Počátky této hudební formace spadají až do roku 1980, kdy se v Jičíně sešli Pavel Grohman a Michal Novotný, dnes Malátný. Spolu hráli ve skupinách Staré hrady a St. hadry. Z druhé jmenované skupiny se v první polovině devadesátých let staly Chinaski.
V roce 1995 skupině vyšlo první album, její písně zvítězily v klipové soutěži S.O.S. a v řadě rozhlasových hitparád. Kapela se stala známou široké veřejnosti i díky Petrovi Rajchertovi, tehdejšímu členovi, jenž hrál jednu z hlavních rolí v seriálu Život na zámku. V seriálu se navíc objevila i hudba Chinaski. Od té doby Chinaski vydali dalších šest alb. Mezi nimi je i vzpomínkové na skupinu St. Hadry (PraChinaski) či poslední (Premium) přinášející průřez jejich tvorbou z let 1993 - 2003. Nejznámějšími se pravděpodobně stala alba s názvy Dlouhej kouř a 1. signální.
Skupina rovněž natočila deset klipů k největším hitům. Možná hitem vůbec nejchytlavějším se stala loňská generační píseň s oficiálním názvem 1970, kterou posluchači znají spíše pod názvem Husákovy děti.
Chinaski v současnosti vystupují v tomto složení:
Michal Zibrus Malátný (skládá hudbu i texty, zpívá a hraje na kytaru)
Pavel Grohman (skládá texty, hraje na bicí)
František Táborský (skládá hudbu, hraje na kytaru a zpívá)
Štěpán František Jakub Škoch (hraje na saxofon, flétnu a podobné nástroje)
Petr Maxmilián Dráp Kužvart (autor hudby k písni Dobrák od Kosti, hraje na trubku, perkuse a zpívá)
Více informací o skupině včetně fotografií z jejího posledního turné můžete nalézt zde.
A teď již slíbená otázka:
Který spisovatel ovlivnil členy skupiny natolik, že podle postavy z jeho děl nazvali svou skupinu?
1. Henryk Sienkiewicz
2. Bohumil Hrabal
3. Charles Bukowski
4. Ladislav Klíma
Tentokrát se soutěží o dvě vstupenky na novoborský koncert a jedno tričko s logem skupiny. Správné odpovědi můžete posílat do konce května na adresu barta@i-noviny.cz.
Šťastlivce tentokrát vylosujeme, abychom měli jistotu, že žádná z cen nezůstane "na ocet".