali prostředky k úpravě hrobů, stavbě památníků i ke zřizování válečných muzeí. Jejich aktivity povzbuzovaly veřejnost, aby věnovala pozornost historii velkých dějinných okamžiků a starala se v pozdějších obdobích o sociální zájmy vysloužilců.
„Také v České Lípě žili ti, kteří prošli válkou, a v jejich zachycených vzpomínkách vystupují do popředí okamžiky lítosti nad padlými kamarády. Nelze zůstat lhostejnými k tomuto hlasu minulosti. Vojákům naší vlasti jsme zavázáni za vybojování svobody,“ podotýká starostka města Česká Lípa Hana Moudrá.
„Město Česká Lípa bude i nadále plnit svou povinnost k úpravě a ochraně památných míst spjatých s dějinami válek. Činíme tak jako výraz úcty k těm, kteří život obětovali nebo byli připraveni k tomu, aby to udělali za všech okolností.“
Zájem o tuto tradici se v České republice objevil ve druhé polovině devadesátých let a byl spojen s naším přijetím do NATO v roce 1999.