Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Chci Mistrovství světa vyhrát, říká stříbrná medailistka Lucie Dundrová

Archiv

Medaile vozí ze světa vozí i vodní slalomáři. Málokdo však tuší, že v okresním městě žije Lucie Dundrová, vicemistryně světa v rádiovém orientačním běhu. (Rozhovor původně vznikl pro firemní časopis společnosti Datron, která s publikováním na i-novinách souhlasila.)


Běžný čtenář se o rádiový orientační běh nezajímá. Můžete mi jednoduše vysvětlit jeho základní pravidla?


Základem je pomocí přijímače najít vysílače označené "lampiony", které jsou ukryté někde v lese. Vysílače vysílají signál, který pomocí přijímače slyšíme a vydáváme se za ním, podle hlasitosti se určuje směr.V lese jich je zpravidla ukryto jen pět, ale jen mužská kategorie hledá všechny. Pomoci nám může i mapa a buzola.


Ženy všechny nehledají?


Ne, podle pravidel vynechávají kontrolu číslo čtyři. Hledají tedy jen čtyři kontroly. I když to může vypadat, že v lese nic moc neděje, tratě mají normálně délku od osmi do deseti kilometrů.


Jak hodně o výsledku rozhoduje fyzická kondice a jak "pátrací schopnosti"?


Máme dvě různá rádia. Jedno je označováno jako "osmdesátka" a při práci s ním rozhoduje spíše fyzická kondice. Zatímco s druhým, označovaným jako "dvoumetr", je to spíše o technice, protože signál se mnohdy odráží od kopců a vody.


To nechápu. Máte buď jedno, nebo druhé?


Ano, jsou to dvě odlišná rádia a tak máme vždy dva různé závody. Běží se tedy jen s jedním.


Běháte od jedenácti let. Přicházely Vaše úspěchy plynule anebo jste začala vynikat až teprve v posledních letech?


Ze začátku nebyly mé výsledky nic moc, vše se zlomilo až v roce 2003, kdy mi bylo třináct. Poprvé jsem ze zúčastnila žákovského Mistrovství Evropy a získala svoje první individuální medaile. Teď už se, doufám, jen zlepšuji a snad ještě budu.


Který z Vašich úspěchů je ten nejprestižnější?


Zatím jsem vozila medaile jen z Mistrovství Evropy, tak určitě druhé místo z letošního Mistrovství světa.


Jak je to s hrazením nákladů? Přece jen se nejedná o olympijský a mediálně moc známý sport ...


Peníze jsou náš největší nepřítel. Normální závody v ČR si každý hradí sám. Různá soustředění reprezentace a také mezinárodní závody platí reprezentace, která peníze dostává od státu. Avšak v tomto roce se náš sport nedostal mezi TOP 60 kvůli nám nevyhovujícím kritériím žebříčku. Proto to nevypadá momentálně zrovna nejlépe.


A nepokukujete po nějakém sportu, který se do TOP 60 dostal?


Ne, tenhle sport mě zaujal a mám také kamarády, kteří ho dělají. Možná jen normální orientační běh by mohl zlákat, jelikož mnoho "robáků" dělá také orienťák.


Jak jste se vůbec k tomuto sportu dostala? V jedenácti letech chce být sportovec třeba Jágrem, Nedvědem ... teď co vymyslet pro holku ... Neumanovou, Kašpárkovou, Vodičkovou. Prostě být slavný, bohatý, úspěšný...


Dostala sem se k tomu díky taťkovi,. Ten k tomuto sportu dotáhl sestru, ale ta nenašla to pravé nadšení, a tak to zkusil u mě. A já si tento sport zamilovala, možná díky tomu, že se mi v něm i daří. Tenhle sport je spíš o zábavě než o penězích, proto je tak málo nadšenců.


Ale určitě si dáváte nějaké sportovní cíle. Prozradíte nám nějaký?


Vyhrát Mistrovství Světa za dva roky, druhé místo mi nestačí. A možná to taky někam dotáhnout i v normálním orientačním běhu.


Jak vypadá trénink? Kolikrát týdně vybíháte do terénu a kolikrát  máte na hlavě anténu?


Trénink v zimě je jen běhání po různých cestách v lese, jednou týdně na dráze a natáčení kilometrů. Takže trénink je jen běhání a běhání, týdně tak čtyřikrát až pětkrát. Anténu nikdy.Tu mám jen na závodech a soustředěních. Běhám za Liberec a nemůžu si dovolit dojíždět na oficiální tréninky. Takže jen běhám a techniku doháním na soustředěních.


Určitě jste se svým sportem navštívila spoustu zajímavých míst. Kam Vás běh už  zavál? Je během závodů čas i na prohlídku nějakých památek?


Tento sport je rozšířený hlavně ve východní Evropě, takže do západní se moc nejezdí. Byla jsem na Ukrajině, v Moldávii, v Bulharsku, v Srbsku a Černé Hoře, v Maďarsku a také v Německu. Na památky je čas, vždycky je volný den mezi těmi dvěma závody. Ale určitě nejlepší bylo moře v Bulharsku.


A co soukromí? Je možné být reprezentantkou a stíhat normálně školu, kluky a jiné koníčky?


Škola se dá stíhat, občas mi musí učitelé vyjít vstříc. Počet zameškaných hodin je velmi zajímavý. Na hraní na počítači je vždycky čas.  Kluci … (smích).



------------


Lucii Dundrové je osmnáct let, studuje na gymnáziu v Mimoni.  Od šestnácti let je v juniorské  reprezentaci rádiového orientačního běhu. Na  ME vyhrála v jednom ze dvou závodů své kategorie. Na MS v Bulharsku získala druhá místa v jednotlivcích i družstvech.


-----------


Děkujeme společnosti Datron za souhlas se zvěřejněním.