Dnes je 26. 11. 2024
svátek má Artur

Hejtman zahájil výstavu k 70. výročí operace Anthropoid v Dubé

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) společně se starostkou města Dubá Zdeňkou Šebsovou zahájil včera v Šatlavě Městského řadu v Dubé putovní výstavu k 70. výročí operace Anthropoid s názvem Někomu život, někomu smrt. 

„Bylo mi ctí převzít záštitu právě nad touto putovní výstavou, kterou její organizátoři připravili u příležitosti 70. výročí Operace Anthropoid. Výstava, ale i doprovodná publikace vydaná u této významné vzpomínkové akce, mapuje jeden z nejzásadnějších zlomů II. světové války – atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha. Výstava ovšem není věnována jen tomuto jednomu osudovému dni, kdy byl proveden atentát na nejvyššího představitele nacistického Německa v Protektorátu Čechy a Morava. Také zde máme unikátní možnost sledovat vývoj dějin již od roku 1938, kdy naše země byla Spojenci vydána beze zbraně německým okupantům,“ řekl hejtman v úvodním slovu.

Putovní výstava s názvem Někomu život, někomu smrt představuje příčiny, průběh a důsledky atentátu na Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští parašutisté – příslušníci čs. zahraniční armády, ve spolupráci s českými vlastenci 27. května 1942.

Po České republice putuje od prosince 2011 a zhlédly ji desetitisíce občanů. V těchto dnech je k vidění v Libereckém kraji na radnici města Dubá. Výstavu připravilo občanské sdružení Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET www.anlet.cz).

Zahájení výstavy se také zúčastnili zástupci liberecké jednoty ČSOL v čele s válečným veteránem gen. Stanislavem Hněličkou, který se zúčastnil bojů v severní Africe u Tobruku, stal se příslušníkem československé obrněné brigády ve Velké Británii, v letech 1944-1945 se zúčastnil obléhání německé posádky Dunkerque. Po roce 1948 byl perzekvován a vězněn, plné rehabilitace se dočkal až po roce 1989. V roce 2007 se stal nositelem Řádu Bílého lva. Gen. Hnělička projevil úctu k těm, kteří v zahraničním i domácím odboji položili své životy za svobodu a demokracii.

Autorka projektu výstavy Jindra Svitáková o realizaci říká: „Naším cílem je napravit stokrát omílanou lež, že český národ nikdy nebojoval. Není to pravda – český národ bojoval za svou svobodu v první i druhé světové válce, a měl mnohem těžší podmínky, než mnoho jiných národů. Lidé, kteří o to usilovali, se mohli někde schovat a přečkat v klidu válku, nechat ji za sebe „někoho“ vybojovat. Ale Češi a ani Slováci to neudělali.“

Atentát, jehož diplomatickým důsledkem bylo oduznání podpisu pod Mnichovskou dohodou vládami Velké Británie, Francie a Itálie, byl nejvýznamnějším odbojovým činem, který byl v Evropě v období 2. světové války proveden. Žádný ze států, ani podstatně větších, si netroufl zaútočit na tak vysoce postaveného činitele Třetí říše. Osou celé realizace byla spolupráce s historikem, badatelem Jaroslavem Čvančarou. Poskytl Anletu nejen své neocenitelné vědomosti, ale také možnost využít námětově jeho knihy – ojedinělou trilogii Někomu život, někomu smrt – československý odboj a nacistická okupační moc, a knihu Heydrich.

Autorka k tomu dodává: „Atentát na Heydricha nám zanechal dva důležité odkazy: jedním z nich je hrdinství lidí, kteří se mohli rozhodnout: bojovat, nebo čekat „jak to dopadne“ s rizikem téhož – vyhlazení, vystěhování z českého prostoru, anebo tu byla třetí možnost: kolaborace. Druhým důležitým odkazem je naprosto nezměřitelné hrdinství sedmi parašutistů, kteří v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze bojovali proti sedmi stům nasazeným útočníkům více než pět hodin. Kdo by to dnes dokázal? Máme v sobě takovou sílu? To je nejdůležitější poselství tohoto činu – nutnost postavit se zlu. Ten, kdo výstavu navštíví, pochopí, že se nemusí stydět za to, že je Čech. A mladí lidé si mohou z výstavy odnést důležité poselství: že válka není jen počítačová hra, ale skutečnost, která ještě dnes děsí a zabíjí spoustu jejich vrstevníků.“

Výstava je instalována na 24 panelech typu roll-up. K výstavě byla vydána podrobná brožura, ke které byly ve spolupráci s Asociací učitelů dějepisu zpracovány pracovní listy a metodická příručka pro učitele. Výstava, ve spojení s těmito dokumenty, se tak stala velmi názornou učební pomůckou pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol.

Výstava je základem výchovně-vzdělávacího projektu ANLET k 70. výročí operace Anthropoid, který dále zahrnuje literární soutěž, internetovou znalostní soutěž, spolupráci na projektech a vzpomínkových akcích měst, obcí i dalších neziskových subjektů k tomuto výročí.

Další informace o tomto projektu: www.nekomuzivot-nekomusmrt.cz