Dnes je 22. 12. 2024
svátek má Šimon

Obyvatele České Lípy chrání protipovodňový systém

Funguje jako neviditelná armáda, která je kdykoliv připravená včas varovat obyvatele České Lípy, že se blíží nebezpečí. Ve vypjatých situacích umí nepřetržitě zásobovat krizové štáby čerstvými informacemi a pomáhá tím lépe koordinovat záchranné práce. Řeč je o protipovodňovém monitorovacím varovném systému, který od března má také Česká Lípa.

„V České Lípě jsme o instalaci tohoto varovného systému usilovali dlouhá léta. Je velmi důležité, aby město velikosti České Lípy, které v minulosti již několikrát postihly povodně, tento varovný systém mělo. Díky němu budeme moci zase o něco lépe chránit životy a majetek našich obyvatel. Navíc se nám podařilo uspět se žádostí o dotaci, takže nemalé náklady na pořízení tohoto systému nebudeme muset hradit jen z městského rozpočtu,“ uvedla starostka České Lípy Hana Moudrá.

Na sloupech veřejného osvětlení v České Lípě a všech jeho přidružených obcích je tak nově nainstalovaných přes 800 reproduktorů a více než tři sta bezdrátových hlásičů. Tři ultrazvuková čidla v Dolní Libchavě, Písečné a v Dobranově 24 hodin denně 7 dní v týdnu monitorují výšku hladiny na Šporce a Dobranovském potoce. Posílat informace do éteru lze prostřednictvím hned pěti nových stanovišť, které jsou vybavené potřebnou technikou.

„Není to tak, že bychom protipovodňový varovný systém používali jen při povodních. Pokud hladina vody nestoupá, funguje systém jako klasický městský rozhlas. Prostřednictvím něj můžeme obyvatele informovat například o uzavírkách ulic, odstávkách vody, výstrahách meteorologů před vichřicí, inverzí, prudkým sněžením, můžeme lidi upozorňovat na čištění komunikací, požáry, dopravní nehody. Nový systém tak můžeme využívat prakticky denně,“ podotkl českolipský místostarosta Tomáš Vlček. Ten doplnil, že lidé mohli poprvé po několika letech slyšet hlášení městského rozhlasu ve středu 2. dubna 2014 před pravidelnou zkouškou sirén.

Pokud by v budoucnu došlo k tomu, že by hladina sledovaných toků začala stoupat, vyšle systém první SMS zprávu vybraným členům povodňové komise ve chvíli, jakmile hladina dosáhne prvního stupně povodňové aktivity. Pak tyto členy systém informuje každých 20 minut. Pokud hladina dosáhne druhého stupně povodňové aktivity, dostanou členové povodňové komise zprávu každých 10 minut a v nejhorších případech každých 5 minut, pokud hladina dosáhne 3. stupně povodňové aktivity. Na základě těchto informací pak mohou členové povodňové komise lépe koordinovat pomocné a záchranné práce. Využít mohou právě rozhlas, kterým mohou informace vyslat přímo do konkrétní lokality. Systém totiž umí vypnout některé reproduktory a vysílat zprávu jen do určité části města, dokonce jen do jedné konkrétní ulice či jednoho konkrétního reproduktoru. Pokud je potřeba, mohou členové povodňové komise vyjet do terénu s přenosným kufříkem, pomocí kterého mohou hlásit informace přímo z místa dění. Pro hlášení z terénu navíc mohou použít také mobilní telefon, pomocí kterého se lze do systému přihlásit také.

Nově nainstalované hlásiče si umí poradit také s výpadkem proudu. Vydrží až 72 hodin bez elektřiny, v nejhorších případech se systém dá napojit na záložní zdroj, který má město k dispozici.

Kromě protipovodňového monitorovacího systému může lidem při povodních pomoci také povodňový plán, který má město nově v digitální podobě. Lidé ho najdou na titulní straně internetových stránek města v sekci „Důležité dokumenty“. V povodňovém plánu lidé při povodních najdou především kontakty na členy povodňové komise, hasiče, Povodí Ohře a další.

Náklady na pořízení protipovodňového monitorovacího systému a digitálního povodňového plánu se vyšplhaly na necelých 14 milionů korun. Veškerou práci však nebude muset českolipská radnice zaplatit ze svého. Projekt bude totiž spolu financován Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí. Z dotace může radnice získat až 90 % uznatelných nákladů.