Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Šestnáct let Tříkrálové sbírky na Českolipsku

Tříkrálová sbírka, která proběhla na Českolipsku v první polovině ledna 2016, je již minulostí. Než se však rozpečetí kasičky v jednotlivých městech a obcích a Farní charita Česká Lípa bude znát celkové číslo, podívejte se, jak probíhala Tříkrálová sbírka v našem regionu v jednotlivých letech.

Farní charita Česká Lípa se největší dobrovolnické akci v České republice věnuje již od roku 2001, tedy okamžitě po obnovení této tradice na celém území naší republiky.

Kolední místa

Při této příležitosti nezaškodí nakouknout do historie koledování v našem regionu. Pojďme se nejprve zaměřit na kolední místa a výtěžky z jednotlivých ročníků. V roce 2001 probíhala sbírka pouze v České Lípě a k charitním účelům bylo vykoledováno 26 213,60 Kč. O rok později se k České Lípě přidaly Zahrádky a Dubá s výtěžkem 24 153,70 Kč.

V roce 2003 se již koledovalo kromě České Lípy, Zahrádek a Dubé také v Novém Boru, Mimoni, Cvikově, Jestřebí a v Provodíně. Vykoledovaná částka činila 60 741,70 Kč. V roce 2004 se kolední místa rozšířila o Kunratice, Holany a Kravaře a vykoledovalo se 53 364 Kč. V následujícím roce koledních míst naopak ubylo, a to o Dubou, Nový Bor, Jestřebí s Provodínem, Holany a Kravaře. I přesto se podařilo získat 46 252 Kč. 

K úbytku koledních míst došlo také v roce 2006, takže se koledovalo pouze v České Lípě, Mimoni, Cvikově a v Kunraticích. Pokladničky zaplnilo 29 425 Kč. A pokračujeme dál rokem 2007, kdy se přestalo koledovat ve Cvikově a naopak se přidal Žandov. Vykoledovaná částka činila 31 285,50 Kč. Následuje rok 2008, ve kterém se k nám vrátil Nový Bor a v pokladničkách jsme napočítali 32 335 Kč. A aby to nebyla nuda, v roce 2009 se nekoledovalo v Novém Boru a opět se koledovalo ve Cvikově. Vytěžená částka byla ve výši 37 711,50 Kč.

Pokračujeme rokem 2010, ve kterém se k nám již stabilně vrátil Nový Bor, ale sbírka se zase nekonala v Kunraticích. Vykoledovaná suma se vyšplhala na 48 827 Kč.

A máme tu další „pětiletku“ Tříkrálové sbírky, kterou zahájíme, jak jinak, než rokem 2011. V tomto roce se kolední místa rozšířila o Dubou, Kunratice, Stružnici a Nový Oldřichov. Vykoledovaná částka dosáhla na 60 461 Kč. Změnám se nevyhnul ani rok 2012, ve kterém sbírka neproběhla v Kunraticích, zato nás dalším koledním místem posílily Zákupy. Hodní lidé do tříkrálových pokladniček vložili 70 535 Kč. V roce 2013 se k nám připojilo Jezvé a celkem jsme získali 67 851 Kč. A ocitáme se v roce 2014, ve kterém se od nás odpojil Cvikov a vykoledovalo se 73 067 Kč. Rok 2015 je rokem, ve kterém nedošlo k žádné změně v koledních místech a vykoledovala se prozatím největší částka – 81 151 Kč. Tříkrálová sbírka 2016 probíhala v České Lípě, Dubé, Novém Boru, Mimoni, Cvikově, Žandově, ve Stružnici – Jezvé, v Novém Oldřichově a poprvé se ke koledním místům přidala Horní Police. Naopak Zákupy se letos sbírky neúčastnily. Koledovalo se tradičně v kostelích, obchodech, firmách, organizacích, institucích, úřadech, v ulicích i v domácnostech. 

Z Tříkrálové sbírky na Českolipsku se nám za 15 let společně podařilo získat finanční prostředky ve výši 662 233 Kč. Výtěžek z letošního roku bude znám zhruba koncem měsíce ledna po rozpečetění pokladniček na městských a obecních úřadech a po ověření vykoledované částky Českou spořitelnou. Aktuálně se jej můžete dozvědět z webových stránek Farní charity www.fchcl.cz.

Do Tříkrálové sbírky Farní charita zapojuje nejen své zaměstnance, ale také dobrovolníky, školy a vůbec každého, kdo rád pomůže s organizací sbírky a při koledování samotném. K našim nejvěrnějším partnerům patří Mimoň se čtrnácti ročníky. Všem ale patří naše srdečné poděkování. 

Využití výtěžků z tříkrálových sbírek

Nakonec by se slušelo připomenout, jak jsme vykoledované peníze využili v projektech Farní charity. Čemu a komu lidé prostřednictvím Tříkrálové sbírky pomohli. Zpočátku bylo podporováno charitní dílo jako takové, později byly peníze využívány v konkrétním projektu organizace. Od roku 2007 do roku 2011 to byl Azylový dům Jonáš, který poskytoval útočiště matkám s dětmi v tísni. Peníze ze sbírky přispěly k tomu, aby maminky s dětmi měly v Jonáši světlo, teplo a teplou vodu. Dále posloužily k vybudování pískoviště a prolézačky pro děti, k nákupu nových peřin a polštářů, skříní a kuchyňských linek a k vybavení tehdejšího Klubu Velryba, který byl součástí Azylového domu Jonáš, a sice garnýžemi, záclonami, podlahovou krytinou, dekorační sítí, pracovním stolem, kužely, houpačkou, tříkolkou a umělohmotnou skluzavkou. Díky tomuto vybavení mohl Klub vytvářet pro děti zajímavou programovou nabídku v příjemném a bezpečném prostředí.

Od roku 2012 sbírka podporuje Sociální automobil

Již pátým rokem výtěžek z Tříkrálové sbírky podporuje činnost projektu Sociální automobil, který od roku 2007 rozváží zdravotně handicapované děti do školy a ze školy. Provoz Sociálního automobilu je finančně velice náročný z hlediska stárnutí a poruchovosti vozového parku, jeho údržby, spotřebou pohonných hmot. Příspěvek do tohoto projektu není až tak hmatatelný, je však velice důležitý.

Sociální automobil pomáhá nejen rodičům handicapovaných dětí, kterým významně ulehčuje jejich tíživou situaci, ale pomáhá i snižovat sociální izolaci zdravotně handicapovaných dětí, zlepšuje jejich samostatnost včetně utužování sociálních vztahů a v neposlední řadě zvyšuje možnosti zaměstnanosti rodičů dítěte. Podpora pro tak důležitý a na okrese Česká Lípa ojedinělý projekt je z dalších zdrojů nedostatečná, proto bude i letošní výtěžek z Tříkrálové sbírky věnován právě tomuto projektu. I proto, že Farní charita Česká Lípa kupuje automobil nový.

Co napsat na závěr? Pomáhejme si navzájem, bude nám hezky na duši.