Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

V Kravařích pohřbili obecní les

V sobotu od 10 hodin se v Kravařích uskutečnila petiční akce občanské iniciativy Stop drancování lesů. Lidé se sešli, aby prostřednictvím happeningu vyjádřili svůj nesouhlas s nadměrnou těžbou dřeva v kravařských obecních lesích.

Symbolicky pohřbili část obecního lesa, který byl na začátku února vykácen mezi vesnicemi Sezímky a Rané. Pohřební průvod prošel obcí Kravaře. Doprovázela ho smuteční hudba. Účastníci drželi v rukou transparenty:  "Spěte sladce naše lesy", "Vzpomínáme" a podobně. V čele průvodu byl nesen pohřební věnec a rakev s vytěženými ostatky obecního lesa. Konec průvodu byl na náměstí, kde jeho iniciátor, MvDr. Ladislav Pažout, vysvětlil důvody, které ho k celé akci a také k založení občanského sdružení Stop drancování lesů přivedly.

Pan Pažout se domnívá, že kácení lesů v okolí Kravař proběhlo velmi necitelně, a má tak špatné důsledky na životní prostředí. Je toho názoru, že jsou bezdůvodně káceny zdravé stromy. Na jeho řeč reagoval starosta obce, Ing. Vít Vomáčka, který řekl, že se nebrání otevřené diskusi k této problematice. Potom také přijal symbolickou rakev s ostatky obecního lesa a pozval všechny zájemce a také zástupce tisku do zasedací síně obecního úřadu k jednání. Zde se rozpoutala debata mezi oběma zúčastněnými stranami a zazněl také odborný názor lesníka, pana Václava Bažanta, který byl totožný s názorem dalšího znalce z oblasti lesní problematiky, pana Františka Ruttera: "Když les vyroste do dospělosti, v průměru kolem 110 let (záleží na druhu stromu), je možno dle lesního hospodářského plánu, který je navrhován pro desetileté období, na základě doporučení lesního hospodáře (u obecních lesů) či majitele dřevných porostů, porost skácet. Je to období, kdy stromy dospějí a nepřibývají na dřevní hmotě. Stromy v tomto období většinou prosychají nebo jsou napadány různými dřevokaznými houbami a jsou náchylnější různým exhalacím, čímž se znehodnocuje kvalita těchto dřevných porostů. Z hospodářského hlediska je nejlépe tyto porosty skácet a vytěženou plochu znovu zalesnit. Zalesnění musí být provedeno do 2 let po vykácení. Kvůli následnému zalesnění je vhodné les vykácet plošně. Vznikne mýtina, která se pak celá zalesní. V našich lesích se takto hospodaří již od pradávna, od doby, kdy se dřevo začalo používat ke stavbám domů, ve sklářských hutích a také při pálení dřevěného uhlí. Pan Pažout na tento názor reagoval a vlastně tak vysvětlil, jak by si představoval budoucnost našeho obecního lesa: "Existují v podstatě dva druhy lesa: průmyslový (těžební) a "rekreační". Protože se v současné době soukromé lesy kolem Kravař "drancují ve velkém", bylo by dobré alespoň v lesích obecních omezit těžbu. A změnit je z těžebních na rekreační. To znamená omezit výsadbu monokultur, zanechat v lese staré stromy, kde hnízdí ptáci, nechat nějaké stromy na zetlení, protože v nich je hmyz, dokonce celá řada chráněných druhů. Aby prostě les byl společenstvem jak starých stromů, které plodí žaludy, bukvice apod. pro zvěř a další společenstvo, které v lese žije, tak také stromů středních i mladých, které mají zase jinou funkci.

V mnoha obcích se teď prosazuje toto šetrné zacházení s lesy. "Pan starosta zaujal velmi vstřícné stanovisko. Nebrání se rozumným dohodám, ani kompromisům. Věří, že se podaří najít společnou řeč. Celý problém se bude projednávat na nejbližším veřejném zasedání obecního zastupitelstva.
Tuto kauzu budeme i nadále bedlivě sledovat a seznamovat i-noviny s jejím průběhem.

Eliška Rutterová, Erika Malaťáková, Majka Medková a Jaruška Ungerová,  8. tř. ZŠ Kravaře