Podíl postižených uchazečů je tak výrazně vyšší než krajský průměr, který na konci března dosáhl 17,5 procenta. Úřad chce proto právě s touto skupinou nezaměstnaných intenzivněji pracovat, řekla dnes jeho mluvčí Marcela Ottová.
Na Českolipsku úřad práce přispívá na provoz zhruba 300 míst v chráněných dílnách a na chráněných pracovištích, potřebám regionu to ale podle Ottové zdaleka nestačí. V rámci projektu chtějí proto úředníci oslovit zaměstnavatele v regionu a přesvědčit je o tom, že na řadě míst mohou pracovat i lidé s handicapem. "Motivovat je ale třeba také samotné postižené," řekla Ottová. Úřad proto připravil projekt, který má postiženým nabídnout individuální poradenství, na něž by pak navázala pracovní rehabilitace. Její součástí může být podle Ottové třeba také příprava přímo na konkrétních pracovištích a to včetně služeb asistenta.
"Počítáme se zapojením 35 nezaměstnaných, z toho 15 by jich mělo také absolvovat počítačové kurzy," řekla Ottová. Projekt za zhruba 300.000 korun bude zatím úřad financovat z peněz na aktivní politiku zaměstnanosti a žádat chce také dotace z evropských fondů. Jde o pilotní projekt, který by měl podle Ottové v budoucnu pokračovat. Velkým problémem při zaměstnávání postižených je ale podle ní nízká kvalifikace. "Přes polovinu z handicapovaných v naší evidenci má jen základní vzdělání, rekvalifikační kurzy by proto měly pomoci jejich šance na trhu práce zvýšit," dodala.
Projekt českolipského úřadu práce není jediným v kraji zaměřeným na tuto oblast. Loni se ve všech čtyřech okresech kraje uskutečnil projekt Příprava na práci v Libereckém kraji. Do projektu se zapojilo 271 lidí a pro 75 z nich se podařilo zajistit uplatnění na pracovním trhu. "Protože se prostředky nevyčerpaly, uskuteční se ještě druhé kolo, které by mělo podobnou šanci nabídnout dalším 200 postižených," řekla ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.