„Vyšetření by se měla podrobit každá žena od pětačtyřiceti do sedmdesáti let, každá žena, která užívá hormonální léčbu, každá, která má v rodině někoho, kdo onemocněl rakovinou prsu nebo vaječníku, a každá žena, která pečuje o své zdraví,“ zdůrazňuje primářka radiodiagnostického oddělení MUDr. Hana Čerbáková.
„Doporučujeme, aby se pro vlastní klid nechaly prohlédnout i ženy mladšího věku, od třiceti, pětatřiceti let.“ Ze zdravotního pojištění jsou placeny tyto prohlídky ženám od 45 let, a to vždy jednou za dva roky. Pokud žena chce mít jistotu a zajít si na vyšetření i v mezidobí, tak si ho musí uhradit. Stejně tak jako mladší ženy. Avšak suma zhruba pět set korun je kvůli výše uvedeným důvodům, pro klid, opravdu zanedbatelná. Pokud se vyskytnou nějaké příznaky, je prohlídka opět bezplatná bez ohledu na termín normální kontroly.
„Hlavní je nevyčkávat. Pomyslně nestrkat hlavu do písku, nebát se. Oddalování je ta nejhorší cesta,“ varuje Čerbáková. Jak poznamenává, včasná diagnóza a velikost nádoru okolo deseti milimetrů pro ženu znamená, že se po šetrné léčbě, bez následků, brzy uzdraví a vrátí do běžného života. Naopak ženy, které na prevenci nedbají, otálejí s návštěvou praktického lékaře, který by je na mamografický screening vyslal, velmi riskují. Přinejmenším ztrátu prsu. Podle lékařů je v tomto směru zanedbaných případů stále dost.
„Každý měsíc na nějaký narazíme, od letošního dubna jsme odhalili již třicet nádorů,“ konstatuje primářka Čerbáková. Právě od dubna tohoto roku získalo pracoviště v České Lípě velmi důležitou akreditaci pro tzv. mamografický screening. Na vyšetření prsu do nemocnice tak již nevysílají ženy jen lékaři-gynekologové, ale i praktičtí lékaři. Akreditace je i potvrzením erudice a profesionality celého týmu. Po vzniku pracoviště tento tým uskutečnil na mamografu několik tisíc vyšetření. Kromě toho na ultrazvukovém přístroji prověřil zdravotní stav několika dalších tisíc pacientů. Součástí prohlídek je v některých případech i odběr podezřelé tkáně – tzv. biopsie, která má význam k určení nejen ložiska, ale i typu nádoru.
„Přístroje jsou velice kvalitní a důkladně prověřené, testované. Při vyšetření prsu je použité rentgenové záření skutečně v nepatrné dávce. U části žen je mamografii nezbytné doplnit o vyšetření ultrazvukem, jelikož je mléčná žláza rentgenologicky obtížněji prozkoumatelná. Takovým postupem se eliminuje riziko přehlédnutí i miniaturních změn,“ uvádí Čerbáková.
Předností pracoviště je, že lékařky pacientky s výsledky prohlídky hned na místě seznámí, a ty jsou tak ušetřeny možného stresu z delšího čekání na závěry vyšetření.
„Vyšetřovací hodiny pro pacientky jsme neustále postupně prodlužovaly. Zkracujeme i čekací dobu,“ doplňuje Čerbáková. Při obtížích pacientů nebo na lékařské doporučení se akutním případům věnují okamžitě. Každé vyšetření trvá rozdílně dlouhou dobu. Specializované pracoviště je nyní již v provozu každý pracovní den, v době od 7,30 do 14 hodin.
„Připravujeme prodloužené směny do 17 hodin,“ slibuje primářka. Podle ní ženy, které nemají žádné potíže, jistě přistoupí na objednací dobu v současné délce do deseti dnů.
„Ženy k nám mohou telefonovat každý den na číslo 487 954 393 a domluvit si návštěvu.“
Nádorem prsu onemocní během života každá desátá žena. Šanci na vyléčení má jen ta, která přijde včas.
Pro ženy od 45 do 69 let je vyšetření zdarma – ze zdravotního pojištění. S doporučením svého praktického lékaře nebo gynekologa se můžete přímo objednat na mamografickém pracovišti Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa osobně nebo telefonicky také na čísle 487 954 393.