Pomoc se správnou výživou, s nadváhou, ale i těžkou obezitou nabízí dietologická a obezitologická poradna v Nemocnici s poliklinikou Čeká Lípa. Během loňska vyhledalo její pomoc kolem pěti set lidí.
„Naše velmi zkušená nutriční terapeutka Jiřina Hlávková prověří váš dosavadní způsob stravování, navrhne nejvhodnější a účinný postup ve změně špatných návyků, informuje o všech souvislostech,“ doporučuje lékařský ředitel nemocnice Radek Havlas. „Konzultace a úpravy výživy jsou vhodné i jako prevence různých onemocnění.“
Pokud se člověk opravdu rozhodne udělat něco se svojí nadváhou, musí se nejprve objednat na vstupní konzultaci. Za tu zaplatí 600 korun, ale v případě lékařského doporučení je zcela zdarma.
„Na konzultaci si vždy přineste s sebou současný jídelníček za poslední týden a odhad množství vypitých tekutin,“ radí nutriční terapeutka Jiřina Hlávková. Podle ní tato stěžejní konzultace zahrnuje celkovou anamnézu, zjištění současných výživových návyků, zvážení na přístroji vyhodnocujícím skladbu těla, se zjištěním množství tuku a svalů v těle, změření obvodu břicha, boků, výpočet BMI, zjištění bazálního metabolismu, zjištění doporučeného kalorického příjmu.
Terapeutka sestaví pro redukci váhy individuální a optimální jídelníček, mimo jiné i pro ty, kteří pracují na směny. Rovněž důkladně vysvětlí jak jídlo správně připravovat a doporučí vhodné potraviny, úpravy stravy i pitného režimu.
„Zpočátku je dodržování režimových opatření a jídelníčku snazší, motivací je postupný pokles váhy. Část klientů dosáhne cílové váhy poměrně rychle. Jiná skupina klientů, zvláště s vysokou počáteční hmotností, mívá s dlouhodobým dodržováním režimu občas problém, proto jsou důležité pravidelné kontroly,“ říká Hlávková.
Kontrolní konzultace, která bez lékařského doporučení (u samoplátců) stojí 250 korun, zahrnuje zhodnocení stavu a aktuální stanovení další výživové strategie a pokynů, kontrolní zvážení na přístroji vyhodnocujícím skladbu těla, zhodnocení přineseného jídelníčku z domova a pokyny k jeho úpravě, individuální domluva o dalším postupu.
Dietní instruktáž klientům poradny představí diety redukční, diabetické, bezlepkové, šetřící, žlučníkové, pankreatické, žaludeční, kašovité při poruchách polykání, se sníženým obsahem tuků a cholesterolu, s omezením bílkovin při renální insuficienci, při antikoagulační léčbě, po operacích na trávicím ústrojí, diety výživné, diety při hypertenzi, při onkologické léčbě a nádorové kachexii, při hemodialyzační léčbě, při hyperurikémii a dně, při stomiích a další individuální dietní opatření.
Dietologická a obezitologická poradna pro ambulantní pacienty a veřejnost je umístěna ve 4. podlaží budovy polikliniky. (Telefonické spojení na čísle 487 954 150).