S radarem by pracovali městští policisté, což jim od 1. července dovolí zákon o provozu na pozemních komunikacích. ČTK to dnes řekl cvikovský místostarosta Jaroslav Švehla.
"Nejsme si ale úplně jistí, jestli se nám pořízení radaru vyplatí. Stojí 550.000 korun a ne všechny peníze z udělených pokut by šly do našeho rozpočtu," upozornil Švehla.
Pokud by řidiči nezaplatili za překročení rychlosti přímo na místě přestupku, vymáhal by od nich peníze ve správním řízení Nový Bor - město s rozšířenou působností, do níž spadá i Cvikov.
"S Novým Borem se pokusíme domluvit, jestli bychom odtamtud nemohli dostávat alespoň část peněz získaných ve správním řízení za dopravní přestupky v našem městě," uvedl Švehla.
Novoborský místostarosta Jindřich Mareš připustil, že by bylo spravedlivé, kdyby se obě města rozdělila o příjmy z pokut rozdaných ve Cvikově.
"Ještě ale nevíme, jestli by naše dohoda neodporovala zákonu," uvedl Mareš.
Podle něj se do měření rychlosti pustí zřejmě i jiná města a obce z Novoborska, kde motoristé ohrožují bezpečnost obyvatel. Správní řízení o pokutách by za ně také vedla novoborská radnice.
"O nákupu radaru jsme ještě nerozhodli. Možná si ho nejdříve na dva měsíce vypůjčíme a vyzkoušíme si, zda by se vyplatil. Zkoumáme také nabídku na menší radar za 100.000 korun," uvedl Švehla.
Ve Cvikově nespoléhají jen na radar. Na okraji města ještě letos auta zpomalí přechod pro chodce s ostrůvky. Silnice tam přestane být úplně rovná a stočí se do mírných oblouků. Radnice se snaží domluvit s Ředitelstvím silnic a dálnic také na vybudování mnohem bezpečnější okružní křižovatky na místě klasické rizikové křižovatky u autobusového nádraží. Samo město kolem silnice postaví chodníky a osvětlí je.