Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Chudé děti z Liberecka pojedou posedmé do Hamru na Jezeře

Archiv

Podobná akce je totiž v rámci kraje ojedinělá. Z finančních důvodů se letního pobytu může zúčastnit jen 50 dětí, zájem ale možnosti převyšuje desetinásobně, řekl dnes předseda sdružení Miroslav Kotlár.


Tábor je podle něj většinou desetidenní, jeho délka ale vždy závisí na množství prostředků, které se podaří získat. "Zatímco běžně by podobný tábor přišel rodiče na 3000 až 4000 korun, tady platí jen 500 korun, což zhruba pokrývá náklady na jediný den pobytu," řekl Kotlár.


Náklady na tábor hradí ze 70 procent dotace ministerstva školství, které přispívá zhruba 150.000 až 180.000 korunami, další prostředky získává sdružení z nejrůznějších grantů.


Kvůli velké poptávce, která několikanásobně převyšuje možnosti organizátorů, je účast pro děti odměnou. "Vybírají je naši terénní pracovníci hlavně v rodinách, se kterými spolupracují a jež se do naší práce aktivně zapojují," uvedl Kotlár. Sdružení má podle něj dost lidí na to, aby zvládli i tábor dvakrát větší, problémem je ale nedostatek peněz na zajištění pobytu pro větší skupinu.


Tábor je určen především dětem, které by se kvůli nedostatku peněz v rodinách do přírody za normálních okolností vůbec nedostaly. "Často by se pak znuděně potulovaly po městě a prováděly třeba i nepravosti," uvedl Kotlár. Na táboře je pro ně připraven program, učí se větší kázni a zodpovědnosti a také si ještě více zakoření hygienické návyky.


Dětský tábor není jedinou aktivitou Libereckého romského sdružení. Organizace, která vznikla před osmi lety se snaží působit na romské občany v upevňování základních sociálních, kulturních a společenských návyků. Organizace, v níž pracuje zhruba 20 lidí, připravuje nejrůznější kulturní akce, vzdělávací programy pro předškoláky, ale i pro dospělé, volnočasové aktivity a zajišťuje i kontakty přímo v terénu.