Zatímco rekonstrukce jiných čistíren se připravují, ta mimoňská se opravy nedočká. Severočeská vodárenská společnost (SVS) chce znečištěnou vodu z Mimoně odvést do nedalekých Hradčan, kde chystá rekonstrukci čistírny. Firma už požádala o změnu krajského plánu rozvoje vodovodů a kanalizací, řekl dnes mluvčí kraje Jiří Langer.
Podle hejtmanova náměstka pro životní prostředí Radima Ziky počítal původně plán v Mimoni jen s dostavbou zhruba 1800 metrů kanalizace a rekonstrukcí čistírny. "SVS ale přišla se zcela novým technickým řešením, protože se ukázalo, že stávající systém v Mimoni se soustavou biologických rybníků nesplňuje požadavky vlády," vysvětlil důvody změny Zika. Nové řešení navíc umožní v budoucnu na čistírnu v Hradčanech napojit také obyvatele nedalekých Pertoltic pod Ralskem a Brniště.
Záměr počítá s rekonstrukcí a rozšířením čistírny Hradčany a rekonstrukcí čerpací stanice v Mimoni. Dobudovat bude třeba více než 2,7 kilometru kanalizačních řadů, které umožní propojit Mimoň s hradčanskou čistírnou. Náklady projektu dosáhnou téměř 80 milionů korun a dalších 145 milionů bude třeba na likvidaci biologických rybníků v Mimoni. "V současné době připravujeme projekt," řekl David Votava z odboru rozvoje SVS.
V oblasti Českolipska to ale není jediný projekt, který Severočeská vodárenská chystá. Do konce dubna chce předložit do operačního programu Životní prostředí žádosti o dotace na další akce, které jsou součástí integrovaného projektu Čistá Ploučnice. Projekt za zhruba 600 milionů korun zahrnuje rekonstrukci pěti čistíren odpadních vod v České Lípě, Novém Boru, Doksech, Jablonném v Podještědí a Zákupech a dostavbu kanalizace v oblasti Zákup a Kamenického Šenova. "Práce chceme zahájit příští rok bez ohledu na to, zda dotace získáme," řekla mluvčí firmy Dagmar Haltmarová.
Mimoň není v kraji jediným městem nad 2000 obyvatel, které normy EU v oblasti čištění vod nesplňuje. Celkem 20 měst musí zmodernizovat své čistírny odpadních vod či kanalizace, představuje to dvě třetiny měst s více než 2000 obyvateli v kraji. Řada projektů je ale v plném proudu a jiné čekají, zda uspějí s žádostí o dotace. Akce za desítky milionů korun nejsou města bez podpory evropských fondů schopna realizovat. Pokud ale normy nesplní, hrozí jim od roku 2011 pokuty.