Necelá šestistovka dětí z různých míst Libereckého kraje se v roce 2017 zúčastnila vzdělávacích programů na dvou unikátních lokalitách – v mokřadním parku v Jablonném v Podještědí a lužním lese u říčky Šporky v Novém Boru. Programy dětem přinesly mnoho nečekaných výzev, ale zejména to, po čem volá mnoho rodičů: přímý kontakt s přírodou bez neustálého kontrolování telefonu nebo tabletu.
„Mokřady a problematika jejich udržitelného využívání „pro lidi a přírodu“ je naším srdečním tématem, kterému se Čmelák věnuje dlouhodobě a systematicky. Proto jsem rád, že se nám v letošním roce podařilo připravit programy pro novou lokalitu – lužní les u Šporky v Novém Boru,“ popisuje poslední vývoj Michal Řepík, lektor ekovýchovy ze Čmeláka – Společnosti přátel přírody.
Na zmiňované lokalitě proběhlo letos 6 programů, pro různé věkové skupiny účastníků. Předškolní děti se vypravily na program Džungle místem dobrodružství. Čekaly je přechody bažinek, brodění potoka, pozorování starých stromů a pátrání po nečekaných vůních džungle. Děti z Novoborských základních škol šly na věc více vědecky při programu Džungle místem zkoumání – neobešly se bez lup, určovacích klíčů a dalších pomůcek, ale nevynechali ani pohyb v nejobtížnějších částech lužního lesa. Středoškoláci měli po návštěvě možnost navrhnut vlastní úpravy místa tak, aby dobře sloužilo různým skupinám Novoborských obyvatel v programu Džungle místem inspirace.
„Džungle bylo první, co nás napadlo, když jsme lokalitu poprvé uviděli – neprostupné porosty křídlatky a mezi nimi prastaré stromy, tůňky a zavodněné rýhy, děti si tam pohyb hodně užívají, je to lokalita s přiměřenými výzvami,“ doplňuje Řepík.
Kromě Nového Boru učil Čmelák i na své tradiční mokřadní lokalitě v Jablonném Podještědí, kde realizuje ekovýchovu již několikátým rokem. Ekovýchovné programy podpořil Státní fond životního prostředí a Krajský úřad Libereckého kraje.